Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Коментар Національного банку щодо рівня інфляції у травні 2021 року

Коментар Національного банку щодо рівня інфляції у травні 2021 року

У травні 2021 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 9,5% (з 8,4% у квітні). У місячному вимірі ціни зросли на 1,3%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

Споживча інфляція виявилася вищою за траєкторію прогнозу, оприлюдненого в Інфляційному звіті за квітень 2021 року. Це пов’язано передусім із високоволатильними компонентами споживчого набору, зокрема суттєвішим подорожчанням природного газу та соняшникової олії.

Базова інфляція у травні пришвидшилася до 6,9% р/р (з 6,3% р/р у квітні)

Збільшилися темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари (до 11,2% р/р) передусім через подальше підвищення світових цін на продукти харчування. Зокрема прискорилося подорожчання соняшникової олії та продуктів її переробки (майонезів, маргаринів, спредів). Збільшення виробничих витрат на сировину та енергію спричинило підвищення ціни на хліб, макаронні, кондитерські вироби та м’ясні продукти. Зростання показника також підтримувалося сталим споживчим попитом.

Підвищення вартості послуг прискорилося (до 8% р/р). Швидше дорожчали послуги закладів громадського харчування, культури та відпочинку, оренди, утримання та ремонту житла, а також курси іноземних мов та мобільний зв'язок. Вартість водійських курсів та обслуговування автомобілів продовжувала зростати, реагуючи на високий попит, а послуг таксі – через підвищення ціни на паливо. Натомість зростання вартості послуг закладів особистого догляду, фінансових і туристичних послуг сповільнилося.

Унаслідок сталого споживчого попиту прискорилося зростання цін на непродовольчі товари (до 1,4% р/р). Швидше дорожчали фармацевтична продукція, меблі та побутова техніка, а здешевлення одягу, взуття, товарів для особистого догляду та комп'ютерної техніки сповільнилося.

Надалі знижувалися темпи зростання цін на сирі продукти харчування  (до 7,1% р/р)

Стрімкіше дешевшала картопля, а цибуля залишалася вдвічі дешевшою, ніж торік, завдяки значним запасам урожаю минулого року та розширенню пропозиції (як імпортної продукції, так і української). Останній чинник також вплинув на зниження цін на помідори та огірки в річному вимірі. Дешевшали порівняно з минулим роком цитрусові, а темпи зростання цін на яблука та яйця сповільнилися через вичерпання ефекту низької бази порівняння.

Водночас подорожчання деяких сирих продуктів прискорилося. Так, значно підвищувалися ціни на м’ясо внаслідок збільшення вартості кормів. Скорочення виробництва разом із підвищенням світових цін зумовило подорожчання молока. Зросли також ціни на цукор через високі світові ціни та нижчі торішні врожаї цукрового буряку.

Збільшилися темпи зростання адміністративно регульованих цін (до 17,3% р/р)

Вартість природного газу для населення стрімко збільшилася через підвищення світових цін та низьку базу порівняння. Прискорилося також подорожчання транспортних послуг передусім через збільшення витрат на паливо та оплату праці. Водночас унаслідок посилення конкуренції з боку електронних сигарет (ТВЕНів) сповільнилося підвищення цін на тютюнові вироби.

Зростання вартості палива прискорилося (до 37,4% р/р)

Це пов’язано з підвищенням світових цін на нафту та зі збереженням високого попиту з боку населення.

Упродовж найближчих місяців інфляційний тиск зберігатиметься передусім через високі світові ціни, зокрема на енергоносії та продовольчі товари. Згідно з прогнозом, оприлюдненим у Інфляційному звіті за квітень 2021 року, інфляція повернеться до цілі 5% у 2022 році. Цьому сприятимуть вичерпання ефекту низької бази порівняння, надходження на ринки нового врожаю, а також відповідна монетарна політика НБУ.

Оновлений макроекономічний прогноз буде оприлюднено 22 липня 2021 року під час пресбрифінгу за підсумками рішення Правління, а також детальніше – у Інфляційному звіті, який буде опубліковано 29 липня 2021 року.

 

 

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини