Перейти до вмісту

Представники НБУ та експерти обговорили макроекономічні прогнози та майбутнє монетарної політики

У Національному банку України відбувся круглий стіл за участі зовнішніх експертів, присвячений оновленим макроекономічним прогнозам НБУ і обговоренню пропозицій Правління до Основних засад грошово-кредитної політики на 2018 рік та середньострокову перспективу.

Під час першої частини заходу заступник Голови НБУ Дмитро Сологуб та директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу Сергій Ніколайчук обговорили з учасниками перспективи української економіки на 2017–2019 роки, описані в новому щоквартальному "Інфляційному звіті" (липень 2017 року).

Національний банк зберіг незмінним прогноз інфляції, на рівні 9.1%, 6.0% і 5.0% на кінець 2017, 2018 і 2019 років, відповідно. Такі прогнози залишаються в межах оголошених цільових орієнтирів НБУ (8% ± 2 в. п. – на 2017 рік, 6% ± 2 в. п. – на 2018 рік та 5% ± 1 в. п. у 2019 році й надалі).

Незмінність прогнозу на 2017 рік зумовлена взаємокомпенсуючим впливом різних факторів. З одного боку, під впливом факторів з боку пропозиції суттєвіше прискориться інфляція сирих продуктів (до 11.8%). З іншого боку, зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, буде помірнішим, ніж очікувалося досі.

Разом з тим, Національний банк переглянув прогноз росту реального ВВП до 1,6% через гірші результати економічної діяльності у першій половині року та зниження оцінок урожаю зернових. Проте, вже у 2018 – 2019 роках зростання ВВП прискориться відповідно до 3.2% та 4.0%.

Окрім оновлених макроекономічних прогнозів, представники Національного банку презентували низку спеціальних тем, розглянутих улипневому "Інфляційному звіті":

Кон’юнктура світового ринку соняшникової олії:

Україна на сьогоднішній день залишається країною-лідером із виробництва та експорту соняшникової олії, тому Національний банк проаналізував поточний стан цього ринку та перспективи для росту цін на ньому.

Завдяки новітнім технологіям сукупний обсяг виробництва соняшникової олії у світі останніми роками постійно збільшувався. Поряд із зростанням обсягів світового виробництва соняшникової олії світове виробництво пальмової та соєвої олій також нарощуватиметься. З огляду на надлишкову пропозицію олійних на світовому ринку ціни на соняшникову олію залишатимуться відносно низькими.

- Чи був інвестиційний попит рушієм економічного зростання?

Із початку 2016 року в економіці спостерігалося стрімке відновлення інвестиційного попиту, яке відображалося в прирості валового нагромадження основного капіталу зростаючими темпами. Значною мірою він задовольнявся імпортом, а отже не обов’язково надавав пряму підтримку вітчизняній економіці, хоча й створював потенціал для майбутнього економічного зростання.

Основними об’єктами інвестування у I кварталі 2017 року були машини та обладнання (49% у структурі інвестицій), а також будівлі та споруди (відповідно 45%). Саме інвестиції в об’єкти будівництва стали основним рушієм внутрішнього економічного зростання з огляду на цілком вітчизняне спрямування освоєних кінцевих інвестицій.

-  Готівкова валюта поза банками: про що свідчать тенденції останніх років

Починаючи з 2015 року, скорочення обсягів іноземної готівкової валюти поза банками стало відігравати провідну роль у забезпеченні надходжень за фінансовим рахунком платіжного балансу. Більше того, в умовах суттєвого стиснення потоків капіталу внаслідок втрати доступу до зовнішніх фінансових ринків та відпливу боргового приватного капіталу, у 2016 році готівкова валюта стала основним джерелом фінансування дефіциту поточного рахунку.

Цей структурний зсув особливо вражає з огляду на попередній, більш як 20-річний, період накопичення готівкової валюти в економіці України та глибокі потрясіння, які пережила країна за останні три роки (від збройної агресії з боку Росії та анексії частини території до масштабних економічної та банківської криз).

- Реалізація НБУ монетарної політики в умовах структурного профіциту ліквідності банківської системи

Управління процентними ставками на міжбанківському ринку за профіциту ліквідності потребує проведення центральним банком операцій із поглинання (стерилізації) надлишкової ліквідності, тоді як за структурного дефіциту – кредитних операцій з підтримання ліквідності. В обох випадках метою центрального банку є утримання короткострокової ставки міжбанківського кредитного ринку в межах коридору процентних ставок на рівні близькому до ключової ставки монетарної політики.

Основними операціями монетарної політики НБУ в умовах структурного профіциту ліквідності банківської системи є операції з розміщення депозитних сертифікатів НБУ на двотижневий строк. Відсоткова ставками за ними дорівнює обліковій ставці. Депозитні сертифікати НБУ використовуються не з метою обмеження кількості грошей, а для впливу на їхню вартість. Так зміна облікової ставки (відповідно і процентної ставки за операціями з розміщення депозитних сертифікатів) забезпечує реакцію міжбанківського кредитного ринку. Як результат, короткострокові ставки перебувають у межах коридору процентних ставок, що свідчить про дієвість першої ланки монетарної трансмісії після зміни її операційного дизайну в середині 2015 року.

Друга частина заходу була присвячена обговоренню пропозицій Правління до Основних засад грошово-кредитної політики на 2018 рік та середньострокову перспективу. На думку Правління НБУ, необхідно забезпечити незмінність і послідовність монетарної політики на основі режиму таргетування інфляції у середньостроковій перспективі.

Під час обговорення було озвучено основні ризики для реалізації грошово-кредитної політики, її цілі та принципи.

Експерти вели жваву дискусію про роль Національного банку у відновленні економічного розвитку, питання правильного підрахунку ІСЦ та взаємодію з іншими державними органами, у тому числі Державною службою статистики і Міністерством фінансів, продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом, а також дали своє бачення структурування і наповнення Основних засад грошово-кредитної політики на 2018 рік.

З презентацією до "Інфляційного звіту" (липень 2017), яку було продемонстровано під час заходу, можна ознайомитися за посиланням:https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/MPC%20(2017_07_18)_Inflation%20Report%20-%20For%20Experts%20(2).pdf?v=41

Пропозиції Правління НБУ до Основних засад грошово-кредитної політики на 2018 рік та середньострокову перспективу:https://goo.gl/TcdbSr.

Презентація до Пропозицій Правління НБУ до Основних засад грошово-кредитної політики на 2018 рік та середньострокову перспективу:https://goo.gl/1ZauyH.

Слідкуйте за дискусією навколо майбутнього монетарної політики на спеціальному сайті Національного банку "Дебати: "Майбутнє монетарної політики": http://monetary-policy-debates.bank.gov.ua/.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини