Перейти до вмісту

Коментар члена Ради НБУ Віри Ричаківської щодо зниження граничної суми розрахунків готівкою

Член Ради НБУ, колишній заступник Голови НБУ, яка здійснювала загальне керівництво та контролювала питання грошового обігу, Віра Ричаківська позитивно оцінила зниження з 04 січня 2017 року граничної суми розрахунків готівкою за участю фізичних осіб зі 150 тис. грн до 50 тис. грн.

Як наголосила член Ради НБУ Віра Ричаківська, Національний банк разом із іншими державними органами, банківською спільнотою та представниками бізнесу розпочав роботу щодо поступового зменшення граничної суми розрахунків готівкою понад 10 років тому.

"За цей час було створено відповідну законодавчу базу та технічну інфраструктуру, а українці стали більш впевнено користуватися картковими продуктами. Зник острах до безготівкових розрахунків, а це дуже важливий психологічний фактор", - прокоментувала Віра Ричаківська.

Усе більше українців надають перевагу безготівкових розрахункам. З кожним роком частка безготівкових платежів зростає. Так, з часу введення обмеження у сумі 150 тисяч гривень  вперше у 2013 року частка безготівкових платежів з використанням карток в Україні зросла з 17% до 35% (за підсумками трьох кварталів минулого року).

Член Ради НБУ Віра Ричаківська також наголосила, що зниження граничної суми розрахунків до 50 тисяч гривень не спричинить незручностей більшості українців, адже наразі понад 90% щоденних витрат громадян є меншими за поріг  у 50 тисяч гривень.

"Торгові точки мають достатню інфраструктуру аби забезпечити комфортне обслуговування для покупців. Наразі близько 140 тисяч закладів торгівлі та сфери послуг обладнані терміналами, а всього в Україні встановлено понад 207 тисяч терміналів.  Відповідно до нормативних документів та законодавства України торгові точки мають бути забезпечені відповідним банківським обладнанням для здійснення безготівкових розрахунків та надавати своїм клієнтам можливість розраховуватися у готівковій чи безготівковій формі", - уточнила вона.

Як зауважила Віра Ричаківська, безготівкові розрахунки через термінали є безкоштовними для громадян, а зниження граничної суми розрахунків матиме позитивний вплив на вартість обслуговування для клієнтів банків.

"Оскільки тарифи на розрахунково-касові операції в певній мірі залежать від витрат банків на забезпечення циркулювання готівки, то зі зниженням потреб у готівці, можна говорити про потенційне зниження витрат банків, а отже і вартості операцій для клієнтів", - пояснила Віра Ричаківська.

На думку члена Ради НБУ Віри Ричаківської цей крок разом із іншими стимулами, зокрема податковими, сприятиме виведенню економіки "з тіні", а також поверненню коштів населення до банківської системи.

"Наразі ми бачимо паростки стабілізації економіки – важливо, щоб громадяни через свої банківські рахунки також долучались до інвестування в економіку країни", - підсумувала вона.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини