Перейти до вмісту
Інтерв’ю Андрія Пишного для Dagens Nyheter про фінансову стабільність під час війни та значення міжнародної допомоги.

Інтерв’ю Андрія Пишного для Dagens Nyheter про фінансову стабільність під час війни та значення міжнародної допомоги.

Інтерв’ю Голови НБУ Андрія Пишного шведському виданню Dagens Nyheter про досвід Національного банку в забезпеченні безперебійної та стійкої роботи фінансової системи та функціонування економіки під час війни. А також  про важливість збереження міжнародної допомоги як для фінансової стійкості України, так і для відновлення глобальної безпеки.

Інтерв’ю відбулося під час робочого візиту делегації НБУ на чолі з Головою НБУ до Стокгольму у червні 2024 року на запрошення центробанку Швеції.

 

Українська економіка зростає, і країна, незважаючи на триваючу загарбницьку війну, успішно бореться з інфляцією. Однак Голова Національного банку України Андрій Пишний попереджає, що стабільність є крихкою та значно залежить від міжнародної підтримки.

– Ви не можете поставити війну на паузу і сказати: «Будь ласка, зупиніться на хвилину, ми шукаємо гроші», – каже він в інтерв'ю для DN.

Коли Андрій Пишний восени 2022 року став Головою Національного банку України, інфляція перевищувала 26%. Реагуючи на виклики повномасштабної війни, представники НБУ були змушені різко підвищити облікову ставку з 10% до 25% за один раз та зафіксувати офіційний курс гривні.

Він порівнює ці заходи з турнікетом – життєво важливим засобом для зупинення сильної кровотечі, але небезпечним, якщо залишити його занадто довго. Коли він прийшов на посаду, необхідно було перейти від стабілізації ситуації до нарощування стійкості.

– Це було великою проблемою, перейти від цієї першої фази до роботи над стабільністю та стійкістю,– розповідає Андрій Пишний для DN під час візиту до Ріксбанку.

Перший робочий дзвінок він здійснив з укриття в Києві до Європейського департаменту Міжнародного валютного фонду (МВФ), другий – до міністра фінансів. Співпраця з Міністерством фінансів та регулярна фінансова підтримка є двома факторами, які, за його словами, були вирішальними, щоб українська економіка та фінансова стабільність були в такому хорошому стані.

Через півтора року після тих дзвінків, у березні 2024 року, інфляція знизилася до 3,2%, облікову ставку знизили до 14,5%, а економічне зростання відновилося. ВВП у 2023 році зріс на 5,3% порівняно зі зниженням на 28,8% попереднього року. За це, зокрема, його було визнано найкращим головою центрального банку року за версією журналу Central Banking.

"Коли ти живеш в умовах війни 855 днів, поняття страху набуває іншого значення".

Зараз ситуація стабільна, але вона крихка і може швидко змінитися.

Який Ваш найбільший страх щодо економіки на сьогодні?

– Коли ти живеш в умовах війни 855 днів, поняття страху набуває іншого значення. Я боюся, що щось станеться з моїми дітьми або що мої друзі, близькі,  кохана загинуть, усі інші проблеми – це виклики та завдання, які просто потрібно вирішувати. Найбільший ризик зараз – це нерегулярна та недостатня міжнародна підтримка.

На початку 2024 року європейська бюрократія та затяжні процеси ухвалення рішень призвели до того, що Україна отримала лише частину коштів, на які розраховувала, приблизно 10% за словами Пишного. Лише наприкінці березня решта коштів була розблокована.

– Це стало важливим уроком. Ми пережили ці три місяці та забезпечили наші потреби самостійно, що було б неможливо рік тому, однак ми й досі дуже залежні від підтримки.

– Для того, щоб стабільність, яку ми створили, була стійкою, потрібна міжнародна підтримка, і саме тоді, коли це необхідно. Ви не можете поставити війну на паузу і сказати: «Будь ласка, зупиніться на хвилину, ми шукаємо гроші».

На початку червня лідери країн G7 домовилися надати Україні гігантський кредит у 50 мільярдів доларів (понад 500 мільярдів крон) під заставу заморожених російських активів.

За словами Андрія Пишного, графік цього процесу має бути затверджений до кінця цього року, що він вважає важливим з огляду на те, що і в США, і кілька країн ЄС цього року відбудуться вибори.

– Потрібно діяти швидко в таких питаннях. Ми сподіваємося, що це вдасться реалізувати зараз і що це певною мірою зменшить ризики, пов’язані з майбутніми політичними процесами.

Мета візиту до Швеції – обмін досвідом, зокрема з Ріксбанком. За словами Андрія Пишного, голова Ріксбанку Ерік Теден був першим керівником центрального банку європейської країни, який зацікавився досвідом українських колег, набутим в умовах війни.  

Якою була Ваша головна порада йому?

– У перші критичні тижні ми зрозуміли, що готівка є дуже важливою, тому, враховуючи, що Швеція – майже безготівкова країна, це питання потребує рефлексії. Я знаю, що команда Ріксбанку активно обговорює це також.

Ураховуючи безготівковість, стабільність платіжної системи також стає важливим питанням. Навіть якщо на Швецію не впадуть бомби, кіберзагроза є реальною для всіх, підкреслює Андрій Пишний.

І він, здається, знає, про що говорить. Не було жодної хвилини, коли банківська та платіжна системи були недоступними, незважаючи на бомбардування критичної інфраструктури та повторювані масові відключення електроенергії.

– Ми заплатили високу ціну за наш досвід і ми охоче ним ділимося. Коли президент Зеленський каже, що допомога Україні – це інвестиція, а не витрати чи благодійність, він має рацію. Це інвестиція у вашу власну безпеку, каже Андрій Пишний.

Чому банківська та платіжна системи працюють, незважаючи на війну

Банківська та платіжна система України безперебійно працюють навіть в умовах вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року, каже Голова Національного банку Андрій Пишний. Це вдалося значною мірою забезпечити завдяки проєкту Power Banking.

Відділення всіх системно важливих банків у країні були оснащені резервними джерелами живлення для роботи під час відключень електроенергії, альтернативними шляхами комунікації під час втрати з’єднання та посиленою інкасацією, а також додатковим персоналом.

Загалом до проєкту долучені майже 2400 відділень українських банків, які охоплюють усі регіони країни. У разі відключення електроенергії або втрати зв’язку банк має змогу працювати, але з обмеженим вибором послуг.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини