Перейти до вмісту

Національний банк України продовжує конструктивний діалог із профільним комітетом Верховної Ради

4 жовтня 2017 року в. о. Голови Національного банку України Яків Смолій та заступник Голови Національного банку України КатеринаРожкова взяли участь у робочій нараді Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності.

На початку наради в.о. Голови НБУ Яків Смолій проінформував присутніх про позитивні тенденції, що зараз спостерігаються у банківський системі, зокрема, зростання депозитних портфелів банків. Водночас, кредитні портфелі банків не демонструють аналогічної тенденції.

"Безперечно, якнайшвидше відновлення кредитування реального сектору економіки – надважливе завдання для банківської системи. І вже зараз ми бачимо, що банки накопичили достатньо ресурсів. Проте, маємо вирішити кілька проблемних питань шляхом унесення змін до законодавства", − зазначив Яків Смолій.

Зокрема, за словами в. о. Голови НБУ, відновленню кредитування сприятиме зниження обсягу непрацюючих кредитів у портфелях банків та посилення захисту прав кредиторів. У зв’язку з цим Яків Смолій у своєму зверненні до депутатів наголосив на необхідності прийняття низки законопроектів – "Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України" (№7114), запровадження якого підвищить прозорість процесів кредитування та сприятиме зниженню ризиків банків при проведенні активних операцій, "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування" (№6027-д), "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення ефективності процедур банкрутства" (№3132-д), а також проекту змін до Податкового кодексу, що оптимізують процедури реструктуризації кредитів.

Заступник Голови НБУ Катерина Рожкова ознайомила присутніх із ключовими аспектами у діяльності пруденційного нагляду та пріоритетними проектами для підвищення ефективності нагляду за банками. Зокрема, деталізувала результати діагностичного обстеження 37 невеликих банків, приведення статутного капіталу до 200 млн грн та обговорила з депутатами перспективи нарощення банками статутного капіталу до 300 млн грн.

За словами заступника Голови НБУ, на початок 2017 року з 96 діючих банків статутний капітал з урахуванням внесків 37 банків був меншим ніж 200 млн. За 2017 рік із цих 37 банків: п’ять – виведено з ринку, один – погоджено припинення здійснення банківської діяльності без припинення юридичної особи; 25 – докапіталізувалися до мінімально-необхідного рівня; шість – не виконали вимоги по до капіталізації в повному обсязі, з ними продовжується робота. Щодо подальших планів в цій сфері, то, як повідомила Катерина Рожкова, зважаючи на результати діагностики, зараз НБУ з МВФ розглядають можливості щодо перегляду графіка підвищення мінімального розміру статутного капіталу.

За результатами діагностичного обстеження невеликих банків лише чотири потребують докапіталізації на загальну суму 143,1 млн грн. Причому один із чотирьох банків вже прийняв рішення про припинення банківської діяльності (необхідна сума докапіталізації 12 млн грн).

Катерина Рожкова також повідомила депутатам про запровадження з 2018 року щорічної діагностики, яка буде охоплювати найбільші банки − у них сконцентровано до 95% активів системи. Така діагностика дозволить отримувати системну та комплексну оцінку стійкості банківського сектору та основних банків України до ймовірних негативних економічних потрясінь. За словами заступника Голови НБУ, результати такої діагностики будуть публічними, що сприятиме підвищенню прозорості банківської системи.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини