Національний банк вітає ухвалення Верховною Радою України законопроекту № 3555 «Про фінансову реструктуризацію» за основу. Його підтримали 229 народних депутатів.
«Розроблений юридичний механізм фінансової реструктуризації проблемних кредитів допоможе прискорити одужання фінансового та корпоративного секторів. Він є добровільним і позасудовим, і надає платформу для переговорів банків з позичальниками. Таким чином, у кредиторів буде прописаний процес того, як створити клуб для роботи з проблемним боржником, і як колегіально працювати з іншими кредиторами,- зазначив заступник Голови НБУ Владислав Рашкован.
За словами В. Рашкована, цей законопроект є структурним маяком у програмі співпраці України з Міжнародним валютним фондом та однією з цілей Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року.
Фінансова реструктуризація боргів підприємств вирішить питання значної кількості проблемних кредитів, ризику банкрутств та припинення господарської діяльності підприємств, у яких є тимчасові проблеми з ліквідністю, але мають можливість для відновлення здорової економічної діяльності. Це допоможе банкам зменшать кількість проблемних кредитів та мати змогу спрямувати кошти на відновлення кредитування та стимулювання економіки. У свою чергу компанії уникнуть ризику банкрутства та матимуть шанс знову стати платоспроможними, а громадяни України завдяки цьому збережуть та отримають нові робочі місця.
Зокрема, процедура фінансової реструктуризація передбачає:
- перегляд строків погашення
- перегляд розміру процентних ставок чи інших умов кредитного договору, інших договорів
- надання нового фінансування боржнику
- прощення частини боргу
- залучення нових інвестицій у капітал боржника
- реорганізацію діяльності боржника
- зміну керівника та/або членів органів управління і контролю боржника
- зміну структури корпоративного управління боржника тощо.
Згідно із проектом Закону № 3555 буде створено надійний та ефективний механізм для неформального вирішення проблеми “поганих” боргів між кредиторами та підприємствами. Процедура фінансової реструктуризації передбачає добровільну, а не обов’язкову участь підприємств і відбуватиметься на погоджених усіма сторонами умовах.
Нагадаємо, нормативно-правовий документ розроблявся за технічної допомоги Європейського банку реконструкції та розвитку та Світового банку за активної участі Національного банку та Міністерства фінансів. Законопроект було подано до розгляду Кабінетом Міністрів України та зареєстровано у Верховній Раді України 30 листопада минулого року.
На розгляді Верховної Ради України перебуває 26 законопроектів, необхідних для продовження реформи фінансового сектору. Стратегічне значення мають питання захисту прав споживачів фінансових послуг, захисту прав кредиторів, фінансової реструктуризації боргів підприємств, консолідації функцій державного регулювання ринків фінансових послуг, а також протидії відмиванню (легалізації) доходів, одержаних злочинним шляхом.