Перейти до вмісту

Рада схвалила Оцінку діяльності Правління щодо проведення політики обмінного курсу та валютного регулювання в січні – травні 2018 року

Сьогодні відбулося засідання Ради Національного банку України (далі – Рада). За результатами обговорення Рада схвалила Оцінку діяльності Правління Національного банку України (далі – Правління) щодо проведення політики обмінного курсу та валютного регулювання в січні – травні 2018 року, а також щодо вдосконалення платіжних систем. Із зазначених питань були ухвалені відповідні Рекомендації Правлінню та Уряду України.

Відкриваючи засідання Голова Ради Богдан Данилишин зазначив: "На мою думку, політика НБУ щодо обмінного курсу та валютного регулювання цього року відповідала пріоритетам, принципам та завданням, визначеними Основними засадами грошово-кредитної політики на 2018 рік та середньострокову перспективу (далі – Основні засади). Режиму плаваючого обмінного курсу було дотримано, а його динаміка визначалася насамперед попитом та пропозицією на валютному ринку України. Водночас поточні фінансово-економічні процеси в Україні та світі все ж несуть певні ризики стабільності гривні. Тому пропоную обговорити рекомендації Правлінню щодо нівелювання чинних ризиків посилення девальваційного тиску на гривню в середньостроковій перспективі.

Також сьогодні ми вперше заслухаємо Правління з питань забезпечення діяльності платіжних систем, розвиток яких є надзвичайно важливим для національної економіки".

Рада наголошувала, що заходи Нацбанку та розширення пропозиції іноземної валюти на внутрішньому ринку (в результаті сприятливої зовнішньоекономічної кон’юнктури, припливу іноземних інвестицій та продажу населенням іноземної валюти для задоволення попиту на гривню) сприяли формуванню з кінця лютого ревальваційного тренду гривні. За січень – травень 2018 року офіційний обмінний курс гривні до долара США посилився на 6.9%.

За таких умов Нацбанк мав змогу проводити інтервенції на міжбанківському валютному ринку України з купівлі іноземної валюти. Це зумовлювало нарощення міжнародних валютних резервів та підтримувало цінову конкурентоспроможність вітчизняної економіки. Таким чином НБУ використовував валютні інтервенції з метою, передбаченою Основними засадами, а саме: згладжування функціонування валютного ринку; накопичення міжнародних резервів.

Необхідність поповнення міжнародних резервів обмежувала можливості щодо забезпечення максимальної узгодженості валютної та монетарної політики Національного банку. Так з одного боку, для зниження інфляції Нацбанк проводив більш жорстку монетарну політику завдяки високим процентним ставкам. Однак, з іншого – поповнення міжнародних резервів зумовлювало розширення пропозиції гривні, що є певним пом’якшенням монетарної політики, і дещо знижує дієвість процентного каналу монетарної політики.

Укріплення гривні сприяло зниженню рівня доларизації вітчизняної економіки та відповідно послабленню вразливості вітчизняної фінансово-економічної системи до зовнішніх шоків.

Рада констатувала, що динаміка попиту та пропозиції на безготівковому валютному ринку України та відповідно динаміка обмінного курсу гривні в січні – травні 2018 року зумовлювалися насамперед фундаментальними чинниками і залежали від стану економіки України та зовнішньоекономічної кон’юнктури. Про це свідчить той факт, що близько 80 відсотків операцій з купівлі та продажу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України упродовж зазначеного періоду здійснювалися для обслуговування експортно-імпортних операцій.

Рада зазначила, що динаміка потоків капіталу потребує подальшого моніторингу з огляду на можливе посилення її впливу на обмінний курс гривні під час пікових навантажень за зовнішнім боргом та здійснення значних обсягів операцій з його погашення.

З метою створення умов для розвитку ліквідного та гнучкого валютного ринку України, Нацбанк продовжував докладати зусиль щодо упровадження відповідних законодавчих змін. Зокрема, слід відзначити успішну роботу регулятора щодо обговорення проекту Закону України "Про валюту і валютні операції" з профільним комітетом парламенту під час його доопрацювання та прийняття. Крім того, макроекономічна стабілізація та поліпшення ситуації на валютному ринку дали змогу Національному банку продовжити пом’якшення валютних адміністративних обмежень.

Стосовно другого питання порядку денного засідання (щодо розвитку платіжних систем), Рада констатувала, що у 2017 році НБУ забезпечив високий рівень надійності міжбанківських переказів у національній валюті за допомоги СЕП та міжбанківських операцій з електронними платіжними засобами НПС "Простір".

СЕП якісно виконувала покладені на неї функції загальнодержавної системи електронних міжбанківських розрахунків.

Робота Правління Національного банку України в частині забезпечення безперервного, надійного та ефективного функціонування платіжних системи визнанана такою, що відповідає функціям Національного банку України, визначених статтею 7 Закону України "Про Національний банк України".

У засіданні брали участь члени Ради, Правління, представники Верховної Ради України, Адміністрації Президента України та директори департаментів Національного банку України.

Текст Рішення Ради та Рекомендацій Правлінню буде незабаром опублікований.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини