У I кварталі 2017 року економіка України очікувано сповільнила зростання. Як свідчать розгорнуті показники ВВП за I квартал, опубліковані Державною службою статистики України, у січні-березні зростання реального ВВП сповільнилося до 2.5% у річному вимірі (попередня оцінка була 2.4% р/р), а до попереднього кварталу його сезонно скоригований рівень знизився на 0.3%.
Такі темпи зростання у річному вимірі були дещо нижчими від оцінок Національного банку, які були опубліковані в Інфляційному звіті за квітень 2017 року (3.0% р/р), що ґрунтувалися на показниках випуску в базових галузях економіки.
Однак, у цілому уповільнення річних темпів, порівняно з ІV кварталом 2016 року, було очікуваним.
По-перше, на відміну від кінця минулого року вже не було додатного внеску рослинництва (врахування рослинництва у статистиці сільськогосподарського виробництва відбувається лише у період з червня до грудня).
По-друге, з середини I кварталу припинилося транспортне сполучення з непідконтрольними територіями Донбасу та було захоплено низку підприємств на таких територіях.
Як наслідок, у І кварталі відновилося падіння валової доданої вартості (ВДВ) сільського господарства та промисловості (на 0.7% р/р та 0.8% р/р відповідно).
Водночас зростання ВДВ будівництва навіть прискорилося (до 21.3% р/р), що відображало високий інвестиційний попит в економіці. Також пожвавилися темпи приросту ВДВ торгівлі (до 3.1% р/р), що, за оцінками НБУ, пов’язано з активізацією роздрібної торгівлі. Також пришвидшилося зростання ВДВ у секторі “Транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність” (до 4.7% р/р), що, серед інших чинників, може пояснюватися вищими обсягами транзиту та імпорту природного газу.
Серед секторів, за якими не публікуються щомісячні дані випуску, неочікуваним стало погіршення динаміки у сфері послуг, залежних від бюджетного фінансування: поглибилося падіння ВДВ сектору освіти (до 2.8% р/р) та знизилася ВДВ сектору охорони здоров’я (на 6.8% р/р, у тому числі через суттєве зниження бюджетних видатків на закупівлю медикаментів). Неочікувано суттєвий від’ємний внесок ВДВ цих секторів пояснює нижчий приріст реального ВВП у І кварталі 2017 року, порівняно з прогнозом НБУ, оприлюдненим у Інфляційному звіті (квітень 2017 року).
За категоріями кінцевого використання у I кварталі очікувано збереглися високі темпи приросту інвестицій (20.1% р/р). Зокрема суттєво прискорилося зростання інвестицій у машини та обладнання (до 44% р/р). Також високими обсягами продовжували зростати інвестиції в сільське господарство, промисловість, транспортні підприємства та сектор охорони здоров’я.
Також прискорилося зростання приватного споживання (до 2.8% р/р). Такі темпи зростання перевищили оцінки НБУ на І квартал 2017 року, однак відповідали очікуваному збільшенню ролі приватного споживання в економічному зростанні у 2017 році. Споживання державного сектору збільшилося на 4.2% р/р завдяки значному приросту індивідуальних споживчих витрат, що відображало суттєво вищі бюджетні видатки на субсидії домогосподарствам на оплату послуг ЖКГ.
Внесок чистого експорту очікувано залишився від’ємним, однак був меншим, ніж ми очікували. Зростання експорту, яке відновилося в кінці минулого року, у І кварталі змінилося зниженням на 0.4% р/р через скорочення фізичних обсягів експорту металів та металевих руд. Однак приріст імпорту також різко сповільнився (до 2.9% р/р), насамперед за рахунок продовольчих товарів.
Національний банк прогнозує подальше уповільнення зростання економіки в II кварталі 2017 року. Насамперед, у II кварталі продовжував відображатися на промисловому виробництві та вантажних перевезеннях негативний ефект від припинення транспортних сполучень, а також захоплення гірничо-металургійних підприємств на непідконтрольних територіях.
Крім того, окремі види промисловості зазнавали впливу додаткових факторів, що стримували їх активність. Зокрема до глибокого падіння виробництва електроенергії призвело також раннє завершення опалювального сезону і зупинка ТЕС, що працюють на антрациті.
Споживчий попит, за оцінками Національного банку, у II кварталі продовжив зростати в умовах підвищення реальних заробітних плат населення, а також формування позитивних очікувань завдяки укріпленню курсу гривні відносно долара США.
Водночас поточна динаміка ВВП та його складових, попри активізацію приватного споживання та достатньо високий інвестиційний попит, свідчить про посилення ризиків, що зростання ВВП за результатами 2017 року може бути нижчим за прогноз НБУ (1.9% р/р), оприлюднений в Інфляційному звіті (квітень 2017 року).