31 березня цього року відбулося засідання Ради Національного банку України (далі – Рада), на якому було розглянуто низку питань фінансового характеру Національного банку України.
Відповідно до п. 11 ст. 9 Закону України “Про Національний банк України”, та за результатами обговорення Радою прийнято такі рішення:
- Узято до відома звіт аудиторської фірми ТОВ “Ернст енд Янг Аудиторські послуги” “Звіт незалежного аудитора” про консолідовану фінансову звітність Національного банку України за рік, що закінчився 31 грудня 2019 року.
- Затверджено схвалену Правлінням (рішення від 26 березня 2020 року № 216-рш) консолідовану фінансову звітність Національного банку України за рік, що закінчився 31 грудня 2019 року, з валютою балансу 1 060 833 млн грн.
- Узято до відома консолідований звіт про управління Національного банку України за рік, що закінчився 31 грудня 2019 року.
На підставі та в межах повноважень, визначених статтями 5, 51 та 9 Закону України “Про Національний банк України” та за результатами обговорення Рада затвердила розподіл прибутку до розподілу Національного банку України за 2019 рік, схвалений рішенням Правління від 19 березня 2020 року № 194-рш,
у сумі 43 303 252 678,27 грн, за такими напрямами:
- формування загальних резервів власного капіталу Національного банку України – 580 769 745,29 грн;
- зобов’язання Національного банку України перед Державним бюджетом України за 2019 рік – 42 722 482 932,98 грн.
Таким чином, до Державного бюджету у 2020 році Національним банком буде перераховано 42,7 млрд грн прибутку, що на 2 млрд грн більше ніж передбачає Закон України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".
Водночас Рада затвердила висновок-рекомендацію, в якому зазначено, що дії Правління у грудні 2019 року призвели до непрогнозованого збільшення обсягу грошової маси та значного зростання балансових зобов’язань Національного банку на кінець 2019 року. Це створило фіскальні ризики для Державного бюджету та могло негативно вплинути на бюджетні показники.
Уникнути такого впливу вдалося завдяки вжитим Верховною Радою України заходам та внесенню змін до Закону України «Про Національний банк України» в частині здійснення формування загальних резервів.
Рада Національного банку неодноразово наголошувала на необхідності змінити підходи до управління власним капіталом Національного банку, про що було відзначено і у звіті Рахункової палати під час перевірки Національного банку у 2019 році.
Попри урегулювання питання формування резервів капіталу Національного банку Законом України від 17 березня 2020 року N 533-IX, вважаємо, що внесені зміни до Закону України «Про Національний банк України» лише частково розв'язувати наявні проблеми та не упереджують можливі фіскальні ризики.
Рада наполягає на ширшому внесенні законодавчих змін та наданні Раді Національного банку повноважень в частині консенсусного (спільного з Правлінням) управління капіталом Національного банку відповідно до найкращих світових практик, а саме затверджувати політику управління капіталом, приймати рішення про доформування резервів капіталу в межах визначеного діапазону або переглядати базу для розрахунку таких резервів.
Рада закликала Правління підвищити ступінь обґрунтованості рішень при проведенні операцій з регулювання ліквідності та враховувати їх вплив на державні фінанси в Україні, а також покращити комунікацію та представлення інформації про наявні фіскальні ризики Уряду України.
Під час засідання ухвалено рішення про опублікування вказаних рішень на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку України.