Перейти до вмісту

Економічного підґрунтя для надмірних коливань обмінного курсу немає

Рада Національного банку України надала рекомендації Правлінню регулятора та Уряду

17 січня 2016 року, відбулося позачергове засідання Ради Національного банку України, присвячене аналізу поточного стану валютного ринку, факторів, які впливають на цей стан, а також виробленню відповідних рекомендацій Правлінню Національного банку України та Кабінету Міністрів України.

Під час засідання був заслуханий звіт Заступника Голови Національного банку О. Чурія щодо стану та перспектив валютного ринку у 2017 році.

Учасники засідання дійшли згоди, що посилення коливань обмінного курсу гривні, яке спостерігається в останні місяці року є тимчасовим, пов'язаним з впливом ситуативних та сезонних факторів:

  • експансія бюджетних видатків (збільшення пропозиції гривні) упродовж останніх тижнів грудня;
  • нагнітання очікувань, пов’язане з націоналізацією одного з найбільших системних банків України;
  • зниження пропозиції валюти від компаній АПК;
  • суттєве посилення попиту на іноземну валюту з боку учасників ринку, викликане потребою компаній робити платежі за кредитами в іноземній валюті наприкінці року.

Фундаментальні фактори для розгортання девальваційних процесів наразі відсутні, зовнішньоекономічне середовище є в цілому сприятливим. Стан поточного рахунку платіжного балансу згідно з останніми даними покращувався. Продовжувала надходити виручка від експорту зернових, а також зберігалася сприятлива для українських експортерів кон’юнктура на світовому ринку чорних металів та залізної руди.

Зі свого боку, Національний банк оперативно реагував на дисбаланси валютного ринку, застосовуючи інтервенції, зберігаючи при цьому гнучкість курсу гривні. Вчасно було припинено пом’якшення монетарної політики, у грудні облікова ставка була збережена на рівні 14% та подовжено тимчасові обмеження на грошово-кредитному та валютному ринках.

Члени Ради Національного банку погодилися, що поточні коливання обмінного курсу матимуть незначний вплив на розвиток інфляційних процесів та на виконання завдань, що містяться в Основних засадах грошово-кредитної політики на 2017 рік та середньострокову перспективу. Тому Рада Національного банку України закликає не піддаватися панічним настроям, які нагнітають окремі експерти і політики.

"Рада НБУ постійно аналізує ситуацію на валютному ринку. Ми живемо в реаліях нестабільного зовнішнього середовища, відкритості національної економіки, яка піддається зовнішнім і внутрішнім впливам. Процеси, які зараз проходять в Україні, характерні для всіх перехідних економік. І поки не збудуємо стійку економічну систему і прозорі чіткі правила дій всіх економічних агентів, будемо мати повторення цьогорічної ситуації. Ми повинні звикнути в сучасних економічних умовах до плаваючого валютного курсу і реалізовувати відповідні заходи, в залежності від ситуації, що складається на ринку.

Сьогодні відбувся відвертий діалог про причини змін, які проходять на валютному ринку, вироблені конкретні пропозиції та рекомендації Правлінню НБУ та Кабінету Міністрів України. Зокрема, Правлінню запропоновано дієві заходи щодо стабілізації валютного ринку. У свою чергу, Уряд і Нацбанк мають переглянути практику проведення бюджетної експансії наприкінці року, яка може мати значні негативні макроекономічні наслідки. До того ж бюджетна експансія не лише ускладнює проведення монетарної політики, але й призводить до втрат для державних фінансів. Тому Уряду також слід дослухатися до наших рекомендацій. Переконаний, що їх реалізація сприятиме відродженню довіри до банків, поверненню депозитів у банківський сектор, активізації кредитування, а отже створить міцне підґрунтя для відновлення національної економіки", – зазначив наприкінці засідання Голова Ради Національного банку Б. Данилишин.

На підставі п.13 статті 9 Закону України "Про Національний банк України", а також з метою створення умов для виконання Національним банком власних законодавчих цілей, Рада Національного банку України вирішила надати рекомендації Правлінню та Кабінету Міністрів Україні. При цьому Рада Національного банку України наголосила на необхідності дотриманням Правлінням вказаних рекомендацій, оскільки вони є обов'язковими для виконання згідно Закону України "Про Національний банк України". Крім того, Правління має регулярно інформувати Раду Національного банку України та суспільство про заходи, які вживаються ним для стабілізації валютного ринку та формування ефективної грошово-кредитної політики.

Згодом вказані рекомендації будуть опубліковані на сайті Національного банку України.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини