Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Коментар Національного банку щодо рівня інфляції у 2021 році

Коментар Національного банку щодо рівня інфляції у 2021 році

У грудні 2021 року інфляція сповільнилася до 10% у річному вимірі. У місячному вимірі ціни зросли на 0,6%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

У 2021 році інфляція очікувано перебувала вище цільового діапазону 5% ± 1 в. п., визначеного Основними засадами грошово-кредитної політики, але відхилилася від нього суттєвіше, ніж прогнозувалося. Фактична споживча інфляція в грудні 2021 року залишалася вищою за прогноз, опублікований в жовтневому Інфляційному звіті. Це насамперед зумовлювалося посиленням впливу вторинних ефектів від подорожчання енергоносіїв та інших виробничих витрат на широкий спектр товарів та послуг. Крім того, стрімкіше сповільнення інфляції наприкінці року стримувало посилення військової напруги на кордонах із Росією, що негативно вплинуло на очікування населення, бізнесу та інвесторів.

Пришвидшення інфляції у 2021 році було загальносвітовою тенденцією, зумовленою насамперед швидким відновленням економічної активності після коронакризи на тлі порушень ланцюгів постачання, пов'язаних із карантинними обмеженнями. Це, зокрема, призвело до подорожчання енергоносіїв, сировини та комплектуючих. Додатковий тиск на ціни також зумовлювало посилення заходів боротьби з викидами шкідливих речовин. Відповідні глобальні чинники впливали й на пришвидшення інфляції в Україні. 

З іншого боку, інфляцію в Україні підживлювали й внутрішні чинники. Серед них – стійкий споживчий попит, який підтримували зростання доходів населення та поліпшення споживчих настроїв, а також збільшення виробничих витрат, зокрема на оплату праці. 

Незважаючи на це, пік інфляції в Україні пройдено у вересні 2021 року –  з жовтня вона поступово сповільнюється. Зниженню темпів зростання споживчих цін сприяло зміцнення гривні впродовж більшої частини року, рекордні врожаї, послаблення цінового тиску на окремих світових товарних ринках, адміністративні обмеження тарифів на житлово-комунальні послуги для населення та посилення монетарної політики Національного банку. НБУ одним із перших центробанків розпочав цикл підвищення облікової ставки у відповідь на посилення інфляційного тиску у 2021 році. Загалом за рік ключову ставку підвищено з 6% до 9% річних. Крім того, у другому півріччі Національний банк згорнув антикризові монетарні заходи.

У 2021 році базова інфляція зросла до 7,9% р/р (із 4,5% р/р у 2020 році)

Оброблені продовольчі товари за рік подорожчали на 13%. Водночас у грудні ціни у відповідній групі товарів зростали повільніше, ніж у попередні місяці. Збільшення виробничих витрат, зокрема на енергію, підтримувало подорожчання борошняних виробів, молочної і м'ясної продукції. Натомість під впливом нарощення переробки нового врожаю соняшника очікувано знизилися темпи зростання цін на соняшникову олію, майонез та маргарин. 

Вартість послуг за підсумками 2021 року зросла на 10,4% через посилення тиску виробничих витрат та пожвавлення споживчого попиту. Вищими темпами зростали ціни на послуги закладів швидкого харчування, кафе, кінотеатрів, хімічного чищення, перукарень та діагностичні медичні послуги. Дорожчали й послуги зі страхування особистого транспорту та пакетні тури. 

Ціни на непродовольчі товари за рік зросли на 0,5% р/р. З одного боку, подорожчала побутова техніка, засоби для особистого догляду, предмети домашнього вжитку та товари для утримання житла, що може пояснюватися впливом стійкого попиту, зростанням собівартості та порушенням ланцюгів постачання. З іншого, – зміцнення гривні впродовж більшої частини року стримувало зростання цін за цією складовою. Зокрема, під впливом цього чинника надалі дешевшали одяг та взуття.

Ціни на сирі продукти харчування за рік зросли на 11,8% 

Водночас у грудні зростання цін у відповідній групі товарів сповільнилося з 12,8% р/р у листопаді. Зокрема, помірніше дорожчали яйця та цукор. Поглибилося падіння цін на яблука, цитрусові, помідори та огірки. Знижувалися й ціни на картоплю. Натомість стрімко подорожчали інші овочі борщового набору. Також тривало пришвидшення зростання цін на молоко, свинину, яловичину та сало з огляду на несприятливу ситуацію в тваринництві та збільшення виробничих витрат. Останній чинник на тлі слабших світових врожаїв у 2020 році та окремих країнах у 2021 році зумовив подорожчання круп.

Адміністративно регульовані ціни у 2021 році зросли на 13,6% 

У грудні 2021 року темпи зростання адміністративно регульованих цін майже не змінилися відносно попереднього місяця. Подорожчання транспортних послуг компенсувалося подальшим сповільненням зростання цін на природний газ та комунальні послуги, зокрема через дію річних тарифів на газ та збереження незмінними тарифів на низку інших житлово-комунальних послуг для домогосподарств на опалювальний період. Крім того, нижчими темпами дорожчала тютюнова продукція.

Зростання вартості палива за підсумками року становило 26,5% 

Водночас у грудні 2021 року подорожчання палива стрімко сповільнилося (з 33,6% р/р у листопаді) через здешевлення нафти на світових ринках. Стримуючий вплив на ціни й надалі зумовлювали ефекти від запровадження державного регулювання на ринку пального з травня 2021 року.

Після проходження піку восени 2021 року інфляція повернулася до траєкторії зниження, яке, втім, відбувається повільніше, ніж очікувалося. Національний банк продовжуватиме дотримуватися режиму інфляційного таргетування та застосовуватиме монетарні інструменти для досягнення середньострокової інфляційної цілі на рівні 5%. 

Оновлений макроекономічний прогноз, зокрема прогноз інфляції на 2022–2024 роки, буде оприлюднено 20 січня 2022 року під час пресбрифінгу за підсумками рішення Правління Національного банку. Детальніший – в Інфляційному звіті, який буде опубліковано 27 січня 2022 року.

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини