Перейти до вмісту

РОЗ’ЯСНЕННЯ: Національний банк правомірно позбавляється від непрофільної функції кредитування співробітників і супроводження їх кредитів

30 травня 2019 року ЗМІ розповсюдили інформацію про ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 16.05.2019 року, якою він задовільнив клопотання слідчого Державного бюро розслідувань та надав йому доступ до документів Національного банку у рамках кримінального провадження №62019000000000450 від 05.04.2019 року.

У ЗМІ цитуються судові матеріали, в яких йдеться про те, що “із лютого 2019 року по теперішній час службовими особами НБУ вчиняються дії направлені на реалізацію кредитного портфеля по заниженій вартості з метою подальшого отримання частини прибутку від стягнення заборгованості за кредитними зобов`язаннями, що спричинить завдання збитків державному бюджету України”.

Національний банк переконаний, що це є спекуляцією фактами, і насправді реалізація кредитного портфеля повинна скоротити видатки Національного банку, а тому здійснюється на користь держави.

Рішення про продаж кредитного портфеля Національного банку було ухвалено 29 листопада 2018 року Правлінням у рамках програми послідовної відмови НБУ від невластивих центробанкам функцій, що реалізується вже впродовж п’яти років. Однією з таких функцій є й супроводження кредитів, наданих працівникам НБУ (зокрема звільненим).  

Рішення про продаж кредитів працівників було покликане зміцнити репутацію Національного банку як сучасного та прозорого інституту і ґрунтувалось на можливості досягнення позитивного економічного ефекту від продажу кредитного портфеля. Зокрема, завдяки:

  • припиненню витрат НБУ на обслуговування кредитного портфеля;
  • відсутності необхідності звертатися до суду для стягнення проблемної заборгованості за кредитами працівників та витрат на супроводження таких судових позовів;
  • відсутності необхідності формування резервів під прострочену заборгованість та відволікання державних коштів від основної діяльності. До того ж продаж дозволить  розформувати вже сформовані резерви.

Недвозначним свідченням незацікавленості НБУ у продажі кредитного портфеля за заниженою ціною є і обраний спосіб його продажу.

Відчуження прав вимоги за кредитами було вирішено здійснювати за допомогою продажу через електронну торгову систему Prozorro.Продажі на англійському аукціоні з встановленням мінімальної вартості продажу – не менше 70% від початкової ціни продажу.

Prozorro.Продажі – проект, створений з метою реалізації державних активів за принципами вільної конкуренції, публічності, доступності та ефективності. На відміну від голландських аукціонів, на англійських аукціонах учасники поступово підвищують ціну своєї пропозиції, а підсумкова ціна формується в ході торгу з останньої максимальної ціни, запропонованої одним з покупців, який і стає переможцем.

Відповідно продаж кредитного портфеля через Prozorro.Продажі на англійському аукціоні дає можливість продати його з націнкою мінімум на 1% проти стартової ціни. Крім того, завдяки аукціонній системі продажу відсутні витрати на підготовку та проведення аукціону, а також на здійснення оцінки незалежного суб’єкта оціночної діяльності.

Продаж пулу проблемних кредитів фізичних осіб через голландський аукціон не розглядався через можливе різке зниження ціни продажу.

Звертаємо вашу увагу, що Національний банк, дотримуючись політики прозорості, максимально тісно співпрацює з ДБР щодо усіх епізодів слідства у межах чинного законодавства. Про його перебіг Національний банк готовий регулярно інформувати громадськість у межах таємниці слідства.

Зокрема, у рамках зазначеного кримінального провадження на звернення Державного бюро розслідувань від 22 квітня 2019 року вих.№5381-01 та від 6 травня 2019 року №01-5940 Національним банком України надано всі запитувані документи, що стосуються реалізації кредитного портфеля.  Також на сьогодні у Національному банку на виконанні знаходиться ухвала Печерського районного суду міста Києва від 16 травня 2019 року щодо виїмки документів.

Стосовно інших обвинувачень, крім тих, про які опубліковано НБУ FactCheck, Національний банк не володіє фактами, які викладені в ухвалі, тому не може їх коментувати. Водночас Національний банк готовий і надалі співпрацювати зі слідчими органами та буде інформувати суспільство про перебіг подій.

Більше інформації про тиск на Національний банк та спроби його дискредитації, які зараз спостерігаються, читайте на тематичній сторінці: https://storm.bank.gov.ua/

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини