Перейти до вмісту

Промова в.о. Голови Національного банку Якова Смолія під час презентації обігових монет вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень

Доброго дня, шановні журналісти!

Національний банк України відповідає за емісію національної валюти та організовує готівковий обіг. Це положення Закону про НБУ. Частиною цього завдання є оптимізація готівкового обігу, спрямована на підвищення зручності та скорочення суспільних витрат на його реалізацію.

Сьогодні маю оголосити два важливих рішення.

Перше рішення – це те, що незабаром Україна отримає нові монети.

Тож сьогодні ми презентуємо нові обігові монети номінальною вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень.

Уводити ці монети в обіг ми будемо поетапно.

Перший етап: 27 квітня 2018 року − будуть введені в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні.

Другий етап відбудеться пізніше, монети номінальною вартістю 5 і 10 гривні вводитимуться в обіг у 2019 – 2020 роках (точну дату Національний банк повідомить додатково).

Ці монети з часом замінять банкноти відповідних номіналів, що зараз перебувають в обігу.

Українці зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу – доки монети природно і поступово не замістять банкноти в обігу. Тобто паперові гроші номіналом 1, 2, 5 і 10 гривні будуть в обігу паралельно з металевими, до останньої паперової гривні.

Вилучати з обігу банкноти номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень Національний банк не буде, але припинить друкувати ці банкноти та додатково поповнювати ними грошовий обіг.

Заміна банкнот низьких номіналів на монети наблизить нас до практики Європейського Союзу, де існують монети номіналом 1 та 2 євро.

Таку практику свого часу успішно здійснювали різні країни, наприклад, Угорщина, Чехія, Данія, Японія, Канада, Великобританія, Австралія.

Заміна банкнот на монети дасть можливість досягти оптимального співвідношення між якістю та кількістю банкнот і монет в обігу, що відповідатиме сучасним потребам держави та економіки, а також світовому досвіду.

За світовим досвідом номінальні ряди мають в середньому 12 номіналів грошових знаків. І ми маємо прагнути до цього.

Близько 1 млрд гривень дасть можливість заощадити державі така заміна з урахуванням строку служби монет. Адже тривалість життя монет є значно вищою за тривалість життя банкнот. Монети перебувають в обігу близько 20 років, а банкноти номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень можуть перебувати в обігу незначний проміжок часу (у середньому близько одного року).

До цього рішення нас стимулює і розвиток безготівкових розрахунків, зміна купівельної спроможності гривні за останні 20 років та зміни у поведінці споживачів. Розвиток безготівкових розрахунків приводить до зменшення кількості номіналів у номінальних рядах країн світу. І Україна – не виняток. Частка безготівкових розрахунків в Україні з використанням платіжних карток за останні п’ять років зросла більше ніж утричі – до 39% на початок 2018 року (з 12% – станом на початок 2013 року).

***

Наступне важливе рішення Національного банку.

У рамках продовження політики оптимізації готівкового обігу Національний банк України прийняв рішення, що з 01 липня 2018 року в Україні застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків.

Відповідні норми містяться у Постанові Правління Національного банку України "Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів".

Це означає, що:

  1. Національний банк України припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок. Водночас усі ці номінали розмінних монет і надалі залишатимуться в обігу. Проте у подальшому готівковий обіг не буде поповнюватися новими монетами зазначених номіналів.
  1. Монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок продовжуватимуть виконувати функцію засобу платежу (грошова одиниця України – гривня − і надалі дорівнюватиме 100 копійкам).
  1. Для спрощення розрахунків встановлюватимуться правила заокруглення загальної суми покупки.
  1. Під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься.
  1. Українці і надалі зможуть використовувати розмінні монети дрібних номіналів, а торговельна мережа – встановлювати маркетингові ціни, які закінчуються на 99 коп.

Застосування правил заокруглення Національний банк погоджено з усіма державними органами. Ми також провели обговорення з банками, представниками сфери торгівлі та послуг, іншою діловою спільнотою, які позитивно поставилися до застосування правил заокруглення.

Наші розрахунки свідчать, що ціни від запровадження заокруглення не зміняться, а отже реалізація цієї ініціативи не призведе до подорожчання товарів та послуг. Запровадження правил заокруглення не матиме впливу на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки йдеться про правила заокруглення всіх товарів у чеку, а не про ціни на окремі товари.

Підсумовуючи ефект від двох оголошених рішень, зазначу, що якщо екстраполювати ці рішення на сьогоднішню структуру готівки в обігу, з нього зникне майже 47% від загальної кількості монет в обігу. Це понад вісім мільярдів монет дрібних номіналів. В той же час, більш як один мільярд банкнот буде замінено монетами.

Таким чином, середня кількість монет, що припадають на одного українця, скоротиться вдвічі, а банкнот в обігу стане на сорок відсотків менше. І цей ефект ми побачимо вже через два-три роки.

Це підвищить зручність та спростить повсякденне використання готівкових грошей українцями і так чи інакше стимулюватиме безготівкові розрахунки у країн.

Отже, наразі прийшов час вам побачити нові обігові монети.

Згідно з процедурою зняття грифу таємності я маю по черзі розкрити ці чотири мішечки та продемонструвати вам монети кожного номіналу.

Отже, нові українські монети матимуть такий вигляд:

 

 

Дякую за увагу.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини