Звичайна версія сайту
Небанківські фінансові установи збільшили обсяги наданих послуг і активів та поліпшили дисципліну виконання регуляторних вимог – Огляд небанківського фінсектору

Небанківські фінансові установи збільшили обсяги наданих послуг і активів та поліпшили дисципліну виконання регуляторних вимог – Огляд небанківського фінсектору

У ІІІ кварталі 2021 року небанківські фінансові установи (НБФУ) збільшили обсяги наданих послуг та активів, попри подальше зменшення загальної кількості учасників. Неактивні гравці продовжували добровільно згортати діяльність. Національний банк застосовував заходи випливу до порушників регуляторних вимог, зокрема зупиняв дію ліцензій та анулював їх. Це сприяло покращенню дисципліни виконання регуляторних вимог у всіх сегментах НБФУ.

Ухвалення закону "Про страхування" та очікуване прийняття до кінця року інших законів з питань регулювання ринку небанківських фінансових послуг дасть змогу забезпечити прозорість структур власності, підвищити платоспроможність, належне управління ризиками та захист прав споживачів усіма учасниками ринку.

Про це йдеться у щоквартальному Огляді небанківського фінансового сектору.

Страхові компанії

Валові страхові премії у більшості сегментів страхування зросли, якщо порівняти з попереднім кварталом, найактивніше – у сегменті страхування життя. Виплати за ризиковим страхуванням помірно зросли після зниження у ІІ кварталі. Обсяги виплат зі страхування життя зростають п’ять кварталів поспіль.

Страховики зберігають прибутковість. Водночас витрати на ведення страхової діяльності залишаються високими.

Кількість порушників вимог платоспроможності суттєво зменшилася. Станом на 1 жовтня лише 16 страховиків-ліцензіатів не виконували норматив платоспроможності та достатності капіталу або ризиковості активів. У жовтні-листопаді половині страховиків-порушників, які вчасно не усунули порушення, анульовано ліцензії з подальшим виключенням з Державного реєстру фінансових установ.

Кредитні спілки

Активи кредитних спілок помірно зросли у ІІІ кварталі, попри зменшення кількості установ. Зростання  забезпечується значною мірою кредитними спілками з агресивною моделлю кредитування позичальників.

Обсяги нового кредитування зменшилися на 4%, насамперед у сегменті кредитування бізнес-потреб – на 15%. Водночас попит членів кредитних спілок на ризиковіші споживчі кредити залишається вищим. Якість кредитного портфеля є незмінною.

Більшість кредитних спілок наростили прибуток завдяки зростанню операційних доходів та помірним витратам на формування резервів. Це підвищило їх платоспроможність та сприяло зменшенню кількості порушників нормативу достатності капіталу до трьох установ.

Фінансові компанії та ломбарди

Активи фінансових компаній завдяки стрімкому зростанню обсягів усіх видів наданих фінансових послуг у ІІІ кварталі зростали найшвидше у секторі й відновилися до максимального рівня 2019 року.

Обсяги роздрібних кредитів зростають п’ять кварталів поспіль, у ІІІ кварталі – на 6%. Обсяг кредитів, наданих бізнесу, збільшився за квартал майже на третину.

Обсяг факторингових операцій зріс до рекордного рівня. Другий квартал поспіль фінансові компанії активні у наданні гарантій. Обсяг фінансового лізингу також зростав, хоча й помірніше. Як і раніше, основним надавачем таких послуг були юридичні особи-лізингодавці.

За січень–вересень 2021 року фінансові компанії згенерували рекордні прибутки, якщо порівняти з відповідним періодом останніх трьох років, та отримали історично найвищі показники рентабельності.

Обсяг нового кредитування ломбардами в ІІІ кварталі дещо зменшився, якщо порівняти з попереднім кварталом. Рентабельність ломбардів зростає, водночас пожвавлення діяльності не спостерігається.

Довідково

"Огляд небанківського фінансового сектору" – це щоквартальний інформаційний продукт, публікацію якого Національний банк України започаткував у жовтні 2020 року.

У центрі уваги – діяльність небанківських фінансових установ під регуляцією НБУ: страховиків, кредитних спілок, фінкомпаній та ломбардів. Огляд висвітлює ключові тенденції небанківського фінансового ринку і формує комплексне розуміння стану сектору.

Зведені показники діяльності небанківських фінансових установ у розрізі сегментів:

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини