Перейти до вмісту
Колонка першого заступника Голови НБУ Катерини Рожкової для британського порталу We Are the City (укр.мова)

Колонка першого заступника Голови НБУ Катерини Рожкової для британського порталу We Are the City (укр.мова)

Жінка, що надихає: Катерина Рожкова, Перший заступник Голови Національного банку України

https://wearethecity.com/inspirational-woman-kateryna-rozhkova-first-deputy-governor-of-the-national-bank-of-ukraine/

Катерина Рожкова – Перший заступник Голови Національного банку України.

Вона працює в банківській системі України з 1998 року.

Упродовж більш ніж 12 років вона обіймала низку керівних посад у приватному та державному секторах. Серед них – заступник голови правління, член правління та радник голови правління ПАТ "Ерсте Банк", заступник голови правління ПАТ "Фінбанк" і в.о. голови правління ПАТ "Платинум Банк". У 2009 році вона шість місяців очолювала Департамент безвиїзного банківського нагляду Національного банку. З 10 червня 2015 року до 18 січня 2016 року – обіймала посаду директора Департаменту банківського нагляду Національного банку. З 25 жовтня 2016 року до 15 червня 2018 року – працювала заступником Голови Національного банку, відповідаючи за пруденційний нагляд, після чого була підвищена до посади першого заступника, яку обіймає наразі.

Катерина Рожкова здобула ступінь магістра за спеціальністю "Фінанси і кредит – банківський менеджмент" у Київському національному економічному університеті.

Вона також закінчила Міжнародний інститут менеджменту (МІМ-Київ) за спеціальністю "Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності (МВА)".

Розкажіть нам трохи про себе, свій попередній досвід та чинну посаду

Я обіймаю посаду Першого заступника Голови Національного банку України та відповідаю за пруденційний нагляд усього банківського сектору України. Я приєдналася до НБУ, маючи два десятиліття досвіду роботи в українських комерційних банках.

Але в моєму професійному житті були не тільки фінанси. Я розпочала свій професійний шлях як шкільна вчителька, але зрозуміла, що це не моє покликання. Я повернулася до університету та докорінно змінила своє життя, розпочавши нову кар'єру після випуску. Я пройшла шлях від економіста до директора фінансового департаменту банку "Аваль", а пізніше – банку "Платинум Банк" в Україні.

Я залишила приватний сектор у 2015 році та приєдналася до НБУ в рамках програми змін та реформування з метою побудови сучасної України після Революції гідності 2014 року. Після цього я вже не озиралася – це цікавий та непростий виклик, і я знаю, що моя робота приносить відчутні покращення у життя звичайних українців. Така робота варта докладених зусиль.

Чи Ви коли-небудь спеціально планували свою кар'єру?

Я вважаю, що моя кар'єра склалася завдяки поєднанню моєї відданості власним інтересам та підтримки моїх близьких. Я від початку розуміла, що мені цікава тема фінансів та економіки. Тому після завершення навчання я з превеликим задоволенням розпочала свою першу роботу в банку, отримавши шанс застосувати всі здобуті знання. З того моменту я дуже старанно працювала, але мої товариші, мої колеги та моя сім'я надали мені неоціненну підтримку в побудові кар'єри. Без їхньої підтримки я могла б не зважитися на певні вакансії або пошук нових перспектив кар'єрного розвитку.

Чи довелося Вам на своєму кар'єрному шляху стикатися з особливими перешкодами, і як Ви їх долали?

У відповідь на роботу, яку НБУ виконував в Україні, стара верхівка, що не бажала змін, чинила опір та створювала перешкоди. Мене багато критикували з огляду на важливість моєї ролі в очищенні банківського сектору. Я зазнала утисків онлайн, погроз та переслідування. На жаль, мій випадок був не єдиним, те ж саме сталося і з моїми колегами – як чоловіками, так і жінками. Гадаю, ми всі черпали силу в тому, що переживали цей негатив разом. У хорошій команді значно легше витримувати такі виклики. Поки ми продовжуємо підтримувати один одного, продовжуємо старанно працювати та будувати краще майбутнє для українців, критичне ставлення легше витримувати.

Я раджу всім звертатися до своєї команди, коли у вас виникають проблеми. Люди навколо – це ваше головне джерело сили та мотивації на будь-якій роботі.

Якби Ви могли змінити щось одне в роботі для жінок, що б це було?

Я б хотіла, щоб жінки у всьому світі мали більше можливостей доступу до фінансів. Під можливостями доступу до фінансів я маю на увазі, що жінки повинні мати змогу відкривати власні справи та брати участь в економіці на рівних умовах. Наші графіки часто дуже щільні, нам постійно доводиться поєднувати робочі та сімейні обов'язки так, як чоловіки не мусять. У цьому контексті доступ до фінансів має істотне значення, оскільки завдяки йому жінки можуть формувати своє професійне життя та будувати кар'єру, виходячи із власних, а не чужих, інтересів. Жінки мають винятковий потенціал до підприємницької діяльності, і я хотіла б побачити, як більше з нас її розпочинає.

На своїй посаді в НБУ я дізналася про появу жінок-підприємців у різних країнах Європи, які розробляють застосунки та цифрові фінансові послуги для жінок. Такі застосунки та послуги надають додаткові можливості та ресурси жінкам, які шукають фінансування для своїх підприємств, та полегшують їм життя й роботу. Я з цікавістю спостерігатиму за розвитком цих технологій. Чим більше можливостей доступу до капіталу є у жінок, тим більше жінок матимуть змогу досягти успіху в професійному житті.

Як Ви ставитесь до наставництва? Чи були Ви наставником для когось, чи мали наставника?

Я б не досягла рівня, на якому перебуваю зараз, без допомоги багатьох наставників упродовж років. Мені дуже пощастило в НБУ. У мене був найбільш яскравий, найбільш видатний взірець для наслідування. Валерія Гонтарева, наша колишня Голова, була одним із лідерів реформування в Україні. Її професіоналізм та лідерство здобули високу оцінку міжнародних партнерів, міжнародних донорів, фінансових експертів та світової академічної спільноти. Вона забезпечила здійснення великих, часто дуже складних (але вкрай необхідних) змін у фінансовому секторі. Це чудовий взірець для наслідування не тільки для мене, але й для всіх жінок та дівчат України, зацікавлених у фінансах.

Я намагаюся допомагати настановами завжди, коли можу. Я працюю із багатьма мужніми й амбітними жінками та маю за честь сприяти розвитку їхніх здібностей. Україна унікальна в тому, що в нас досить велика частка жінок дійсно змогла піднятися кар'єрними (і політичними) сходами. В уряді України Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, в. о. Міністра охорони здоров'я та Міністр освіти і науки, а також багато заступників міністрів, – це сильні жінки-лідери, які невпинно впроваджують зміни в країні. Ми всі згодні в тому, наскільки для жінок важливо обіймати керівні посади, тому старанно працюємо, щоб наступне покоління мало таку ж можливість.

Яким є Ваше найбільше досягнення на сьогодні?

Коли наша команда реформаторів очолила НБУ в 2014 році, перед центральним банком стояло важке завдання. Україна була у скрутному становищі – одночасно постали проблеми в макроекономіці, валютному регулюванні та банківському секторі. Глибока криза розгорнулася внаслідок анексії Криму Росією та збройного конфлікту на сході країни: лише в першому кварталі 2015 року ВВП України знизилося на 17,6% порівняно з попереднім роком. Для банківського сектору були характерними слабкий нагляд та розквіт відмивання коштів. Була потреба у термінових діях для очищення фінансової системи та забезпечення її стабільності.

Моїй команді необхідно було вжити рішучих і цілеспрямованих заходів, щоб подолати проблеми, які нагромаджувалися роками. Ми виконали стрес-тести та комплексні оцінки якості активів у найбільших банках країни. Ми покращили свій потенціал із розслідувань, щоб бути певними, що зможемо встановлювати порушення та ефективно на них реагувати. Ми повинні були закрити близько 50% усіх банків у країні та запровадити нове регулювання, щоб досягти прозорих структур власності банків. Це було довгим і складним завданням, ми мали справу зі значним супротивом, але зрештою діяльність НБУ допомогла зберегти стабільність моєї країни. Я надзвичайно пишаюся виконаною роботою.

Яким буде Ваше наступне завдання, і чого ви сподіваєтесь досягнути в майбутньому?

Я отримала підвищення від заступника Голови до Першого заступника Голови у червні 2018 року та маю багато нового попереду із початком роботи на цій посаді. Тепер, коли очищення банківського сектору успішно завершено, нашим завданням стане будівництво на цьому міцному фундаменті та подальша підтримка економічного зростання і фінансової стабільності в Україні.

Ми будемо просувати далі регуляторну реформу. До наших чинних пріоритетів належить стимулювання кредитування банками реального сектору економіки та забезпечення того, що наша нова політика лібералізації іноземної валюти зробить країну більш привабливою для міжнародних інвесторів. Щоб досягти посилення інтеграції в європейську економіку та покращення нашого місця в світі, Україна повинна виконувати роботу на одному рівні зі своїми європейськими партнерами. Сюди належать прозорість діяльності, дружнє до інвесторів регулювання та фінансова стабільність, необхідні для співпраці з міжнародними компаніями, а також для подолання корупції. Тепер, коли Угода про асоціацію України з ЄС повністю діє, європейські стандарти банківського регулювання та корпоративного управління повинні стати нормою для банківського сектору України та її економіки загалом. Це неймовірно захопливий виклик, на який я чекаю з нетерпінням.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини