На виконання функції контролю за дотриманням порядку та організації здійснення валютно-обмінних операцій Національний банк за 2017 рік здійснив 1018 перевірок структурних підрозділів (пунктів з обміну валюти) небанківських фінансових установ (НФУ).
Перевірки здійснювалися у Києві та у всіх областях України.
Найбільш суттєвими порушеннями порядку здійснення валютно-обмінних операцій були виявлені такі, зокрема, як:
- проведення валютно-обмінних операцій без відповідного документального оформлення;
- виявлення під час перевірки значної невідповідності між обсягами готівкових коштів у касі НФУ та бухгалтерськими звітними документам;
- не надання в ході здійснення перевірки документів, матеріалів, інформації на запит уповноваженого працівника НБУ;
- перешкоджання проведенню перевірки.
В 2017 році за порушення порядку здійснення валютно-обмінних операцій Національний банк відкликав у однієї небанківської фінансової установи генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій.
"Національний банк особливу увагу у сфері фінансового моніторингу приділяє, зокрема, проведенню ризик-орієнтованої політики, направленої на підвищення прозорості фінансових операцій, які здійснюються клієнтами не тільки банків, але й небанківських фінансових установ. Тому у 2018 році ми перевірятимемо в першу чергу ті НФУ, у роботі яких були виявлені суттєві порушення в 2017 році, і щодо яких є сумніви стосовно достовірності обсягів валютно-обмінних операцій, відображених у звітності", - зазначив директор департаменту фінансового моніторингу НБУ Ігор Береза.
Під час проведення перевірок легальних пунктів з обміну валют Національним банком також було виявлено 115 пунктів обміну валют, які працювали нелегально: у Києві, в Донецькій, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Тернопільській, Харківській та Чернівецькій областях.
Інформацію про нелегальні обмінні пункти Національний банк передає до правоохоронних органів. Найбільш ефективною є співпраця з підрозділами захисту економіки Національної поліції України в Києві, Київській, Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській, Донецькій та Чернівецькій областях, від яких до НБУ надходять повідомлення про заходи, вжитті для припинення діяльності незаконних обмінних пунктів.
Дані про виявлені нелегальні обмінні пункти з відповідними фото Національний банк також розміщує на своєму офіційному сайті у розділі "Незаконні пункти обміну валюти".
Детальну інформацію про видані Національним банком генеральні ліцензії небанківським фінансовим установам можна знайти на офіційному сайті НБУ у пошуковій системі "Інформація про видані ліцензії небанківським фінансовим установам та іншим юридичним особам (крім банків)".
Крім того, відповідно до постанови Правління НБУ №962 від 01.07.2016 діє Реєстр приміщень, які здійснюють ліцензовану діяльність з обміну валют або надання інших фінансових послуг з використанням готівки в національній та іноземній валютах.
Довідка
Відповідно до Закону України "Про Національний банк України" (стаття 7, пункт 14) НБУ здійснює валютне регулювання, визначає порядок здійснення операцій в іноземній валюті, організовує і здійснює валютний контроль за банками та іншими фінансовими установами, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій.