Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Національний банк вітає ухвалення закону, який запроваджує відповідальне кредитування в Україні

Національний банк вітає ухвалення закону, який запроваджує відповідальне кредитування в Україні

Національний банк вітає ухвалення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг" (далі – Закон), який запроваджує відповідальне кредитування в Україні.

Закон, який навесні ініціював Національний банк, удосконалює законодавчу базу фінансового сектору та впроваджує низку принципових змін у роботі ринку мікрокредитування. Зокрема, встановлює  граничний розмір процентних ставок за мікрокредитами на рівні 1% за день та можливість впровадити якісну перевірку платоспроможності позичальників фінансовими компаніями.

Обмеження максимального рівня ставки відповідає кращій світовій практиці, тож Національний банк послідовно вносить зміни для якісного функціонування  фінансових ринків України.

Чому це важливо? Здебільшого фінансові компанії, які надають мікрокредити, свідомо нехтують перевіркою платоспроможності позичальників та відповідно встановлюють "захмарні" процентні ставки за кредитом, які перекривають ризик неповернення коштів. За даними Управління захисту прав споживачів фінансових послуг Національного банку, сотні тисяч позичальників фінансових компаній перебувають у стані хронічної заборгованості, постійно беруть нові кредити для погашення попередньо взятих, і не можуть самостійно розірвати це замкнуте коло. Новий Закон змінює правила гри на цьому ринку та запроваджує відповідальне кредитування фінансовими компаніями, коли враховані інтереси кредитора та захищені права споживача.

Ключовими новаціями Закону передбачено:

  • запровадження граничного розміру вартості кредиту для споживача – поетапне зниження максимальної денної ставки з фінальним значенням у не більше ніж 1% на день (сьогодні вона  може сягати близько 1500%–1800% річних) через 8 місяців;
  • вимогу обов’язкового зазначення у договорі про споживчий кредит інформації про денну процентну ставку;
  • право НБУ встановлювати мінімальні вимоги до перевірки кредитоспроможності позичальника, що дасть змогу якісно зменшити боргове навантаження на одного позичальника;
  • зобов’язання кредитодавців передавати інформацію щодо всіх споживчих кредитів незалежно від суми кредиту хоча б до одного з бюро кредитних історій, включеного до Єдиного реєстру бюро кредитних історій;
  • заборону встановлювати у договорі про споживчий кредит умову про продовження в односторонньому порядку строку користування кредитом (таке продовження має здійснюватися виключно шляхом укладення додаткового договору за домовленістю сторін);
  • додаткові штрафні санкції за порушення встановлених вимог.

Крім того, новий Закон передбачає зміни до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", які дають змогу оптимізувати процес прийняття регуляторних актів НБУ щодо небанківського ринку та привести його у відповідність до аналогічних процедур на банківському ринку.

"Національний банк постійно наголошував на питаннях прозорості та справедливості умов у договорах, про етичну поведінку, про цивілізовану бізнес-модель небанківських фінкомпаній. Були очікування, що ринок перебудується та самоврегулюється, але цього не сталося, – прокоментував Андрій Пишний, Голова Національного банку України. – Саме тому Національний банк весною вийшов з пропозицією законодавчих змін у сфері мікрокредитування. Завдяки новому Закону ринок перебудується та повернеться до відповідальних практик, а найвразливіший сегмент позичальників буде захищений".

Закон набирає чинність відразу після опублікування.

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини