Перейти до вмісту

У березні дефіцит платіжного балансу зріс через обслуговування зовнішніх державних зобов’язань

Дефіцит рахунку поточних операцій у березні 2017 року збільшився до 783 млн. дол. США (344 млн. дол. США у лютому). Це було насамперед зумовлено плановими виплатами відсотків за реструктуризованими ОЗДП (відповідно до умов їх випуску виплати припадають на 1 березня та 1 вересня). У результаті від’ємне сальдо рахунку первинних доходів у березні суттєво збільшилося (до 544 млн. дол. США).

Водночас дефіцит торгівлі товарами дещо звузився завдяки нарощенню поставок продовольчих товарів.

Обсяг експорту товарів становив 3.8 млрд. дол. США. Зростання в річному вимірі прискорилося до 36.6% р/р (21.7% у лютому), що було зумовлено як сприятливою ціновою кон’юнктурою, так і високим врожаєм попереднього року.

Так суттєво прискорилося зростання експорту продовольчих товарів (до 49.3% р/р), зокрема обсяги експорту зернових культур збільшилися на 28.4% р/р, а експорт жирів та олії – у 1.6 раза р/р.

За рахунок істотного зростання світових цін експорт металургійної продукції в березні збільшився на 36.8% р/р, залізних руд у 2.1 рази р/р. Водночас експорт продукції машинобудування скоротився на 5.3% р/р.

Обсяг імпорту товарів у березні збільшився до 4.4 млрд. дол. США, а його зростання прискорилося до 31.8% р/р (15.5% у лютому). Прискорення насамперед було зумовлене збільшенням імпорту продукції машинобудування на 50.7% в річному вимірі (21.5% у лютому), зокрема техніки сільськогосподарського призначення.

Крім того, вищими, ніж торік, були вартісні обсяги імпорту енергоносіїв (збільшилися в 2.1 рази порівняно з березнем 2016 року). Зокрема, збільшилися обсяги імпорту природного газу на тлі низької бази порівняння, а нафтопродуктів – внаслідок зростання світових цін на нафту.

Чисті надходження за фінансовим рахунком у березні (427 млн. дол. США) були забезпечені подальшим скороченням готівкової валюти поза банками та зростанням заборгованості за торговими кредитами.

Чисті надходження прямих іноземних інвестицій становили 63 млн. дол. США. Ця сума повністю була спрямована до реального сектору.

Загалом за підсумками березня дефіцит зведеного балансу становив 355 млн. дол. США (у березні 2016 року – 859 млн. дол. США), що зумовило скорочення міжнародних резервів до 15.1 млрд. дол. США або 3.2 місяця імпорту майбутнього періоду.

З оновленими даними за результатами березня 2017 року можна ознайомитися у розділі Статистика зовнішнього сектору.

Детальніше про макроекономічні тенденції березня читайте у "Макроекономічному та монетарному огляді" (квітень 2017 року), який буде опубліковано 28 квітня 2017 року.

Теги:

Теги:

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини