Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Обсяги послуг страховиків життя та кредитування фінкомпаніями зростали ‒ Огляд небанківського фінансового сектору за ІV квартал

Обсяги послуг страховиків життя та кредитування фінкомпаніями зростали ‒ Огляд небанківського фінансового сектору за ІV квартал

У ІV кварталі 2023 року значно зросли обсяги послуг страховиків життя та кредитування фінансовими компаніями. Обсяги активів інших фінустанов та основних фінансових послуг упродовж кварталу зменшилися, водночас фінансові компанії залишилися прибутковими. Про це йдеться в щоквартальному Огляді небанківського фінансового сектору.

Страхові компанії

Обсяг активів ризикових страховиків у IV кварталі залишився незмінним, а за весь 2023 рік зріс лише на 1%. Активи страховиків життя зросли на 4% за квартал і на 17% упродовж року.

Валові премії з ризикового страхування упродовж останнього кварталу 2023 року зменшилися порівняно з III кварталом на 2%, однак зросли на 17% порівняно з показниками відповідного кварталу рік тому. Премії зі страхування життя значно зросли як за квартал, так і протягом року: на 22% та 19% відповідно.

Лідерство за обсягом страхових премій серед інших ризикових видів зберегли автомобільні види страхування (КАСКО, ОСЦПВ, “Зелена картка”). На 40% за рік зросли валові премії зі страхування майна та вогневих ризиків, водночас цей продукт досі не відновився після падіння у 2022 році.

Ризикові страховики у 2023 році були операційно прибутковими: їхній прибуток становив 1,9 млрд грн, що забезпечило рентабельність капіталу на рівні 10%. Це майже в півтора раза нижче, ніж у 2022 році, але вдвічі вище, ніж у 2021 році.

Страховики життя завершили рік з прибутком 0,5 млрд грн завдяки інвестиційному доходу. Їхня рентабельність капіталу становить 19%.

Кількість страховиків – порушників нормативів наприкінці 2023 року знизилася до 5 компаній, однак їх частка в активах страховиків зросла до 8%.

Кредитні спілки

Обсяг активів кредитних спілок у ІV кварталі дещо зріс, водночас в цілому за рік – скоротився на 2%. Обсяг нових кредитів зменшився на 2% за квартал через зниження обсягу усіх позик, крім бізнес-кредитів. Заявлена середня частка простроченої більш як на 90 днів основної суми кредитів знизилася за квартал на 2 в. п. до 26%.

Чистий процентний дохід кредитних спілок скоротився на 11% за квартал та на 15% за рік, водночас адміністративні витрати зросли. Попри операційну неефективність, кредитні спілки отримали помірний прибуток за рахунок зниження резервів під кредитні збитки. Незначний прибуток підвищив роль власних коштів у фондуванні.

Кількість порушників нормативів за рік зменшилася вдвічі – до 21. Найбільше кредитних спілок порушують обмеження частки непродуктивних активів.

Фінансові компанії та ломбарди

Обсяг активів сегмента через вихід з ринку низки фінансових компаній у ІV кварталі знизився на 1%, однак у річному вимірі зріс на 2,7%. Обсяги всіх видів фінансових послуг, крім кредитів, зменшилися.

Другий квартал поспіль фінкомпанії нарощували кредитування. Обсяг наданих кредитів у IV кварталі зріс на 10,7% за рахунок нових кредитів бізнесу та населенню. За рік було надано на 70% більше позик населенню, ніж у 2022 році, але це все ще на 40% менше, ніж у 2021 році.

Операції лізингу скоротилися на 18% за квартал, передусім у юридичних осіб-лізингодавців. Нові лізингові угоди, як і раніше, укладалися на придбання легкових автомобілів, сільськогосподарської техніки й вантажівок.

Фінансові компанії за рік отримали 8,5 млрд грн прибутку, понад половину з якого заробила державна компанія “Укрфінжитло” – оператор програми “єОселя” за рахунок процентних виплат за ОВДП у капіталі. Прибутковими були три чверті фінкомпаній.

Діяльність ломбардів у ІV кварталі стагнувала. Обсяги активів та нових кредитів зменшилися, а процентні доходи знизилися. Однак сегмент отримав прибуток завдяки зменшенню адміністративних витрат.

Перспективи та ризики

Виваженішому кредитуванню сприятимуть зміни до законодавства про мікрокредитування (про граничний розмір процентних ставок та право регулятора встановлювати вимоги до оцінки кредитоспроможності позичальника) та розширення кола учасників Кредитного реєстру за рахунок фінансових компаній і кредитних спілок.

Страховики розпочнуть рік із проведення “пілотного проєкту” оцінки якості активів – додатковий аудиторський звіт має бути наданий до 30 червня 2024 року.

Перехідний період для приведення учасниками ринку своєї діяльності до вимог оновленого законодавства для небанківських фінустанов триває. Національний банк вже затвердив відповідні нормативно-правові акти. Їхнє дотримання – запорука стійкості та подальшого розвитку ринку.

Довідково

«Огляд небанківського фінансового сектору» – це щоквартальний інформаційний продукт, публікацію якого Національний банк України започаткував у жовтні 2020 року. У центрі уваги – діяльність небанківських фінансових установ під регуляцією НБУ: страховиків, кредитних спілок, фінансових компаній та ломбардів. Огляд висвітлює ключові тенденції небанківського фінансового ринку і формує комплексне розуміння стану сектору.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини