Перейти до вмісту

Коментар Національного банку щодо рівня інфляції у березні 2017 року

У березні 2017 року споживча інфляція прискорилася до 15.1% р/р (з 14.2% р/р у лютому). У місячному вимірі зростання індексу споживчих цін становило 1.8%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

Прискорення інфляції в річному вимірі було очікуваним. Інфляція сирих продуктів харчування пришвидшилася за рахунок збільшення виробничих витрат, активного експорту та низької бази порівняння. Також вплинуло планове підвищення окремих тарифів та акцизів. Натомість покращення ситуації на світових товарних ринках, що зумовило зміцнення обмінного курсу гривні в лютому та березні, стримувало базову інфляцію.

Разом з тим, фактична інфляція в річному вимірі виявилася дещо нижчою за траєкторії прогнозу Національного банку, опублікованого в Інфляційному звіті (січень 2017), що передбачає уповільнення зростання ІСЦ до 9.1% на кінець 2017 року. Це насамперед пояснюється низкою факторів пропозиції, унаслідок дії яких темпи зростання цін на сирі продукти харчування були нижчими, ніж прогнозувалися. Додатковим чинником був перегляд Державною службою статистики України методології розрахунку інфляційних показників. Проте, за оцінками Національного банку, цей ефект буде нівельований у другому півріччі.

• Базова інфляція сповільнилася у березні до 6.3% р/р (у місячному вимірі становила 1.7%). Це відбулося внаслідок зміцнення обмінного курсу гривні у лютому-березні 2017 року. Завдяки таким тенденціям на валютному ринку ціни на окремі імпортовані товари зростали менш суттєво. Зокрема, це стосується цін на одяг та взуття, товари особистого догляду, домашній текстиль, побутову техніку, ліки, медичні товари. Крім того, на деякі товари ціни в річному вимірі навіть знизилися (автомобілі з ЄС, аудіо- та відеотехніка, обладнання для обробки інформації).

Водночас очікувано прискорилося зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки. Це пов’язано із вторинними ефектами від подорожчання сирих продуктів, у тому числі молока та м’яса.

До того ж, продовжило прискорюватись зростання цін на деякі послуги, що входять до базової інфляції. Так, у березні підвищилася вартість послуг ресторанів та готелів, перукарень, нотаріусів, таксі, побутових служб, а також зросли тарифи на телекомунікаційні послуги. Такі тенденції пов’язані із збільшенням витрат, зокрема на оплату праці.

• Зростання цін на сирі продовольчі товари прискорилися до 7.5% р/р у березні (за місяць ціни зросли на 1.0% м/м). Таке прискорення було очікуваним та відбулося насамперед на тлі низької бази порівняння. Цей період в минулому році діяли торговельні та транзитні обмеження з боку РФ не лише для українських, а й для турецьких товарів. В результаті, рік тому пропозиція цих товарів на вітчизняному ринку розширилася, а ціни на них уповільнили зростання.

Як наслідок, падіння цін на овочі та фрукти в річному вимірі, як і передбачалося, продовжило уповільнюватися. Утім ціни на ці товари все ще залишалися суттєво нижчими, ніж у березні 2016 року, завдяки значній пропозиції, у тому числі через раннє підвищення температури повітря. Крім того, пришвидшилося зростання цін на м’ясо та молоко внаслідок збільшення виробничих витрат, скорочення поголів’я, а також активного експорту. Через збереження часткових обмежень на експорт продукції птахівництва тривало зниження цін на яйця порівняно до попереднього місяця, однак в річному вимірі низька база порівняння зумовила їх зростання.

 Зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, прискорилося до 39.5% р/р (за місяць становило 3.2% м/м). Так, у березні 2017 року відбулося підвищення тарифів на електроенергію для населення. До того ж, як і в попередні місяці, вагомим чинником прискорення адміністративно регульованих цін стало подорожчання плати за проїзд у автодорожньому пасажирському транспорті внаслідок зростання собівартості наданих послуг. У березні також суттєво зросла вартість поштових послуг, зокрема з 24 березня ПАТ "Укрпошта" збільшила тарифи на свої послуги насамперед внаслідок зростання витрат на оплату праці[1]. Також продовжили зростати ціни на тютюнові вироби внаслідок підвищення акцизів з початку року.

Водночас попри підвищення акцизів на алкогольні напої, річні темпи зростання цін на ці товари продовжили знижуватися. Це може бути пов’язано з реалізацією накопичених раніше запасів цієї продукції, а також наявністю маржі від підвищення мінімальних цін у грудні минулого року.

• Ціни на паливо у березні не змінилися, завдяки чому їх зростання уповільнилося до 26.4% р/р.

Поточна динаміка ІСЦ та його складових підтверджує досяжність інфляційної цілі за результатами 2017 року в межах цільового діапазону 8% ± 2 в.п., який визначено Основними засадами грошово-кредитної політики на 2017 рік та середньострокову перспективу.

[1] Близько 70% в структурі витрат Укрпошти займають витрати на оплату праці з нарахуваннями. Отже, підвищення законодавчо встановленого рівня мінімальної заробітної плати має суттєвий вплив на собівартість послуг поштового зв’язку, які надає Укрпошта. Детальніше див.: http://ukrposhta.ua/zmineni-tarifi-na-universalni-poslugi-poshtovogo-zvyazku-nabuli-chinnosti

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини