Перейти до вмісту

СПРОСТУВАННЯ! Національний банк України ніяким чином не обмежував можливість громадян користуватися своїми поточними (картковими) рахунками

Інформація, що днями була розповсюджена низкою ЗМІ та експертів, про нібито введення Національним банком обмежень на користування платіжними картками не відповідає дійсності.

Важливо розуміти, що норми, які некоректно трактуються, були введені у 2014 році, а лист-роз’яснення до них Національний банк поширив ще у жовтні 2014 року.

Так, з 2014 року у зв’язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів" (далі – Закон),  доходи у вигляді процентів, що нараховані на пасивні доходи фізичних осіб, підлягають оподаткуванню. 

На виконання вимог Закону, Національний банк України з метою забезпечення оптимального механізму оподаткування пасивних доходів громадян у вигляді процентів зобов’язав банки відкрити окремі рахунки, для зарахування заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат (далі – виплати), оскільки доходи  у вигляді процентів, на цих рахунках згідно з Законом не підлягають оподаткуванню. 

Відтак, норми, введені НБУ стосуються рахунків, на які  зараховувались виключно виплати, пасивні доходи у вигляді процентів по яких, не підлягають оподаткуванню. 

Зазначені норми не створюють перешкод громадянам для вільного користування коштами, які обліковуються на цьому рахунку, в тому числі карткою емітованою до цього рахунку.

Також згадана постанова не змінює порядок виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги тощо. 

Прес-служба НБУ звертається до ЗМІ з проханням перевіряти джерело інформації та, у разі необхідності, звертатися за роз’ясненнями до Національного банку України.

Довідково

У жовтні 2014 році Національний банк також надавав банкам роз’яснення щодо окремих питань ведення поточних рахунків, доходи у вигляді процентів за якими не оподатковуються.

Відповідно до Постанови, Банк для зарахування виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат відкриває фізичній особі окремий поточний рахунок або використовує вже відкритий для цих цілей рахунок (далі – окремий рахунок).

У разі, якщо у клієнта вже відкритий поточний рахунок у банку, на який здійснюється зарахування заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат, клієнту не потрібно відкривати окремий рахунок для таких надходжень. Банку достатньо укласти із клієнтом додатковий договір до договору банківського рахунку, де передбачити обмеження щодо зарахування коштів.

На окремий рахунок можуть бути зараховані, крім заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальна допомога та інші передбачені законом соціальні виплати:

  • кошти, що були раніше помилково (надмірно) перераховані з цього окремого рахунку;
  • кошти за повернені товари чи неотриманні послуги, оплата за які була здійснена з цього окремого рахунку за допомогою електронного платіжного засобу.

Якщо у клієнта є бажання користуватися іншими банківськими послугами, в тому числі, отримувати кредит овердрафт, здійснювати зарахування інших надходжень, то він може відкрити для цих цілей поточний рахунок, режим якого визначений главою 7 Інструкції.

Окремою ознакою для поточного рахунку для зарахування виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат є додатковий параметр до аналітичного рахунку. Банк самостійно визначає додатковий параметр до аналітичного рахунку.

 

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини