Понад 150 представників міжнародних організацій, бізнесу, банківського сектору, експертної спільноти, медіа, державного сектору та дипломатичного корпусу зібралися вчора в Національному банку для підбиття центральним банком підсумків минулого року та презентації Програми дій на 2019 рік.
"Діалог – це фундамент нашої політики і запорука нашого успіху як центрального банку. Низька і стабільна інфляція, надійна, прозора і здорова банківська система, розвинуті фінансові ринки, сприятливий для економічного зростання та розширення міжнародних горизонтів інвестиційний клімат – все це є метою нашої діяльності. Тому для нас важливо не лише бути почутими, а й отримувати зворотній зв’язок від наших стейкхоледрів",- зауважив Голова Національного банку Яків Смолій, відкриваючи захід.
У поточному році центральний банк, як і раніше, буде спрямовувати діяльність на забезпечення цінової та фінансової стабільності як фундаменту для стійкого економічного зростання, реалізуючи сім цілей середньострокової Стратегії Національного банку та керуючись Програмою дій на 2019 рік.
Водночас важливою передумовою досягнення стратегічних цілей Національного банку є відсутність суттєвих шоків у внутрішньому та зовнішньому середовищі. Реалізація ризиків, які можуть чекати на глобальну та українську економіки, може поставити під загрозу спроможність Національного банку втілити в життя ті дії та ключові активності, що необхідні для виконання стратегічних цілей.
Національний банк провів опитування серед учасників Зустрічі з клієнтами та партнерами, і найбільшою загрозою для української економіки присутні визначили проведення подвійних виборів в Україні. Аналогічні результати продемонструвало і опитування читачів офіційного каналу НБУ у Twitter.
Чому саме цьому ризику приділяють так багато уваги і бізнес, і фінансовий сектор, і пересічні українці, та як убезпечити українську економіку від побічних ефектів його реалізації – це обговорювали учасники панельної дискусії "Резерви розвитку економіки та фінансової системи":
Перший заступник Голови Національного банку Катерина Рожкова:
Головний виклик для України - відсутність довгострокового стратегічного мислення. Інститути - це локомотив, це те, що забезпечує розвиток економіки. Запорука розвитку нашої економіки - це державна візія і сильні державні інститути.
Заступник Міністра фінансів Сергій Верланов:
Найскладніше передбачити сповільнення світової економіки, яке буде прямо і непрямо впливати на доходи держбюджету і формувати ті ризики, які були наведені для голосування. Тому ми консервативно поставилися до планування доходів на цей рік.
Співзасновник та член наглядової ради "Нової пошти" В’ячеслав Климов:
Головний виклик для бізнесу цього року полягає не у виборах, а - у популізмі. В умовах популізму бізнес починає поводити себе більш консервативно і обережно. Тому заклик до представників влади і НБУ: в умовах, коли насувається криза, потрібно зменшувати навантаження на бізнес, прибирати зайве регулювання. Потрібно також відновлювати кредитування, цього насамперед потребують малі і середні підприємства.
Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев'янко:
Від виборів безпосередньо залежатиме дуже багато. Тому важливо зберегти здоровий глузд, можливості опиратися популізму і забезпечити макроекономічну стабільність, щоб інвестори мали можливість прогнозувати свої процеси.
Голова Правління банку Райффайзен Банк Аваль Володимир Лавренчук:
2018 рік - це рік найбільшої макроекономічної стабільності за всю новітню історію України. Вибори самі собою не є викликом. Викликом є те, що поставить під загрозу макроекономічну стабільність і базові принципи роботи банківського сектору - юридичного і макроекономічного захисту інвесторів.
Постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман:
Усунення макроекономічних дисбалансів упродовж останніх років дозволило стабілізувати економіку. Важливо зберегти це завдяки неперервній виваженій економічній політиці. Сталий розвиток вимагає збільшення інвестицій. Поліпшення бізнес-середовища, зокрема шляхом боротьби з корупцією, допоможе в цьому. Перетворення НБУ у шанований, сучасний, незалежний центральний банк із сильною структурою управління є важливим кроком для України. Забезпечення незалежності НБУ є запорукою макроекономічної стабільності. Важливо також досягти прогресу в приватизації, реформі адміністрування податків, реформах фінансового сектора, судових реформах і реформах енергетичного сектора. Реформа ринку землі також давно назріла.
Заступник Голови Національного банку Дмитро Сологуб:
Якщо ми подивимось на новітню історію України, то можемо побачити погані часи, можемо побачити кращі часи, але чого ми не могли побачити - це стійкого зростання. Як на мене, така волатильність і є причиною низьких темпів зовнішніх і внутрішніх інвестицій, а також високого рівня тіньової економіки. І головне завдання - все ж таки зробити зростання консистентним і будувати інститути, які забезпечуватимуть цей процес. Необхідно продовжувати послідовну економічну політику. Тоді інвестори почнуть поступово вірити в Україну. Для цього необхідно будувати інститути, і сильні інститути допоможуть подолати ризики.