Національний банк України планує перерахувати протягом 2016 року до Державного бюджету України прибуток у розмірі 38,164 млрд гривень, відповідно до результатів Консолідованої фінансової звітності за 2015 рік, який має бути затверджений Радою центрального банку. Це на 164 млн гривень більше, ніж було заплановано в Державному бюджеті на поточний рік.
Чисті доходи Національного банку у 2015 році рік становили 85,2 млрд гривень. Основним джерелом доходів регулятора стали проценти за цінними паперами України. Зокрема, за облігаціями внутрішньої і зовнішньої державної позики, які перебували у власності Національного банку в результаті купівлі на вторинному ринку та отримання в якості застави за кредитами. Другим за важливістю джерелом процентних доходів були проценти за отримані банками кредити в НБУ на підтримку ліквідності та стабілізаційні кредити. Водночас Національний банк ніс витрати на сплату процентів за депозитними сертифікатами НБУ. В результаті, чистий процентний дохід НБУ після вирахування резервів становив 43,2 млрд гривень.
Витрати Національного банку (без урахування процентних і комісійних витрат) становили 3,9 млрд гривень. Ці кошти були використані на утримання персоналу; на виготовлення банкнот та монет; адміністративно-господарські витрати.
Фінансовий результат Національного банку України у минулому році становив 81,4 млрд гривень.
Прибуток до розподілу становив 54,2 млрд гривень. Після затвердження Консолідованого фінансового звіту Радою Національного банку одна частина цього прибутку обсягом 16 млрд гривень буде спрямована на збільшення загальних резервів Національного банку. Інша частина обсягом 38,164 млрд гривень буде перерахована до Державного бюджету України.
Активи Національного банку збільшилися у 2015 році на 272 млрд. гривень або на 47% та становили 849,2 млрд. гривень. Зокрема:
Міжнародні резерви України за цей період зросли на 5,8 млрд. дол. США або 77% - до 13,3 млрд. дол. США на кінець року. Визначальну роль у поповненні резервів за минулий рік грало надходження фінансової підтримки від Міжнародного валютного фонду та пов’язаного офіційного фінансування. Крім того, для поповнення резервів Національний банк України купував іноземну валюту безпосередньо на міжбанківському валютному ринку та під час валютних аукціонів, запроваджених у вересні 2015 року.
Активи у національній валюті збільшилися у 2015 році на 57 млрд. гривень або на 13% - до 483 млрд. гривень. Насамперед ця динаміка обумовлена збільшенням портфелю цінних паперів України на 73,7 млрд. гривень до 404,5 млрд. гривень. Це відбулося здебільшого в результаті купівлі Національним банком облігацій внутрішньої державної позики в національній валюті на вторинному ринку.
Водночас на обсяг гривневих активів вплинуло скорочення кредитого портфелю Національного банку, до якого входять кредити, надані банкам на підтримку їх ліквідності, стабілізаційні кредити, кредити Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та іншим позичальникам. Він зменшився на 8 млрд. гривень до 115,6 млрд. гривень. Також обсяг активів у гривні змінився з огляду на доформування резервів під кредити, надані регулятором банкам та іншим позичальникам. Протягом року ці резерви зросли на 8,3 млрд гривень до 50,4 млрд. гривень.
Зобов’язання НБУ збільшилися на 46% та становлять 726,3 млрд. грн.
Валютні зобов’язання зросли на 51% – до 10,1 млрд. дол. США. Насамперед таке зростання пояснюється залученням позикових коштів в іноземній валюті, які були спрямовані на поповнення міжнародних резервів. Мова йде про фінансування від МВФ, а також про валютні свопи з центральними банками Швеції та Китаю.
Зобов’язання у національній валюті зросли на 15% та становлять 485 млрд гривень. Це пояснюється тим, що минулого року Національний банк утримував високі відсоткові ставки і активно емітував депозитні сертифікати, щоб вилучати надлишкову ліквідність і не дозволяти їй тиснути на валютний ринок. Як наслідок, обсяг депозитних сертифікатів НБУ в обігу стрімко зріс на 70,2 млрд гривень до 89,8 млрд. гривень.
Капітал НБУ збільшився на 42 млрд. гривень. або на 52% та становить 122,8 млрд. гривень.
Нагадаємо, згідно зі ст. 5 нової редакції Закону України "Про Національний банк України" фінансова звітність НБУ складається відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності і затверджується Радою Національного банку.
Рада НБУ ще не сформована Президентом та Верховною радою України, повноваження її попереднього складу закінчилися 10 вересня 2015 р.