Дискусія на тему "Команда реформаторів – що вдалося і не вдалося досягти– та чому?" проходила під час 12-ї щорічної зустрічі Ялтинської Європейської Стратегії (YES).
Під час виступу Валерія Гонтарева розповіла про основні досягнення центрального банку. "Ми завершили очищення банківського сектору. Відправили 54 банки до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зупинили так званий "олігархічний банкінг". Це унеможливлює навіть ідею кредитування пов'язаних осіб у майбутньому", - зауважила вона.
Учасники дискусії оцінили надзвичайну швидкість прийняття Національним банком антикризових заходів, зокрема в банківському секторі. "Жодна інша країна не ліквідувала третину банків протягом настільки короткого проміжку часу", - підкреслив Директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Чімяо Фан.
Високо оцінила роботу Національного банку в цій сфері і Міністр фінансів України Наталія Яресько. "Мої колеги з НБУ провели вражаючу роботу з очищення банківського сектору", - зазначила вона під час свого виступу.
Ще одним досягненням Національного банку України є внутрішні трансформації регулятора. "Ми змінили внутрішні процеси, скоротили адміністративні витрати більш ніж удвічі, скоротили 50% персоналу НБУ. Ми перетворюємо Національний банк у сучасний центробанк згідно з найкращими світовими практиками", - розповіла Голова НБУ. За її словами, наступного року регулятор проведе міжнародну конференцію, під час якої поділиться досвідом таких трансформацій з іншими світовими центробанками.
Успіхи Національного банку у сфері очищення банківського сектору, а також завершення боргової операції дають змогу досить оптимістично дивитися в майбутнє. "Ми стабілізували ситуацію на фінансовому ринку, а завдяки зусиллям Міністра фінансів Наталії Яресько завершена реструктуризація державного боргу, що допоможе оздоровити державні фінанси. Уже через рік побачимо реальне економічне зростання в країні", - запевнила Валерія Гонтарева.
Усе це забезпечило регулятору умови для переходу до нової монетарної політики. НБУ планує перейти до всебічного інфляційного таргетування до кінця 2016 року. Звичайно це відбуватиметься тільки за умови тісної співпраці з Міністерством фінансів України, оскільки успішність такої монетарної політики потребує відсутності фіскального домінування.
Досвід останнього року свідчить, що все заплановане Національним банком на першому етапі реформи банківського сектору зроблено. НБУ вже перейшов до другого етапу - перезавантаження банківського сектору, який плануємо завершити протягом року. "Минулого року я розповідала світовим фінансовим гуру і моїм колегам з інших центробанків про виклики і проблеми в українській економіці і хворому банківському секторі та просила їх рекомендації, - згадувала Голова Національного банку. - Усі відповідали, що місія неможлива. Проте, як виявилося, місія все ж можлива - нам це вдалося!".