Перейти до вмісту

Думка експертів: нетарифні обмеження сприяють підвищенню якості продукції та спонукають виробників до диверсифікації ринків збуту

3 лютого 2017 року в Національному банку відбувся черговий відкритий дослідницький семінар за участі науковців, експертів, аналітиків та представників регулятора. В експертному середовищі учасники заслухали та обговорили результати наукового дослідження на тему "Вплив нетарифних обмежень на експорт, імпорт та продуктивність підприємств харчової промисловості" ("Non-tariff measures, exporting, and productivity: evidence from microdata in food processing industry"), яке презентував викладач Київської школи економіки, старший науковий співробітник Київського економічного інституту Володимир Вахітов.

Дослідження проведене у співавторстві з керівником Центру економічних досліджень Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Веронікою Мовчан, викладачем Школи менеджменту Університету Бредфорда Олександром Шепотилом та провідним економістом Департаменту фінансової стабільності Національного банку України Марією Пангою.

За словами доповідача роль нетарифних обмежень у формуванні міжнародних торговельних потоків постійно зростає, адже вони визначають якість та безпечність виробленого продукту для споживача. На практиці їхній вплив на обмеження торгівлі часто може бути суттєвішим за імпортні тарифи. Саме тому, у дослідженні автори приділили увагу емпіричному оцінюванню впливу екологічних, санітарних, фітосанітарних та ветеринарних обмежень в галузі виробництва харчових продуктів на ймовірність та обсяги експорту фірм в Україні.

Вивчаючи вплив нетарифних обмежень на обсяги виробництва та експорту фірм автори встановили, що їх вплив проявляється двома шляхами. По-перше, більш жорсткі вимоги щодо якості продукції (наприклад, екологічні стандарти) позитивно впливають на попит на експортну продукцію, оскільки для закордонних споживачів якість та безпечність харчових продуктів має велике значення. Тож вони надають перевагу продукції із країн, де існують жорсткі стандарти якості. По-друге, нетарифні обмеження ймовірно призводять до переорієнтації виробництв на використання сировини та матеріалів більш високої якості, тим самим сприяють підвищенню конкурентоспроможності продукції та, відповідно, посиленню експортних можливостей фірм. Водночас, застосування нетарифних обмежень щодо сировинних галузей знижує обсяги виробництва та експорту. Однак в цілому, застосування нетарифних обмежень не знижує ймовірність експорту компаній.

Доповідач зауважив, що позитивний ефект застосування нетарифних обмежень щодо фірм експортерів країни проявляється також у диверсифікації ринків збуту. Як приклад він навів необґрунтовані фітосанітарні обмеження, що застосовувала Росія до українських виробників м'ясо-молочної продукції, штучно обмежуючи їх доступ на внутрішній ринок. Водночас, українські експортери змогли використати ситуацію на свою користь, переорієнтувавши власну продукцію на ринки ЄС, де вона через достатньо сильні конкурентні позиції (насамперед, ціну та якість) користується неабияким попитом.

Нагадуємо, Національний банк України проводить відкриті дослідницькі семінари з 2015 року. Основна мета такої форми взаємодії та співпраці – створення ефективного майданчика для фахових наукових дискусій і обговорення на високому експертному рівні питань, пов’язаних із роботою фінансової системи та діяльністю центральних банків. У рамках семінарів вітчизняні дослідники та експерти мають змогу обмінюватись ідеями та досвідом з іноземними колегами. Це сприятиме розвитку вітчизняного дослідницького потенціалу та адаптації результатів наукових досліджень до практичних потреб регуляторів  фінансових ринків і фінансових установ, економіки та бізнесу.

Для участі в наступних семінарах запрошуємо потенційних доповідачів із презентаціями результатів своїх досліджень. Для розгляду пропозиції необхідно надіслати матеріали (презентацію та/або статтю, резюме автора та бажану дату проведення презентації) до відділу досліджень Департаменту монетарної політики та економічного аналізу за такою електронною адресою: [email protected].

З записом відео трансляції можна ознайомитись за посиланням: https://youtu.be/u81NfB6T1o0

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини