Національний банк України продовжує надавати правоохоронцям відомості, що можуть свідчити про організовану злочинну діяльність та використовуватися для виявлення, припинення та попередження такої діяльності.
Ці дані були отримані під час здійснення перевірок з питань фінансового моніторингу та щодо дотримання валютного законодавства (далі – валютний контроль).
Так, за 9 місяців 2018 року Національний банк надіслав[1] Службі безпеки України інформацію стосовно 36 банків та 8 небанківських фінансових установ:
- за результатами перевірок з питань фінансового моніторингу надіслано 29 листів з інформацією про підозрілі фінансові операції клієнтів банків на загальну суму понад 54,5 млрд грн, 68,1 млн дол США, 9,4 млн євро;
- за результатами валютного контролю з метою реалізації державної політики у сфері боротьби з організованою злочинністю надіслано 11[2] листів про великомасштабні операції клієнтів банків щодо фінансових операцій на загальну суму більше 58,8 млн грн, 315,2 млн дол. США, 1,6 млн євро, 57,2 млн руб.
Також упродовж 9 місяців 2018 року Національним банком було надіслано п’ять повідомлень про підозрілі фінансові операції до Національного антикорупційного бюро України.
Здебільшого надана правоохоронним органам інформація стосувалась проведення клієнтами банків фінансових операцій, характер або наслідки яких дають підстави вважати, що вони можуть бути пов'язані з виведенням капіталів, легалізацією кримінальних доходів, конвертацією (переведенням) безготівкових коштів у готівку, здійсненням фіктивного підприємництва, уникненням оподаткування тощо.
Нагадаємо, Комітет експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL) у своєму звіті 30 січня 2018 року підтвердив, що Україна є надійною юрисдикцією у питаннях боротьби з відмиванням коштів й фінансуванням тероризму, а також звернув увагу на високий рівень регуляторної та наглядової діяльності за банківським сектором.
[1] Згідно із статтею 18 Закону України «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю».
[2] З яких 5 листів, як такі, що містять інформацію, отриману за результатами перевірок з питань фінансового моніторингу та валютного контролю, включені до вказаної вище кількості листів, надісланих Національним банком України до Служби безпеки України за результатами перевірок з питань фінансового моніторингу.