30 січня 2018 року відбулося засідання Ради Національного банку України (далі – Рада) за участю членів Вищої експертної ради при Раді. Учасники засідання обговорили широке коло питань, пов’язаних із практикою реалізації інфляційного таргетування Україні та її особливостями у країнах з середніми та низькими доходами. Також розглядався поточний стан валютного ринку нашої країни. За результатами засідання підготовлені відповідні Рекомендації Правлінню Національного банку (далі – Правління) та Уряду України.
Відкриваючи засідання Голова Ради Богдан Данилишин зазначив, що «дворічна практика режиму інфляційного таргетування в Україні висвітлила низку проблем під час його реалізації: чи має Правління нести відповідальність за недосягнення інфляційної цілі? чи справді є ефективною комунікаційна політика регулятора? чи оптимальна комбінація інструментів поточного монетарного режиму застосовуються Національним банком? Ці та інші дискусійні питання будемо сьогодні обговорювати. Напрацьовані рекомендації будуть використані під час розроблення Стратегії монетарної політики на середньострокову перспективу та розгляду питань щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики. У другій частині нашого засідання обміняємося думками та виробимо спільну позицію щодо поточної ситуації на валютному ринку. Особисто я переконаний, що дія сезонних чинників поступово вичерпується і отже його стан скоро нормалізується».
Під час засідання взято до відома інформацію заступника Голови Ради Милованова Т. С., члена Ради Козюка В.В., а також Правління щодо нових тенденцій у реалізації таргетування інфляції та його особливостей у країнах з середніми та низькими доходами. Прийнято рішення врахувати цю інформацію при підготовці стратегічних документів Ради.
Зокрема, наголошувалося, що при ухваленні рішень щодо ключового монетарного інструменту слід брати до уваги особливості реалізації інфляційного таргетування в країнах з середніми та низькими доходами, а саме: нестабільність інфляційних очікувань та потребу у розбудові довіри шляхом жорсткішого додержання інфляційних цілей, а також невиправдане завищення дезінфляційних втрат у відкритих економіках; високу чутливість базової інфляції до негативного шоку цін, які входять у найбільш волатильну складову індексу споживчих цін; необхідність більш виражено реагувати на шоки пропозиції (зокрема, на шоки цін на продовольчі товари) з метою завбачливого запобігання тиску небазової інфляції на поведінку ІСЦ та погіршення інфляційних очікувань; часову неоднорідність сили ефекту перенесення зміни курсу (знецінення валюти) на інфляцію та підвищену чутливість процесу встановлення цін до курсових коливань в періоди погіршення інфляційних та девальваційних очікувань; доцільність розширення діапазону курсової реакції на шоки сировинних цін з врахуванням потреби в нагромадженні валютних резервів.
Рада також заслухала та взяла до відома інформацію Правління та члена Ради Щербакової О.А. щодо поточного стану валютного ринку України. З метою забезпечення цінової та фінансової стабільності та додержання стійких темпів економічного зростання, відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України “Про Національний банк України” Рада вирішила надати відповідні рекомендації Правлінню Національного банку України.
У засіданні брали участь члени Ради та Правління Національного банку України, в.о. Голови Комітету Верховної ради з питань фінансової політики і банківської діяльності Довбенко В.М., представники міністерств та відомств, регуляторів фінансового ринку, народні депутати України, керівники банківських асоціацій, а також відомі представники наукових та експертних кіл.
Прийняті Радою рішення будуть незабаром опубліковані.