Перейти до вмісту

Про визнання неплатоспроможним ПАТ "ГРІН БАНК" у зв'язку із здійсненням ризикової діяльності, що створює загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів

24 вересня 2014 року Національний банк України ухвалив рішення про виведення з ринку ПАТ "ГРІН БАНК" (далі – Банк). Правовою підставою для цього є Закон України "Про банки і банківську діяльність" та Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства.

У 2012 - 2014 роках Банк неодноразово порушував законодавство у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, проводив ризикову діяльність, а отже, створював загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку. За результатами перевірок, Національний банк України чотири рази притягав Банк та його посадових осіб до відповідальності (накладав штрафи, відстороняв посадову особу від посади, зупиняв окремі операції). Загалом протягом 2013-2014 років банк провів фінансові операції з переведення коштів у готівкову форму на загальну суму близько 20 млрд. грн. Водночас, з огляду на незначний обсяг депозитів населення, виведення цього банку з ринку жодним чином не позначиться на стабільності банківського сектору.

"Національний банк послідовний у своїх діях з очищення банківської системи від нежиттєздатних банків та банків-порушників. Ми завершили розроблення та впровадили чіткий механізм радикального впливу на банки, що займаються відмиванням коштів. Йдеться про постанову № 593, якою закріплено правовий механізм виведення таких банків з ринку в один етап", - сказав перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук. Також він підкреслив, що "...сьогоднішній крок демонструє ринку, що регулятор і надалі жорстко реагуватиме на здійснення банками ризикових операцій у значних розмірах, що можуть свідчити про свідоме використання банку у протиправних цілях. Певен, що банківська спільнота позитивно сприйме дії Національного банку України".

Довідково

Нагадаємо, що постановою № 593 розширене поняття систематичного порушення банком законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму (далі – законодавство). Відтак маємо чіткий перелік підстав для визнання банку неплатоспроможним. До визначення систематичного порушення банком законодавства, що створює загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку, додано встановлення факту здійснення банком ризикової діяльності та застосування Національним банком до банку 2 і більше рази протягом трьох років заходів впливу щодо порушення законодавства.

Вищезазначене дозволить підвищити ефективність банківського нагляду, удосконалити порядок застосування заходів впливу, запобігати використанню послуг банку для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму унаслідок здійснення ним ризикової діяльності, що створює загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку.

Затверджене постановою Правління Національного банку України від 17.08.2012 № 346 [зі змінами, внесеними постановою Правління Національного банку України від 22.09.2014 № 593 "Про внесення зміни до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства" (далі - Постанова № 593)].

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини