Перейти до вмісту

Катерина Рожкова: Державні рішення щодо Приватбанку – обґрунтовані, прозорі та публічні

12 липня 2017 року в.о. Голови НБУ Яків Смолій та заступник Голови Національного банку України Катерина Рожкова взяли участь у робочій нараді Комітету ВРУ з питань фінансової політики та банківської діяльності. Дотримуючись політики прозорості та публічності, Катерина Рожкова детально ознайомила депутатів з висновками компанії EY за результатами аудиту фінансової звітності Приватбанку за МСФЗ станом на 31.12.2016 року та результатами аналізу потреби банку у капіталі. Такий аналіз, за словами заступника Голови НБУ, було здійснено згідно з вимогами ст. 41-1 ЗУ "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" для оцінки фінансового стану Приватбанку, визначення його капіталу та потреби у додатковій капіталізації з урахуванням консервативних сценаріїв економічного розвитку.

"Всі висновки незалежного аудитора компанії EY ще раз підтвердили раніше зроблені НБУ оцінки щодо незадовільного фінансового стану Приватбанку на момент націоналізації та обґрунтованість рішення держави щодо входження в капітал банку задля захисту понад 20 млн його клієнтів та збереження фінансової стабільності у країні. Тому такі рішення ревізії та перегляду не підлягають", – наголосила у своєму виступі Катерина Рожкова.

Серед ключових висновків аудитора заступник Голови НБУ виділила наступні:

  1. Резерви під знецінення кредитів та авансів клієнтів – 184,3 млрд грн, що повністю підтверджує "діру" в балансі банку на момент націоналізації та катастрофічно низьку якість активів.
  2. Від’ємний балансовий та регулятивний капітал Приватбанку, які станом на 31 грудня 2016 року складали "-882" млн грн та "-2.6" млрд грн відповідно. Це у свою чергу підтверджує необхідність додаткової докапіталізації банку.
  3. Концентрацію корпоративного кредитного портфелю банку на основних сферах бізнесу колишніх акціонерів – серед позичальників банку немає жодного великого підприємства, не пов'язаного з групою Приват.
  4. Суттєвий обсяг знецінених кредитів – 206,5 млрд грн, з них лише невелика частина – кредити фізособам та МСБ (14,9 млрд грн). Це засвідчує ризиковану кредитну політику, що проводилась колишнім менеджментом. Для порівняння: обсяг коштів населення в банку на момент входження держави в капітал складав 151,2 млрд. грн. Тобто, у банку до націоналізації не було ресурсів для повернення вкладів.
  5. Із 178,4 млрд грн кредитів юридичним особам та 15,3 млрд грн фінансового лізингу заставами забезпечено лише на 23,7 млрд грн. Через відсутність застав позичальники не зацікавлені у погашені кредитів, а стягнення заборгованості в судовому порядку є надважким.

"Аудитор не зміг отримати прийнятні аудиторські докази в достатньому обсязі щодо періоду, у якому виникло знецінення кредитів та авансів клієнтам. Для об'єктивного аналізу подій, що відбулись протягом року, необхідно довіряти даним звіту за попередній період. Таким чином, аудитори не підтверджують достовірність даних, викладених у річному звіті Приватбанку за 2015 рік, акцептованого попереднім аудитором – PwC. Фактично це означає, що знецінення кредитів могло відбутися як в 2016, так і в попередні роки", – підкреслила Катерина Рожкова.

За її словами, до завдань EY не входило вивчення проблематики інсайдерських кредитів Приватбанку в рамках підготовки висновку до звітності банку за 2016 рік. Підтвердження інсайдерського характеру кредитів, наданих Приватбанком колишнім пов’язаним особам входить до переліку завдань forensic audit, який повинен завершитися до кінця вересня цього року.

"Всі дії Національного банку щодо відстоювання інтересів держави у справі Приватбанку, в тому числі в судах, є повністю послідовними, публічними, прозорими та зрозумілими і залишаться такими й надалі. А позови, за якими оскаржується націоналізація, не можуть мати наслідком повернення банку попереднім власникам, адже, відповідно до статті 41 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" держава як інвестор не може бути позбавлена права власності на придбані нею акції банку та такі акції не можуть бути витребувані у неї на користь попереднього власника", – підсумувала Катерина Рожкова.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини