В межах валютної лібералізації Національний банк удвічі збільшив е-ліміт для деяких валютних операцій фізичних осіб з переказу коштів, зокрема для здійснення інвестицій за кордон чи розміщення на іноземних рахунках, – до 100 тис. євро на рік. Цей крок передбачений дорожньою картою валютної лібералізації і є логічним з огляду на подальше поліпшення макроекономічної ситуації в Україні.
За оцінками Національного банку, чергове валютне послаблення не матиме суттєвого впливу на валютний ринок. З 7 лютого 2019 року, коли було скасовано електронні ліцензії і замість них запрацювали автоматичні е-ліміти, фізичні особи перерахували за кордон в межах таких лімітів понад 85 млн євро. Ця сума в декілька разів менша за середньоденний обсяг торгів на міжбанківському ринку.
Скористатися підвищеним е-лімітом українці зможуть вже у поточному році. Ті громадяни, які вже перерахували 50 тис. євро у межах попереднього ліміту, зможуть перерахувати аналогічну суму в межах нового ліміту вже до кінця цього року.
Відповідно до Дорожньої карти валютної лібералізації, остаточне скасування е-ліміту для фізичних осіб стане можливим не раніше ухвалення та імплементації пакету законопроектів щодо протидії BEPS (Плану протидії розмивання бази оподатковування та виведенню прибутку з-під оподаткування).
Підвищення е-ліміту для фізичних осіб затверджено Постановою Правління Національного банку №149 від 12 грудня 2019 року "Про внесення зміни до Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті". Зміни наберуть чинності 18 грудня 2019 року.
Довідково:
З дотриманням е-ліміту фізичним особам дозволяється переказувати іноземну валюту (або гривні) за кордон або на поточні рахунки нерезидентів - юридичних осіб, відкриті в Україні, для виконання власних зобов'язань перед нерезидентом за договором страхування життя; для здійснення інвестиції за кордон; розміщення коштів на власному рахунку за межами України; надання нерезиденту позики в іноземній валюті.