27 лютого 2018 року відбулося засідання Ради Національного банку України (далі – Рада), на якому було заслухано звіт Правління Національного банку України (далі – Правління) щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики (далі – Основні засади) у 2017 році. За його результатами Рада схвалила відповідну Оцінку діяльності Правління і Рекомендації Правлінню НБУ та Уряду України.
Рада НБУ звернулася до Парламенту України щодо підтримки подання Президента України на призначення Якова Смолія Головою Національного банку України. Голова Ради НБУ Богдан Данилишин охарактеризував діяльність претендента на посаду голови НБУ як реформаторську, підкреслив його високопрофесійні та моральні якості і висловив вдячність Президенту України Петру Порошенку за вибір саме його кандидатури. Рада вважає, що Яків Смолій стане гарантом незалежності НБУ та створить всі умови для виконання пріоритетних та основних цілей НБУ.
Рада взяла до відома інформацію Правління Національного банку України щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики в 2017 році. З метою забезпечення стабільності грошової одиниці України, а також сприяння фінансовій стабільності та досягнення стійких темпів економічного зростання, відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України “Про Національний банк України” Рада Національного банку України надала Рекомендації Національному банку України та Кабінету Міністрів України.
Схвалено доопрацьовану з урахуванням результатів обговорення Оцінку Радою Національного банку України діяльності Правління Національного банку України щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики в 2017 році. Роботу Правлінню НБУ визнано такою, що є сприятливою для забезпечення цілей щодо інфляції в середньостроковій перспективі.
Рада відзначила покращення окремих показників банківського сектору. Зокрема в 2017 році пожвавився приплив депозитів до банківської системи, спостерігалося підвищення активності банків на споживчому сегменті кредитного ринку України. У цілому поліпшилися показники рентабельності активів та капіталу банків України, а також значення економічних нормативів у цілому по банківській системі.
Було вказано на фундаментальні ризики банківського сектору, які залишалися значними. Зокрема, високою була частка непрацюючих кредитів, яка станом на початок 2018 року становила майже 55%.
У 2017 році економічний розвиток України характеризувався продовженням відновлення економіки. Зростання реального ВВП у 2017 році становило 2.1%. Національний банк у міру можливості та за сприятливих умов вживав заходів щодо додержання стійких темпів економічного зростання. Так, зокрема у першій половині 2017 року Правління знижувало свої процентні ставки. Зокрема в квітні та травні було знижено облікову ставку (усього на 150 б. п. – до 12.5%).
Кредитна активність банків у 2017 році на окремих сегментах кредитного ринку пожвавилася, зокрема в сегменті споживчого кредитування. Загальний залишок банківських кредитів у 2017 році зріс на 1.8%. Кредитування корпоративному сектору в національній валюті збільшилося на 8.6%, а домогосподарств – на майже на 40%. Однак, такі прирости більшою мірою компенсувалися зниженням обсягів кредитування в іноземній валюті.
Водночас низка чинників продовжували стримувати розширення кредитування, у тому числі: збереження значних кредитних ризиків та високі процентні ставки за кредитами; високий рівень боргового навантаження серед позичальників корпоративного сектору; зниження попиту на кредити з боку тих підприємств, у яких поліпшився їх фінансовий стан; вкладання банками коштів у такі порівняно високодохідні та ліквідні інструменти з низьким рівнем ризиків як депозитні сертифікати Національного банку та ОВДП; висока частка кредитів, які не обслуговуються, що звужує можливості для кредитування; недоліки законодавства.
Рада Національного банку вбачає за необхідне забезпечення подальшого розвитку співпраці Національного банку з Урядом України та іншими органами виконавчої влади у розбудові відповідних інституційних умов ефективного досягнення та підтримки цінової стабільності в державі, у тому числі в частині прогнозування макроекономічних показників.
Крім того, Рада розглянула інші питання поточної діяльності.
У засіданні брали участь члени Ради Національного банку України, члени Правління та директори департаментів Національного банку України, представники міністерств та відомств, регуляторів фінансового ринку, керівники банківських асоціацій, а також відомі представники наукових та експертних кіл.
Текст Рішення Ради та Рекомендацій Правлінню буде незабаром опублікований.