Національний банк України планує розпочати оприлюднення "Підсумків дискусії членів Комітету з монетарної політики щодо рівня облікової ставки» для підвищення прозорості та передбачуваності монетарної політики. Про це йшлося під час семінару для експертної спільноти та учасників грошово-кредитного ринку на тему "Практичні аспекти формулювання та реалізації монетарної політики НБУ".
Прес-релізи щодо рішень з монетарної політики, які наразі є основним інструментом комунікацій на цю тему, відображають консенсусну позицію Правління Національного банку, розповіли представники департаменту монетарної політики та економічного аналізу. Проте для подальшого підсилення прозорості монетарної політики, Національний банк планує за прикладом передових центробанків-таргетерів інфляції розпочати оприлюднення опису дискусії між членами Комітету з монетарної політики, що передувала ухваленню рішення. Така публікація спрямована на посилення розуміння учасниками ринку логіки та мотивації монетарних рішень Правління НБУ. Зазначене сприятиме підвищенню здатності учасників ринку передбачати подальші зміни у монетарній політиці НБУ. "Це сприятиме посиленню дії процентного каналу трансмісійного механізму та більш ефективному управлінню інфляційними очікуваннями", - пояснив заступник Голови НБУ Дмитро Сологуб.
Нагадаємо, комітет з монетарної політики (КМП) є консультативним внутрішнім органом НБУ, створеним з метою обміну інформацією та поглядами щодо формулювання й реалізації монетарної політики для забезпечення цінової стабільності. До складу КМП входить Голова НБУ, інші члени Правління НБУ, а також директора департаментів монетарної політики та економічного аналізу, відкритих ринків, фінансової стабільності, статистики та звітності. Засідання КМП відбуваються напередодні засідань Правління НБУ з монетарних питань.
Новий документ "Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики щодо рівня облікової ставки" буде містити знеособлену позицію усіх членів КМП щодо необхідного монетарного рішення та відповідна аргументація. Він публікуватиметься регулярно в розділі "Монетарна політика" на 11-й день після прийняття рішення з монетарної політики. Перше оприлюднення "Підсумків" відбудеться за результатами КМП, запланованого на 23-24 січня 2018 року, і очікується 5 лютого цього року.
Також Національний банк обговорив з учасниками ринку можливі зміни до інструментарію на валютному та грошово-кредитному ринках.
По-перше, Національний банк розглядає можливість удосконалення підходів до обрахунку офіційного курсу гривні до долара США. Наразі офіційний курс гривні розраховується як середньозважене значення за усіма міжбанківськими угодами за день за даними ВалКлі (Довідково: ВалКлі – власний програмний комплекс Національного банку, в якому банки на сьогодні здійснюють підтвердження усіх своїх угод щодо купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти на міжбанківському ринку). Національний банк вважає за необхідне перейти до його розрахунку на основі інформації із торгівельно-інформаційних систем (ТІС) Bloomberg та Reuters щодо реальних ринкових угод та з відсіканням угод с екстремальними параметрами. Як пояснив директор департаменту відкритих ринків НБУ Сергій Пономаренко таким чином зменшиться навантаження на банки в частині формування звітності завдяки відмові від обов’язкової реєстрації угод в системі ВалКлі.
По-друге, Національний банк планує перейти до здійснення валютних інтервенцій з використанням Matching – нового функціоналу для укладання угод в ТІС. Цей функціонал, впровадження якого наразі обговорюється з учасниками ринку, надасть змогу забезпечити на міжбанківському валютному ринку постійну наявність твердих цін на купівлю-продаж іноземної валюти та швидке укладання угод за найкращими курсовими параметрами.
По-третє, Сергій Пономаренко окреслив подальші плани з лібералізації валютного ринку: "Найближчими пріоритетами в цьому напрямі є дозвіл на репатріацію дивідендів за 2017 рік, рішення про що буде ухвалено після аналізу прогнозної інформації від банків щодо планів їх клієнтів по виводу дивідендів. Також ми можемо розглянути можливість подальшого послаблення обмежень на дострокове погашення кредитів".
Презентації до семінару:
- "Монетарна політика НБУ: цілі та логіка останніх рішень щодо облікової ставки"
Сергій Ніколайчук, директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ, Володимир Лепушинський, заступник директора департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ - Інструментарій НБУ на грошовому та валютному ринку: останні зміни та найближчі плани
Сергій Пономаренко, директор департаменту відкритих ринків НБУ - Розвиток фінансових ринків у 2017 році
Олександр Арсенюк, начальник управління оперативного регулювання грошово-кредитного ринку НБУ - Розширення можливостей для обігу державних цінних паперів на фондовому ринку України
Андрій Супрун, начальник управління депозитарної діяльності НБУ