Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Кредитній спілці анульовано ліцензії через відмову в проведенні перевірки

Кредитній спілці анульовано ліцензії через відмову в проведенні перевірки

Національний банк України за результатами позапланової інспекційної перевірки ухвалив рішення застосувати до Кредитної спілки "ГРОМАДА" (ЄДРПОУ 24108251) захід впливу у вигляді відкликання (анулювання) всіх ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг.

Відповідне рішення Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг ухвалив на засіданні 23 липня 2021 року.

Департамент виїзних перевірок Національного банку у квітні цього року ініціював позапланову інспекційну перевірку зазначеної кредитної спілки. Під час спроби її провести було встановлено та зафіксовано факт відмови в проведенні перевірки, оскільки уповноважені особи Національного банку не були допущені до здійснення перевірки та особа, уповноважена представляти інтереси кредитної спілки, була відсутньою упродовж першого дня перевірки. Відмова небанківської фінансової установи в проведенні перевірки є підставою для застосування заходу впливу у вигляді відкликання (анулювання) ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг. Це передбачено вимогами чинного законодавства, зокрема статтею 38-1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Рішення про застосування заходу впливу набирає чинності з 23 липня 2021 року. З цього моменту кредитна спілка втрачає право здійснювати діяльність з надання фінансових послуг, що потребує відповідної ліцензії. Зокрема, втрачає право:

  • укладати договори (продовжувати строк діючих договорів) про надання фінансових послуг із клієнтами щодо виду фінансових послуг, на провадження яких була видана ліцензія;
  • укладати договори (уносити зміни до діючих договорів) про надання фінансових послуг, які мають як наслідок збільшення зобов'язань учасника ринку небанківських фінансових послуг перед клієнтами щодо виду фінансових послуг, на провадження яких була видана ліцензія.

Водночас наголошуємо, що  відкликання ліцензій не позбавляє кредитну спілку від обов’язку виконувати свої зобов’язання за договорами, укладеними до відкликання ліцензії. Натомість Законом України "Про кредитні спілки" визначено, що кредитна спілка в межах вартості власного майна несе відповідальність за наслідки своєї діяльності та виконання зобов’язань перед своїми членами, партнерами, державним та місцевими бюджетами.

Сьогодні кредитні спілки в Україні не є учасниками системи гарантування вкладів фізичних осіб, а інших  механізмів компенсації їх вкладникам у разі невиконання кредитною спілкою зобов’язань законодавством не визначено.

З огляду на наведене, повернення вкладів може бути здійснено лише за рахунок грошових коштів та майна кредитної спілки, а у випадку встановлення правоохоронними органами осіб, дії яких призвели до втрати вкладниками грошових коштів, та притягнення їх до відповідальності за рахунок їх власного майна та грошових коштів. Тому врегулювання відносин щодо виконання Кредитною спілкою "ГРОМАДА" зобов’язань за відповідними договорами може бути здійснено в судовому порядку. Зокрема, члени спілки можуть самостійно звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства.

Щоб запобігти подібним ситуаціям у майбутньому, Національний банк спільно з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб розробляє законопроєкт про побудову системи гарантування вкладів членів кредитних спілок із залученням міжнародних донорів. Після підготовки відповідних законодавчих пропозицій вони будуть передані до Комітету Верховної Ради України для опрацювання в установленому порядку.

Довідково

Національний банк 9 квітня 2021 року вже застосував до Кредитної спілки "ГРОМАДА" захід впливу, а саме – тимчасово зупинив ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг. 

Причиною було порушення фінансових нормативів та вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок. Кредитна спілка перебувала в скрутному фінансовому становищі. Водночас до Національного банку надходили скарги вкладників на невиконання спілкою їх вимог щодо повернення внесків (вкладів).

Так, кредитна спілка повинна була усунути порушення, що стали причиною для тимчасового зупинення ліцензії, до 30 червня 2021 року. Проте станом на дату прийняття рішення про анулювання ліцензії вона не надала інформацію про усунення порушень.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини