Національний банк України закликає народних депутатів України підтримати законопроект №6027 «щодо підвищення довіри між банками та їх клієнтами».
Ціль Національного банку - відновити кредитування в Україні, та це завдання непідйомне, якщо права кредиторів і надалі залишаться незахищеними. Непорушність та юридичне забезпечення дотримання прав кредиторів є необхідним елементом у підвищенні довіри між клієнтами і банками. Наразі високі ризики неповернення кредитів стали однією з причин, чому банки згорнули серйозні програми кредитування і працюють лише з перевіреними клієнтами. Прийняття законопроекту №6027 дозволить змінити ситуацію з захистом прав кредиторів на краще та, як наслідок, пожвавити кредитування.
На сьогодні в законодавстві Україні є прогалини, які недобросовісні боржники перетворюють у схеми для того, щоб не повертати борги чи уникати відповідальності за їх неповернення. Так, робота інституту поруки досі є неефективною, а банки постійно ризикують втратити предмет іпотеки або застави.
Цей нормативно-правовий документ направлений врегулювання подібних юридичних прогалин. Законопроект №6027 дозволить зменшити ризики для банківських установ в ході здійснення кредитних операцій. Це у свою чергу сприятиме полегшенню доступу суб’єктів господарювання та фізичних осіб до користування банківськими продуктами.
У розрізі захисту прав кредиторів законопроект №6027 передбачає, що:
- нотаріальне посвідчення договору застави транспортного засобу стане необов'язковим;
- інститут поруки при кредитуванні як вид забезпечення зобов’язань стане ефективним;
- більш чіткий та прозорий механізм визначення змінюваної процентної ставки;
- зменшиться можливість ухилятися від кредитних зобов’язань при спадкуванні майна позичальника;
- буде створено дієвий механізм прийняття кредитором предмета іпотеки на баланс;
- будуть усунуті ризики незаконного відчуження майна (авто), переданого в заставу банку як забезпечення за кредитом без згоди банку-кредитора;
- права кредитора-іпотекодержателя у випадку державної реєстрації права власності на нерухоме майно будуть захищені;
- банки зможуть перевіряти відомості про потенційного позичальника за його згоди;
- банки зможуть перевіряти факт смерті клієнта для подальшої роботи із спадкоємцями;
- будуть удосконалені інструменти позасудового врегулювання.
Нагадаємо, підвищення захисту прав кредиторів передбачене оновленою Комплексною програмою розвитку фінансового сектору України до 2020 р. та є однім із пріоритетів Національного банку України.