У Національному банку 24 липня 2018 року відбувся круглий стіл з представниками ринку платіжних систем, що здійснюють діяльність в Україні.
У заході взяли участь представники шести міжнародних платіжних систем – нерезидентів, п’яти міжнародних платіжних систем – резидентів та п’яти найбільших внутрішньодержавних платіжних систем – резидентів.
З боку Національного банку участь в круглому столі взяли заступник Голови Національного банку Сергій Холод, фахівці Департаментуплатіжних систем та інноваційного розвитку, Департаменту ліцензування, Департаменту фінансового моніторингу, Юридичного департаменту тощо.
Учасники зустрічі обговорили зміни в законодавстві з питань діяльності платіжних систем і ліцензування переказу коштів та стан ринку транскордонних і внутрішньодержавних переказів в Україні.
Станом на початок липня 2018 року з 37 систем переказу коштів, що здійснювали діяльність в Україні, 31 система переказувала кошти у межах України та 12 систем надавали послуги щодо транскордонних переказів.
Про це розповіла начальник Управління оверсайта платіжної інфраструктури Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Олена Махаєва.
“Основну масу грошових переказів у межах України здійснюють системи переказу коштів, створені небанківськими установами – резидентами. Одинадцять таких систем разом здійснили близько 92% від усіх переказів у межах Україниˮ, – зазначила вона. ОленаМахаєва додала, що ці дані не включають інформацію про перекази, здійснені через СЕП НБУ, карткові платіжні системи, а також банківські та поштові перекази.
Загалом з початку цього року через системи переказу коштів (створені резидентами і нерезидентами) в межах України здійснено переказів на суму 69,4 млрд грн, переказано в Україну 1,2 млрд дол. США (в екв.), а з України – 140 млн дол. США (в екв.).
Наталія Лапко, заступник директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ, зауважила, що платіжний ринок потребує законодавчих змін, які б відобразили сучасний стан справ у цьому сегменті фінансового ринку. “Національний банк в цілому підтримує законопроект № 7270, що передбачає зміни щодо регулювання переказу коштів. Водночас регулятор сподівається, що народні депутати України підтримають цей законопроект у першому читанні та доопрацюють його до другого читання з урахуванням пропозицій Національного банку України, – сказала вона. – Зміни, які передбачає цей законопроект, не революційні, проте вони дозволять еволюційним шляхом вдосконалити діяльність з переказу коштівˮ. За словами Наталії Лапко, норми цього законопроекту, зокрема, спростять для платіжних установ умови діяльності з надання послуг з переказу коштів, нададуть їм право випускати електронні гроші, залучати комерційних агентів, а також відповідно розширять коло об’єктів оверсайту.
Важливим аспектом, який розглянули учасники круглого столу, стало питання вимог до реєстрації платіжних систем та ліцензування послуг з переказу коштів
Директор Департаменту ліцензування НБУ Олександр Бевз розповів, що за останні роки Національний банк суттєво удосконалив порядок реєстрації платіжних систем і ліцензування послуг з переказу коштів та встановив нові прості і прозорі вимоги для учасників платіжного ринку, дотримання яких гарантує успішну та комфортну роботу на платіжному ринку.
Зокрема, суттєво оптимізовано порядок розгляду документів Національним банком, запроваджено вимоги до структури власності, ділової репутації та фінансового стану заявників.
“У майбутньому ми плануємо продовжувати удосконалення порядку реєстрації платіжних систем і ліцензування переказу коштів з метою приведення до міжнародних стандартів, спрощення існуючих процедур та підвищення їх доступності і прозорості для учасників ринку”, – наголосив Олександр Бевз.
Також, у ході заходу учасники круглого столу наголосили на тому, що наразі існує низка підстав для скасування реєстрації платіжної системи, зокрема, якщо:
- платіжна організація/розрахунковий банк/процесинговий центр зареєстрований на території держави-агресора;
- застосовані санкції до платіжної організації, власників істотної участі, керівників платіжної організації;
- існує документальна інформація про ризики виникнення загроз національній безпеці в діяльності платіжної системи;
- здійснюється переказ коштів з використанням платіжної системи, до якої застосовані санкції.
Під час представники Національного банку наголосили, що будь-які дії, спрямовані на порушення або обхід обмежень, установлених законодавством України, є неприпустимим, та закликали учасників платіжного ринку поважати та сумлінно дотримуватися українського законодавства.
“Такі зустрічі дуже важливі для регулятора, адже вони дозволяють покращити спільне взаєморозуміння та сформувати конструктивний діалог між Національним банком та учасниками платіжного ринку, що сприятиме якісному розвитку платіжних послуг в Україніˮ, – підсумував результати зустрічі директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Олександр Яблунівський.