Сьогодні під час наради з банкірами перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук повідомив про результати проведених з Міжнародним валютним фондом переговорів щодо шляхів вирішення проблеми реструктуризації іпотечних кредитів фізичних осіб в іноземній валюті, запропонованих напередодні у відкритому листі-зверненні банками – найбільшими іпотекодержателями та Незалежною асоціацією банків України (далі – НАБУ).
Найбільш прийнятним та цивілізованим способом вирішення цієї проблеми є, на думку банкірів та НАБУ, спільне розроблення умов, що задовольнятимуть усі сторони. Така консолідована позиція банкірів лягла в основу законопроекту “Про реструктуризацію зобов’язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла (іпотечні кредити)”. У документі об’єднано механізми всіх наявних меморандумів щодо реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті.
Міжнародний валютний фонд попередньо підтримав пропозицію банківської спільноти врегулювати питання за допомогою зазначеного законопроекту, адже його ініціаторами є самі банки, які таким чином демонструють добру волю і бажання вирішити проблему валютних кредитів фізичних осіб саме у такий спосіб.
“Національний банк України повністю підтримує такий варіант виходу із ситуації, адже він ґрунтується на реальних механізмах захисту і підтримки українських валютних позичальників, у першу чергу малозабезпечених та соціально незахищених. Не виключаючи можливості та не обмежуючи право банків і їх клієнтів визначати умови реструктуризації валютних кредитів у договірному порядку, законопроект створить чіткі та прозорі умови для врегулювання проблеми”, – зазначив О. Писарук.
Олександр Писарук також додав, що Національний банк та Міністерство фінансів разом з Міжнародним валютним фондом найближчим часом мають намір переглянути положення Меморандуму про економічну та фінансову політику в рамках реалізації програми за Механізмом розширеного фінансування та внести до нього відповідні зміни, які будуть корелюватися з досягнутими результатами перемовин.
У свою чергу виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова підкреслила: “Запропонований підхід до вирішення проблеми валютних кредитів фізичних осіб в Україні є виваженим і, з одного боку, розв’яже конфліктну ситуацію, яка є болючою для частини громадян України, та яка, на жаль, використовується різними політичними силами для розхитування економічної стабільності нашої держави, а з іншого – не допустить погіршення або втрати платоспроможності банками”.
Як зазначили представники банків у своєму зверненні, законопроект визначає прості і прозорі механізми реструктуризації іпотечних кредитів. Законопроект соціально орієнтований, адже передбачає диференційований підхід для визначення частини боргу, що підлягає прощенню із врахуванням категорії позичальників та майна, яке придбавалось за рахунок кредиту. Для тих категорій громадян, яким держава гарантує додаткову підтримку, а також позичальників, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, приймаючи участь в антитерористичній операції, законопроект передбачає особливі умови реструктуризації кредитних зобов’язань.
Із текстом відкритого звернення та проектом закону можна ознайомитися на сайті Незалежної асоціації банків України за посиланням.