Перейти до вмісту
Система BankID НБУ у 2024 році: кількість ідентифікацій за рік зросла більше ніж удвічі

Система BankID НБУ у 2024 році: кількість ідентифікацій за рік зросла більше ніж удвічі

Система BankID НБУ у 2024 році залишалася одним із найпопулярніших способів віддаленої ідентифікації, що забезпечує користувачам доступ до широкого спектру дистанційних послуг в Україні.

Зросла кількість успішних ідентифікацій через систему

За 2024 рік попит на використання системи збільшився удвічі – загальна кількість успішних ідентифікацій з використанням Системи BankID НБУ за рік становила 87,7 млн шт. Це перевищує минулорічний показник більш ніж удвічі (на 104%) або на 44,8 млн електронних ідентифікацій.

Зокрема, кількість успішних електронних ідентифікацій комерційних абонентів упродовж минулого року зросла на понад третину (на 36% або на 1,6 млн ідентифікацій) та становила 5,8 млн ідентифікацій.

Серед комерційних найпопулярнішими для користувачів залишилися фінансові послуги – їх кількість становила понад 5,1 млн ідентифікацій за 2024 рік. Це більше на чверть (на 26%) або на 1,1 млн за минулорічний показник.

Кількість успішних електронних ідентифікацій некомерційних абонентів за 2024 рік зросла удвічі (на 43,2 млн ідентифікацій) та досягла 81,8 млн.

Як і в минулому році найбільша кількість успішних ідентифікацій з використанням Системи BankID НБУ здійснена саме на державних порталах, зокрема:

  • 16,8 млн – для підписання петицій та звернень до органів державної влади і місцевого самоврядування, що на 36% більше, ніж у 2023 році;
  • 14,2 млн – для отримання послуг МВС, що на 73% більше, ніж у 2023 році;
  • 7,8 млн – у застосунку Дія, що на 90% більше, ніж у 2023 році.  

Збільшилася кількість учасників системи

Розширення переліку дистанційних послуг у державному та фінансовому секторах сприяло залученню більшої кількості учасників системи. Так, у 2024 році до Системи BankID НБУ було підключено 22 нових абонентів, із яких:

  • 18 – комерційні установи;
  • 3 – некомерційні організації;
  • 1 – банк-ідентифікатор (АТ "Піреус Банк МКБ").

Тож на початок 2025 року система налічувала 39 абонентів – ідентифікаторів та 110 абонентів – надавачів послуг (з них 96 – комерційні установи та 14 – некомерційні).

Важливим рішенням у 2024 році стала інтеграція системи із державним застосунком "Резерв+". Система BankID НБУ стала єдиним методом автентифікації для дистанційного оновлення даних військовозобов’язаних. Це дало змогу забезпечити мільйонам українців своєчасне оновлення облікових даних відповідно до вимог Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Загалом таке інтеграційне рішення сприяло суттєвій економії державних ресурсів на збір та оброблення зазначених даних. Із моменту запуску застосунку "Резерв+" через Систему BankID НБУ було здійснено 16,4 млн успішних ідентифікацій.

Також влітку 2024 року використання Системи BankID НБУ стало доступним ще для одного державного сервісу – освітнього застосунку "Мрія", що надає учням, батькам і вчителям інструменти для навчального процесу.

Система і далі активно розвивається

Стабільна та надійна робота Системи BankID НБУ має важливе значення в розвитку дистанційних сервісів в Україні, особливо в умовах воєнного стану. Тож Національний банк піклується про її безпеку, безперебійне функціонування та ефективний розвиток:

  • у минулому році Система BankID НБУ пройшла попередню оцінку на відповідність вимогам європейського регламенту eIDAS, встановленим до схем електронної ідентифікації із середнім (substantial) рівнем довіри. Цей етап є важливим кроком на шляху до приведення системи у відповідність до вимог та кращої практики ЄС;
  • навесні 2024 року набрали чинності оновлені вимоги до здійснення банками-ідентифікаторами багатофакторної автентифікації користувача. Використання двох або більше факторів автентифікації, кожен із яких має належати до різних категорій (знання, володіння, притаманність) та бути незалежним від інших, унеможливлює їх одночасну компрометацію. Це сприяє посиленню захисту, мінімізації ризиків компрометації доступу до ідентифікаційних даних користувача та подальшого несанкціонованого ініціювання запиту на дистанційну ідентифікацію через систему;
  • з метою оптимізації процесу розгляду спорів, що можуть виникати між абонентами системи під час здійснення розрахунків за надані користувачу послуги з використанням Системи BankID НБУ, з 01 травня 2024 року автоматизована процедура оскарження успішних електронних підтверджень електронної дистанційної ідентифікації користувачів Системи BankID НБУ і розгляду спорів між абонентами. Вона відбувається через віддалений вебсервіс «Особистий кабінет абонента»;
  • наприкінці 2024 року актуалізована Специфікація взаємодії абонентського вузла з центральним вузлом Системи BankID НБУ, що набере чинності з 01 червня 2025 року. Йдеться про посилення безпеки передавання даних користувачів через систему, що мінімізує ризики шахрайства під час її використання, а також уточнення вимог до передавання даних користувача, встановлення нової вимоги щодо ознайомлення користувача з назвою абонентського вузла, на сторону якого будуть передані його дані, до моменту надання ним згоди на їх передавання;
  • з метою оптимізації процесу взаємодії між абонентами Системи BankID НБУ та Національним банком у жовтні 2024 року затверджені зміни до Публічної пропозиції Національного банку на укладення Договору приєднання до Системи BankID НБУ, які передбачають включення до нього норм про проведення розрахунків між абонентами. Такі зміни наберуть чинності з 08 квітня 2025 року. Відповідно із зазначеної дати всі відносини з абонентами регулюватимуться лише таким договором приєднання.

"Ми не зупиняємося на досягнутому та продовжуємо працювати над ефективним розвитком Системи BankID НБУ. Зокрема, у 2024 році ми зосередилися на заходах з посилення безпеки, зручності роботи в системі та розширенні сфери її використання, розуміючи важливу соціальну роль системи в державі. Відзначу, що у 2024 році система пройшла попередню оцінку на відповідність вимогам ЄС. Це дало нам змогу отримати кваліфікований експертний висновок та визначити подальші кроки, потрібні для трансформації системи в схему електронної ідентифікації та її інтеграції з європейським ринком у майбутньому. Ми вдячні партнерам та учасникам системи за плідну співпрацю, спрямовану на розвиток Системи BankID НБУ", – підсумувала результати роботи Ольга Василєва, заступник директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ.

Довідково

Важливість системи високо оцінюють українські експерти. Так, у 2024 році Система BankID НБУ другий рік поспіль отримала нагороду Ukrainian Fintech Awards у номінації Best remote identification provider від Української асоціації фінтех та інноваційних компаній.

 

Теги:

Теги:

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини