Нещодавно в Національному банку України відбувся дослідницький семінар, під час якого професор фінансів Центру фінансового аналізу Brevan Howard у Imperial College Business School (Велика Британія), колишній професор MIT Sloan School of Management (США) Андрій Кириленко презентував результати дослідження сировинних ринків на тему "Спекуляції з нафтою" ("Speculative Oil").
У своєму дослідженні Андрій Кириленко, а також його співавтор науковий співробітник MIT Center for Finance and Policy Анна Круглова оцінюють модель, за якої танкери сирої нафти використовуються в якості плаваючого сховища з метою спекуляцій – штучного скорочення пропозиції нафти для підвищення ціни на неї. Для оцінки такої моделі економіст використовує деталізовані дані про всі перевезення морським шляхом сирої нафти, імпортованої в Сполучені Штати протягом 2008-2012 рр. При цьому не дані застосовуються для перевірки теорії, а теорія будується на основі цих даних.
За результатами дослідження економісти виявили, що плаваюче спекулятивне сховище прямо пов'язане з нахилом кривої цін на ф'ючерси нафти Brent, тобто поставки нафти плаваючими спекулятивними сховищами зростають після зростання цін на ф'ючерси нафти Brent. Водночас автори дослідження виявили, що плаваюче спекулятивне сховище обернено пов'язане з вартістю оренди нафтотанкерів. Ці висновки означають, що канонічні моделі сховищ сировинних товарів мають враховувати мобільні сховища при виведенні рівноважного співвідношення між пропозицією, попитом, ціною і запасами.
Аналогічну модель, за словами Андрія Кириленка, можна застосовувати і до інших ринків зі спекулятивною складовою в яких є великі масиви даних "big data". Зокрема, і для моделювання поведінки валютного ринку.
Відео дослідницького семінару НБУ за участі Андрія Кириленка.
Національний банк започаткував серію відкритих дослідницьких семінарів для представників академічних кіл, аналітиків і експертів в середині 2015 року. З того часу було проведено вже чотири таких семінари. Під час першого з них дослідник Банку Канади Олексій Кривцов презентував результати дослідження на тему "Останні тенденції в експериментальній макроекономіці". Другий семінар було присвячено дослідженню "Суверенний ризик, згортання міжбанківського ринку та сукупні флуктуації", яке продемонстрував професор з монетарної макроекономіки університету Freie Universität (Berlin) Філіп Енглер. А у листопаді професор Університету Каліфорнії (Берклі) Юрій Городніченко розповів про результати дослідження "Інфляційне таргетування не закріплює інфляційні очікування: результати опитувань компаній Нової Зеландії".
Дослідницькі семінари проводитимуться і в наступному році. З метою їх подальшої організації запрошуємо до співпраці потенційних доповідачів для презентації результатів своїх досліджень з питань, що пов’язані з діяльністю Національного банку України та роботою фінансової системи. Пропозиції (разом з бажаною датою семінару, презентаційними матеріалами, резюме та/або проектом статей) необхідно подавати для подальшого розгляду до Відділу досліджень Департаменту монетарної політики та економічного аналізу (надсилати на електронні адреси: [email protected], [email protected]).