Перейти до вмісту
Оновлено Стратегію макропруденційної політики у відповідь на виклики тривалої війни

Оновлено Стратегію макропруденційної політики у відповідь на виклики тривалої війни

Національний банк України оновив Стратегію макропруденційної політики (далі – Стратегія), в якій відображено наслідки повномасштабного вторгнення росії для фінансового сектору України, нові виклики, що постали перед макропруденційною політикою, та підходи Національного банку до реагування на ці нові виклики.

Публікація Стратегії сприяє прозорості, зрозумілості та передбачуваності макропруденційної політики для учасників фінансового ринку та, відповідно, підвищує її ефективність у досягненні основної мети – фінансової стабільності в Україні.

Зараз, окрім традиційних для фінансової системи ризиків, перед Національним банком і фінансовими установами постають нові виклики. Тому в оновленій Стратегії Національний банк звертає увагу на такі аспекти:

  • необхідність підтримки безперервності діяльності в умовах повномасштабної війни набула ключової ролі для фінустанов, а операційні ризики можуть виявитися системними;
  • започатковані урядом із 2020 року програми підтримки кредитування відіграли значну роль під час найгостріших епізодів коронакризи та перших місяців повномасштабної війни, однак у поточних макроекономічних умовах потребують фокусування на окремих сегментах та категоріях клієнтів, де вони не суперечать розвитку ринкового кредитування;
  • значний вплив екологічних, соціальних та управлінських (ESG) ризиків на діяльність фінустанов.

Перелічені виклики з часом можуть набути ознак системних ризиків, що вимагає належного реагування макропруденційними заходами. Під час вибору інструментів та способу реагування Національний банк ураховуватиме масштаб ризику, його походження та спосіб дії різних інструментів політики.

Додатково уточнено фокус Стратегії, адже з часу її останнього оновлення чотири роки тому послабився один із системних ризиків, згаданий у попередньому документі, – cтрімке зростання обсягів незабезпеченого споживчого кредитування. Також з урахуванням війни актуалізовано плани із запровадження та застосування макропруденційних інструментів, зокрема відтерміновано впровадження буферів капіталу.

В межах Стратегії Національний банк керується принципами незалежності, прозорості, превентивного підходу, розважливості / гнучкості, координації, пропорційності, уникнення регуляторного арбітражу, врахування національних особливостей фінансової системи.

Оновлена Стратегія макропруденційної політики схвалена рішенням Правління Національного банку від 24 грудня 2024 року № 444-рш.

Довідково

Перша Стратегія, оприлюднена наприкінці 2018 року, заклала основи для запровадження системної макропруденційної політики з метою посилити стійкість фінансової системи. У першій частині Стратегії наведено короткий теоретичний огляд суті, цілей, принципів та інструментів макропруденційної політики. Другу частину присвячено особливостям макропруденційного регулювання в Україні. Третя – розкриває практичні питання реалізації макропруденційної політики в Україні. У ній НБУ акцентує увагу на ключових ризиках, реалізація яких може порушити нормальне функціонування фінансового сектору, та способах протидії їм. Також наведено приблизний перелік макропруденційних інструментів, які НБУ використовує або використовуватиме згодом, щоб забезпечити фінансову стабільність.

 

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини