Перейти до вмісту

Макропруденційна політика на прикладі Польщі: відповідальні органи та інструменти

У Національному банку відбувся відкритий дослідницький семінар, під час якого начальник управління макропруденційної політики департаменту фінансової стабільності Національного банку Польщі та лектор Варшавської школи економіки доктор Пйотр Банбува (Piotr Bańbuła) презентував результати власного дослідження на тему "Макропруденційна політика: відповідальні органи та інструменти" ("Macroprudential Policy: tenants and tools"). 

Під час свого виступу він підкреслив, що ризик є невід’ємною частиною економічної діяльності, адже без ризику немає розвитку. Часом цей ризик пов’язаний з окремою установою, але інколи він пов’язаний зі структурними змінами в економіці і є системним, тому загрожує виникненням кризи. 

За словами пана Банбуви, макропруденційна політика може використовуватись для зниження впливу таких ризиків, але до використання її інструментів необхідно підходити зважено, адже більш жорстка макропруденційна політика може стримати економічне зростання, в той час як надто м‘яка може сприяти виникненню кризи. 

Доповідач  зауважив, що перелік таких інструментів має бути якомога більш коротким, задля більшої прозорості дій регулятора та простоти комунікації, а також для зменшення ймовірності неочікуваного результату взаємодії між кількома інструментами у разі їх одночасного застосування. Описуючи досвід застосування інструментів макропруденційної політики у його рідній країні, пан Банбува зазначив, що у Польщі використовують інструменти, передбачені нормами ЄС (CRR/CRR IV), а також деякі з найбільш популярних у світі інструментів макропруденційної політики, зокрема LTV та DSTI. Він також поділився польським досвідом калібрування цих інструментів. 

Серед іншого Пйотр Банбува також підкреслив важливість взаємодії макропруденційної та монетарної політик, зауваживши, що інформація стосовно впливу макропруденційної політики на економіку та трансмісійний механізм монетарної політики має враховуватись під час прийняття рішень стосовно монетарної політики для підвищення її ефективності.

З матеріалами дослідження англійською мовою можна ознайомитися за посиланням:

З презентацією можна ознайомитися за посиланням.

Відеозапис семінару: https://youtu.be/VOlttrx2vyA

Запрошуємо потенційних доповідачів взяти участь у наступних семінарах. Матеріали, що містять результати наукових досліджень (статтю та/або презентацію), резюме автора та бажану дату проведення семінару необхідно надіслати до відділу досліджень Департаменту монетарної політики та економічного аналізу на електронну адресу: [email protected]

Теги:

Теги:

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини