Зважаючи на поширення інформації щодо видачі рефінансування банкам України та використання коштів, отриманих Україною від Міжнародного валютного фонду у якості кредитів, вважаємо необхідним повідомити наступне.
Щодо продовження співпраці із Міжнародним валютним фондом
03 квітня МВФ прийняв рішення щодо виділення чергового транш на суму 1 млрд. дол. США. Традиційно, кошти надійдуть до України протягом кількох днів і будуть направлені на поповнення міжнародних резервів нашої країни.
Загалом Україна вже отримала від Міжнародного валютного фонду за програмою EFF три транші на суму 7.5 млрд. дол. США, з яких 4.9 млрд. дол. США прийшли на рахунок НБУ и були зараховані в міжнародні резерви, а 2.6 млрд. дол. США прийшло безпосередньо на рахунок Кабінету Міністрів України. Всі наступні транші будуть спрямовані на поповнення міжнародних резервів та надійдуть безпосередньо до НБУ.
Моніторинг міжнародних резервів України здійснюється МВФ на щоденній основі та підтверджується аудитором-компанією Делойт на щорічній основі. Відтак, несанкціонованого використання резервів бути не може, а усі інсинуації з цього питання - безглузді.
Більш того, за останні два роки чиста купівля НБУ валюти з ринку становила 3.1 млрд дол. США (без урахування прямих адресних інтервенцій НАК "Нафтогаз" та НАЕК "Енергоатом" у 2015 році), за рахунок чого центральний банк також поповнив міжнародні резерви країни.
Саме нарощування міжнародних резервів в два рази до 15.5 млрд. доларів США є значним здобутком співпраці України із МВФ.
Співпраця з МВФ є критично важливою для України в подальші роки. У 2017-2019 рр. Україні доведеться виплатити в рахунок погашення і обслуговування держборгу приблизно 12.8 млрд доларів США (за уточненими даними), у тому числі в 2017 році залишається виплатити близько 2.1 мільярда доларів, в 2018 – 4.2 мільярда доларів, в 2019 – 6.5 мільярда доларів.
За таких умов продовження співпраці з МВФ є запорукою того, що у наступні три роки Україна зможе здійснити виплати за державним боргом без зайвого стресу для валютного ринку і фінансової стабільності в цілому.
Щодо рефінансування банків
На початок роботи Валерії Гонтаревої на посаді Голови НБУ у червня 2014 року заборгованість банків за рефінансуванням становила 111.7 млрд грн, а на кінець березня 2017 року цей показник у платоспроможних банках становить 17.8 млрд грн, 15 млрд грн з яких припадає на ПАТ "Приватбанк". Заборгованість неплатоспроможних банків перед НБУ на сьогодні складає 45.2 млрд грн.
Серед неплатоспроможних банків зараз найбільшими боржниками за виданим рефінансуванням є банки "Надра" (9.8 млрд грн, власник – Дмитро Фірташ), "Дельта" (8 млрд грн, власник – Микола Лагун), "Фінансова ініціатива" (7.2 млрд грн) та "ВАБанк" (3 млрд. грн., власник обох банків – Олег Бахматюк), "Фінанси і кредит" (6.3 млрд. грн., власник – Костянтин Жеваго), "Імекс-банк" (3.4 млрд. грн., власник – Леонід Клімов).
Наголошуємо, що саме під керівництвом Валерії Гонтаревої Національний банк зупинив діяльність банків, що проводили незаконні операції, в тому числі виводили кошти рефінансування за межі України. Відтак, Національний банк неодноразово звертався до правоохоронних органів з приводу розслідування правопорушень, пов’язаних з неповерненням Нацбанку рефінансування неплатоспроможними банками. Наприклад, у 2015-2016 роках саме з цього приводу НБУ направив до правоохоронних органів 12 заяв про скоєння злочину акціонерами цих банків, а також ініціював 44 судових справи по стягненню заборгованості цих банків перед Національним банком з майнових та фінансових поручителів.
Загалом у 2016-2017 роках доступ до інформації в межах розслідувань кримінальних правопорушень у банківській сфері було надано НАБУ, ГПУ, Національній поліції та Фіскальній службі 183 рази. Ми і надалі будемо співпрацювати з правоохоронними органами щодо притягнення до відповідальності менеджменту та власників цих банків.
Звертаємо увагу, що не повернуті Національному банку кредити здебільшого надавалися банкам протягом 2008-2014 років без належної застави, а саме під неліквідні активи за в рази завищеною вартістю. Ці банки зараз ліквідовані або знаходяться на стадії ліквідації. Саме тому команда НБУ, починаючи з середини 2014 року, завчасно підвищила вимоги до оцінки застав під рефінансування, запровадила практику надання персональних гарантій акціонерів та залучила до оцінки активів незалежних міжнародних оцінювачів. Кредити надавалися банкам лише для компенсації відтоків коштів клієнтів – фізичних осіб у рамках гарантованої суми в 200 000 грн., виплати яких відстежував куратор НБУ. Саме тому ми можемо відзвітувати за кожну гривну виданого рефінансування за цей час. Будь-які інсинуації щодо виводу грошей рефінансування за кордон під час роботи нашої команди не мають під собою жодних підстав.