Трансформація Національного банку передбачає такий план дій: підготовчий, який було завершено у серпні 2014 року; етап реорганізації внутрішньої структури; реінжиніринг внутрішніх процесів та імплементацію нових місії та візії центробанку.
"Проектно ми поділили трансформації Національного банку на сім великих напрямів, за якими почали працювати. Це – визначення основних функцій (мандата) Національного банку та виведення неключових функцій за межі регулятора; створення нової функціональної організаційної структури; скорочення ієрархічності в системі управління; централізація функцій; оптимізація мережі територіальних управлінь; оптимізація персоналу; реінжиніринг процесів", – наголосив заступник Голови Національного банку Владислав Рашкован на зустрічі з журналістами.
Насамперед у Національному банку сфокусувалися на основній функції регулятора: забезпечення цінової та фінансової стабільності з метою сприяння сталому економічному розвитку України. Неключові функції та активи вирішено вивести за межі регулятора. Зокрема, Українську академію банківської справи (м. Суми) та Університет банківської справи (м. Київ) було передано до Міністерства освіти та науки. Телеканал БТБ передано Міністерству інформаційної політики.
"Виведення неключових функцій за межі Національного банку дасть змогу економити лише на операційних витратах майже 500 млн. грн. щороку", - зазначив Владислав Рашкован.
У Національному банку проаналізували організаційні структури понад 100 центральних банків світу та обрали за модель структуру Банку Англії. Зараз структура Національного банку складається з шести блоків, за кожен з яких відповідає один із членів Правління: блок Голови Національного банку; пруденційного нагляду; монетарної стабільності; ринкових операцій; розрахункових операцій; фінансово-адміністративних операцій.
"У майбутньому, у разі підтримки Парламентом проектів Законів України 2413а, 2414а, передбачається створення окремого блоку нагляду за небанківськими фінансовим установами, які перейдуть до Національного банку", – зазначив заступник Голови Національного банку.
Органічним продовженням внутрішньої трансформації Національного банку стала оптимізація персоналу.
"Усього на початку проекту трансформації гранична чисельність штату банку становила приблизно 11 800 працівників. Ми поставили собі за мету до кінця другого етапу трансформації скоротити штат на 55% до 5 300 працівників", – сказав Владислав Рашкован. – Скорочення штату центробанку – це не механічні звільнення, а результат 41 проекту внутрішньої трансформації, що відбувається зараз у банку".
Роль регіональних територіальних управлінь у діяльності регулятора була також повністю переоцінена. У 2013 році в регіонах працювало біля 5 000 працівників. Наприкінці цього року в регіонах працюватиме майже 1 300 працівників.
"Ми прийшли до повної централізації територіальних управлінь, у яких на місцях залишиться мінімум функцій. Нещодавно ми централізували та перевели на єдиний централізований баланс баланси практично усіх територіальних управлінь окрім київського та низки структурних одиниць Національного банку. Це дало змогу максимально спростити внутрішні процеси, підвищити ефективність та контрольованість операцій, усунути дублювання функцій і оптимізувати витрати", - зазначив Владислав Рашкован.
У наступному році регулятор зосередиться на ініціації та імплементації нових ключових проектів для реалізації місії та візії в Національному банку.