У січні до Національного банку надійшло 552 запити від учасників ринку. Найбільша кількість запитів стосувалася фінансових компаній, ломбардів та лізингодавців – 440. Кількість запитів щодо кредитних спілок становила 41 та страховиків - 71.
На початку року до Національного банку подано рекордну кількість заяв на анулювання ліцензій. Також прийнято багато рішень щодо погодження набуття істотної участі у фінансових установах.
Ухвалені рішення з питань ліцензування та реєстрації
Станом на 31 січня Національним банком ухвалені рішення щодо:
- погодження набуття істотної участі у банках [1];
- погодження набуття істотної участі в небанківських установах [18] та збільшення істотної участі [1];
- відмови в погодженні набуття істотної участі в небанківських установах [8];
- погодження керівників банків [11];
- відмови в погодженні керівників банків [2];
- видачі ліцензій фінансовим компаніям [2];
- відмови у видачі ліцензій фінансовим компаніям [3];
- анулювання всіх ліцензій кредитних спілок [1], ломбардів [4], фінансових компаній [9] (за ініціативою заявника) та [0] (примусово);
- анулювання частини наявних ліцензій фінансових компаній [45] (за ініціативою заявника) та [0] (примусово);
- включення до ДРФУ фінансових компаній [2];
- виключення з ДРФУ кредитних спілок [4], ломбардів [1], фінансових компаній [5], з реєстру лізингодавців [3] (за ініціативою заявника) та [0] (примусово);
- відмови у включенні до ДРФУ [1];
- реєстрації правил добровільного страхування в новій редакції або змін до них [1];
- припинення визнання небанківських фінансових груп [1].
Фінансовий ринок України в цифрах
Станом на 31 січня 2021 року в Україні діє 73 банки та 2006 учасників ринків небанківських фінансових послуг. У січні Національний банк ухвалив рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію АТ "Місто Банк".
Кількість учасників небанківського ринку зменшилася з 2065 до 2006. Наразі небанківський ринок складається зі 190 ризикових (non-life) та 20 лайфових (страхування життя) страховиків, 301 ломбарду (було 302), 318 кредитних спілок (було 322), 143 лізингових компаній (було 146), 969 фінансових компаній (було 1020), 65 страхових брокерів. На платіжному ринку працює 36 платіжних систем, створених резидентами, та 13 міжнародних платіжних систем, створених нерезидентами.
У січні за власною ініціативою залишили ринок та були виключені з реєстрів:
- чотири кредитні спілки (КС "СЛАВУТИЧ-КРЕДИТ", КС "УКРСОЦКРЕДИТ", КС "ГУДВІЛ-КРЕДИТ", КС "ЗАПОРІЖЖЯ");
- один ломбард ПТ "ВАШ ЛОМБАРД" ЯМПОЛЬСЬКИЙ СЕРГІЙ ВАЛЕНТИНОВИЧ І КОМПАНІЯ";
- три лізингові компанії (ТОВ "КС ЛІЗИНГ", ТОВ "МІЛАНА", ТОВ "НОВА ЛІЗИНГ");
- п’ять фінансових компаній (ТОВ "ОПТИМУМ ФАКТОР", ТОВ "ФК "АЛІОТ", ТОВ "ФК "ГАРАНТ-ФАКТОР", ТОВ "ФК "КАЙЛАС ФІНАНС", ТОВ "ФК "КВАНТА").
Також з ДРФУ (КІС НБУ) були вилучені записи про 47 фінансових компаній-управителів, які мають ліцензії на діяльність з управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю. Такі особи після набуття чинності Законом про “спліт” стали піднаглядними Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка веде їх облік.
Водночас було зареєстровано одну нову фінансову компанію ТОВ "ФІНХАЙК" та видано нові ліцензії: лізинговій компанії (ТОВ "БЛАГО ЛІЗИНГ") – на надання послуг з фінансового лізингу, фінансовій компанії ТОВ "ФІНХАЙК" – три ліцензії.
З детальнішою інформацією можна ознайомитися в місячнику "Новини ліцензування та реєстрації фінансових установ".