Перейти до вмісту

Національний банк продовжує реалізацію реформи фінансового сектору

Національний банк України продовжує реалізовувати проекти та заходи, передбачені Комплексною програмою розвитку фінансового сектору України до 2020 року. Про це заявив заступник Голови Національного банку України Роман Борисенко під час інформаційного дня, присвяченого реформі фінансового сектору.

"Починаючи с 2015 року Національний банк щодня працює над втіленням реформи фінансового сектору і надалі продовжуватиме цю роботу. Адже наші цілі незмінні – забезпечення цінової та фінансової стабільності з метою сприяння сталому економічному розвитку. Постійне впровадження проектів з переліку Комплексної програми дасть змогу побудувати здоровий розвинутий фінансовий ринок із прозорими та чіткими правилами в усіх сферах, інституційно незалежні та професійні регулятори, а також створити ефективну та надійну систему захисту прав споживачів фінансових послуг та кредиторів. У такий спосіб ми зможемо інтегруватися до європейської спільноти центральних банків, а також увійти до єдиного внутрішнього ринку фінансових послуг ЄС. Комплексна програма реформ повністю побудована на вимогах Угоди про асоціацію України з ЄС, тож наш курс є правильним", – зазначив Роман Борисенко.

Під час презентації результатів за 2016 – 2017 роки директор департаменту стратегії та реформування Михайло Відякін підкреслив, що реформи в країні завжди є взаємозалежними, і різний рівень їх прогресу позначається на суміжних галузях.

"Фінансовий сектор не може існувати осторонь інших сфер і процесів. Так щонайменше 11 заходів Комплексної програми залежать від успішності проведення реформ в інших сферах суспільно-політичного життя. Це – антикорупційна, пенсійна, судова, земельна, податкова реформи, реформа виконавчої служби та публічних фінансів, а також приватизація. Без успіхів у цих галузях наші зусилля у фінансовому секторі не будуть цілком успішними", – наголосив Михайло Відякін.

Крім того, у доповіді він окремо зупинився на найуспішніших проектах за 2016 – 2017 роки.

"Перше досягнення – це оздоровлення банківської системи, робота над цим завданням проводилася останні три роки, і ми вже бачимо перші результати. Уперше з 2013 року система чотири місяці поспіль демонструє прибуткову діяльність у розмірі 9.4 млрд. грн. Банки вирішили найгостріші питання з ліквідністю та капіталом. На черзі задача щодо відновлення в 2017 році кредитування, на вирішення якої самі банкіри дивляться з оптимізмом. Уперше за останні два роки переважна більшість банків очікує прискорення кредитування населення протягом наступних 12 місяців. Про це заявили 88% фінансових установ, опитаних Національним банком навесні 2017 року, порівняно з 46% у попередньому кварталі", – наголосив Михайло Відякін.

Другим найважливішим проектом є процес валютної лібералізації.

"За звітний період Національний банк активізував поступове послаблення валютних обмежень у рамках поступового пом’якшення монетарної політики. У грудні минулого року Національний банк України презентував концепцію нової моделі валютного регулювання. Валютна лібералізація проходить поступово в кілька етапів починаючи з обмежень, що стосуються зовнішньоторговельних операцій та прямих іноземних інвестицій. Наша мета – перейти до ліберальної моделі валютного регулювання, реалізувати яку допоможе прийняття нового законодавства замість застарілого. Робота над новим законопроектом "Про валюту" вже майже завершена. Відповідно до плану-графіка перший проект закону буде представлений на обговорення вже влітку цього року", - сказав директор департаменту стратегії та реформування НБУ.

Третім досягненням він назвав утілення проекту із побудови cashless-економіки в Україні, дорожня карта реалізації якого вже була підготовлена і наразі проходить опрацювання з іншими інституційними учасниками проекту, і нагадав, що рівень готівкових коштів в економіці поступово зменшується і станом на початок 2017 року дорівнює 14% від ВВП.

На 2017 –2018 року Національний банк визначив 19 пріоритетних напрямів у реалізації Комплексної програми реформ. Реалізація більшості з них відбувається за графіком проектної документації. У 2016 – 2017 роках було відкрито 20 нових проектів у різних сферах, зокрема банківського нагляду, внутрішньої трансформації Національного банку, розвитку ринків капіталу, захисту прав споживачів, а також технологій та інновацій.

Проте такі проекти, як перерозподіл функцій Нацкомфінпослуг (проект "спліт"), створення системи захисту прав споживачів фінансових послуг і стратегія державних банків відстають від графіка їх втілення та мають певні перешкоди на шляху реалізації, бо не отримують законодавчої підтримки.

"Ми поки що не маємо відповідної законодавчої підтримки для реалізації багатьох проектів, але сподіваємося її отримати. Нам прикро, що цього вівторка повністю готовий законопроект № 2456-д щодо захисту прав споживачів парламент знову повернув назад до профільного комітету на доопрацювання до повторного другого читання, а законопроект № 5361-д щодо розвитку платіжних систем та безготівкових розрахунків було відхилено. Це все затягує час. Ми сподіваємося, що наступного разу депутати підтримають законопроекти, і після їх схвалення НБУ зможе реалізувати пов’язані з ними проекти реформи", – зазначив директор департаменту стратегії і реформування НБУ.

Відео заходу – за посиланням.

Теги:

Теги:

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини