Рада Національного банку України (далі – Рада) на своєму засіданні заслухала звіт Правління Національного банку України (далі – Правління) щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики (далі – Основні засади) у І півріччі 2017 року. За його результатами Рада схвалила відповідну Оцінку діяльності Правління і Рекомендації Правлінню НБУ та Уряду України. Також Рада взяла у роботу пропозиції Правління до матеріалів Основних засад грошово-кредитної політики на 2018 рік і середньострокову перспективу.
Відкриваючи засідання Голова Ради Богдан Данилишин зазначив: «Незважаючи на надскладні умови, в яких опинилася Україна упродовж останніх років, завдяки запасу міцності української економіки, збереженню базових ринкових принципів її розбудови, підкріплених виваженими та цілеспрямованими діями керівництва держави, було доведено життєздатність та перспективність обраного шляху реформування економіки та суспільства. Проводиться політика, спрямована на здійснення структурних змін в економіці, підвищення ефективності управління державним сектором економіки та його оптимізацію, забезпечення адаптації національного законодавства до законодавства ЄС. Країна поступово виходить з кризи, а її економіка перейшла до етапу стабільності і зростання.
Сьогодні ми заслухаємо інформацію Правління про його діяльність, і на основі конструктивного обговорення надамо об’єктивну оцінку роботи Правління щодо впровадження Основних засад грошово-кредитної політики, які були розроблені та затверджені у минулому році. На мою думку, за багатьма напрямами цього документу прогрес є, хоча інфляційні ризики й відчутно посилилися. Водночас слід взяти до уваги, що Основними засадами визначено, що інфляція може відхилятися в короткостроковому періоді від заздалегідь оголошених цільових значень у зв’язку з впливом зовнішніх і внутрішніх шоків, які є поза контролем грошово-кредитної політики. Отже, в умовах збереження «зовнішніх ризиків» наразі необхідним є закладання підґрунтя для подальшого стабільного розвитку країни в нових економічних реаліях».
Реалізація грошово-кредитної політики упродовж першого півріччя поточного року здійснювалася в умовах продовження економічного зростання. Це дещо стимулювало процеси кредитування в національній валюті, хоча кредитна активність банків у цілому залишалася низькою. Водночас кредитний портфель суб’єктів господарювання майже не змінюється. Розвивається небанківське кредитування, йде перетікання капіталу на нерегульовані ринки.
Поліпшення фінансового стану підприємств та збільшення доходів населення сприяло припливу депозитів до банків попри зниження ними процентних ставок. Зазначені процеси супроводжувалися зниженням рівня доларизації як кредитів, так і депозитів, що сприяє зниженню вразливості вітчизняної економіки до зовнішніх шоків.
У міру стабілізації та покращення ситуації Національний банк вживав заходи щодо пом’якшення політики, зокрема поступово знижував облікову ставку. У відповідь також знижувалися і ринкові процентні ставки, що свідчить про дієвість процентного каналу трансмісійного механізму грошово-кредитної політики.
Рада, виходячи із аналізу та моніторингу ситуації на грошово-кредитному ринку, констатувала на посиленні інфляційних ризиків. Як наслідок, Національний банк повинен активно використовувати наявні інструменти грошово-кредитної політики з метою стримування інфляції в межах 8+-2%% коридору.
Рада також взяла до відома пропозиції Правління до Основних засад грошово-кредитної політики на 2018 рік і середньострокову перспективу з метою підготовки остаточного проекту, його затвердження і подання до Верховної Ради України.
Рада звернулася до наукової громадськості та експертів із пропозицією долучитися до обговорення цього важливого для розвитку економіки документу.
У засіданні брали участь члени Ради Національного банку України, в.о.Голови Національного банку Я.Смолій, директори департаментів Національного банку, Заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності М.Довбенко, представники наукових та експертних кіл.
Текст Рішення Ради та Рекомендацій Правлінню буде незабаром опублікований.