Звичайна версія сайту
Розроблено порядок відкриття та закриття платіжних рахунків користувачів

Розроблено порядок відкриття та закриття платіжних рахунків користувачів

Національний банк України в межах реалізації норм Закону України «Про платіжні послуги» (далі – Закон) розробив порядок відкриття та закриття платіжних рахунків користувачів небанківськими надавачами платіжних послуг.

Нагадаємо, що Закон надав право небанківським надавачам платіжних послуг – платіжним установам, зокрема малим платіжним установам, філіям іноземних платіжних установ, установам електронних грошей, операторам поштового зв’язку – відкривати платіжні рахунки користувачам.

Крім того, банки мають відкривати небанківським надавачам платіжних послуг розрахункові рахунки для виконання небанківськими надавачами платіжних послуг платіжних операцій своїх користувачів.

Порядок відкриття рахунків та їх режими визначаються Національним банком України. Умови відкриття рахунку та особливості його обслуговування зазначаються в договорі, укладеному між надавачем платіжних послуг з обслуговування рахунку та користувачем – власником рахунку.

Ураховуючи вищезазначені вимоги Закону, Національний банк визначив:

  • порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків;
  • перелік користувачів, яким надавачі платіжних послуг з обслуговування рахунків мають право відкривати рахунки;
  • особливості функціонування платіжних рахунків;
  • перелік осіб, які мають право розпоряджатися рахунком користувача;
  • вимоги до заповнення реквізитів заяв про відкриття/закриття рахунків користувачів.

Крім того, Національний банк установив обов’язок для:

1)  надавача платіжних послуг:

надіслати повідомлення до відповідного контролюючого органу про відкриття або закриття рахунку платника податків та проводити видаткові операції за рахунком в порядку, визначеному статтею 69 Податкового кодексу України;

надіслати повідомлення до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця про відкриття або закриття рахунку користувача, внесеного до Єдиного реєстру боржників;

2) банку:

надіслати повідомлення до Національного агентства з питань запобігання корупції про відкриття/закриття рахунку політичної партії/місцевої організації політичної партії;

перевірити під час відкриття розрахункового рахунку небанківському надавачу платіжних послуг, фінансовій установі, що має право на надання платіжних послуг, наявність їх у Реєстрі платіжної інфраструктури;

3) клієнта – письмово повідомити банк, у якому відкритий рахунок, про наявність обтяження майнових прав на грошові кошти, що перебувають на банківському рахунку, у строк, визначений Законом України “Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень”.

Відповідні норми містить постанова Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 162 “Про затвердження Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків” (далі – Постанова № 162).

Постанова № 162 набирає чинності з дня введення в дію Закону України “Про платіжні послуги”.

Довідково

Закон України «Про платіжні послуги» ухвалено Верховною Радою України 30 червня 2021 року.

Зокрема, Закон змінює підходи до правового регулювання платіжного ринку, розширює коло надавачів платіжних послуг та упорядковує їх діяльність на платіжному ринку, встановлює правила надання платіжних послуг в Україні та вимоги до надавачів платіжних послуг, посилює захист прав споживачів цих послуг, підвищує безпеку та ефективність надання платіжних послуг.

Також Закон уводить нові терміни, які використовуватимуться на платіжному ринку, зокрема: надавач платіжних послуг з обслуговування рахунків, небанківський надавач платіжних послуг, платіжна інструкція, засоби дистанційної комунікації.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини