Минулого тижня у Національному банку України відбувся черговий відкритий дослідницький семінар, під час якого професор УніверситетуСуонсі (Swansea University, Великобританія) Олександр Талавера презентував результати дослідження на тему "Управління різноманітністю: вік членів правління, особисті цінності менеджерів та ефективність діяльності банків" (Managing the diversity: board agediversity, directors’ personal values, and bank performance), проведеного у спіавторстві з Шусінь Інь (Shuxing Yin) і Мао Зен (Mao Zhang).
Професор Талавера разом зі співавторами вивчають чи вікова структура правління банків впливає на результативні показники банківської діяльності. Серед багатьох ознак, за якими різняться керівники банків, зокрема – вік, стать, освіта, національність, етнічна приналежність, саме вік є визначальним чинником щодо життєвих та професійних цінностей керівників, а відтак – їх схильності до ризику. Прийнято вважати, що молодші керівники більш схильні до ризику – їх рішення можуть забезпечити банку як більшу дохідність, так і вищу ймовірність збитків. Керівники старшого віку, навпаки – стриманіші та зваженіші у прийнятті ризикових рішень. Для них важливіше збереження стабільності фінансового стану банку. Тому, порівняно з керівниками молодшого віку, вони переважно приймають рішення, які матимуть результатом менший обсяг інвестицій, меншу дохідність, але забезпечать збереження достатнього рівня ліквідності банку.
Дослідники шукали відповідь на запитання: чи добре, якщо у команді співпрацюють менеджери різного віку, яким притаманні різні цінності, а відтак, і практика прийняття управлінських рішень? Адже існують точки зору, що значна вікова диверсифікованість керівництва будь-якої бізнес-структури призводить до меншої згуртованості членів керівного органу, та, навіть, до конфліктів у процесі прийняття рішень. Наслідком цього муже бути зниження прибутковості, втрата капіталу, відхилення від обраної стратегії розвитку. З іншого боку, присутність в команді молодих менеджерів може спонукати керівників старшого віку до більш ризикованих, відтак і більш ефективних рішень з точки зору прибутковості банку.
Об’єктом дослідження автори обрали банківський сектор Китаю – один із найпотужніших банківських секторів та найцікавіших, як з точки зору економічної науки, так і практики банківського менеджменту. На основі панельних даних 97 банків Китаю, які охоплюють період з 2009 до 2013 року, автори емпіричним шляхом встановили наявність суттєвого зворотного зв’язку між віковою однорідністю керівництва та ефективністю діяльності банків. Таку залежність дослідники пояснюють відмінностями у цінностях топ-менеджменту банків різного віку, які проявляються у процесі прийняття управлінських рішень, зокрема – їх різною схильністю до ризику. Після жвавого обговорення теми учасники семінару дійшли висновку, що розроблена методологія може бути застосована для дослідження ефективності менеджменту українських банків.
Семінар відбувся в рамках програми запрошених науковців, яку ініціював Національний банк України за підтримки Проекту розбудови інституційної спроможності НБУ, що реалізується під егідою Уряду Канади та Міжнародного валютного фонду.
З матеріалами дослідження англійською мовою ви можете ознайомитися за посиланням.
З презентацією ви можете ознайомитися за посиланням.
Відеозапис семінару можна переглянути за посиланням.
Для участі в наступних семінарах запрошуємо потенційних доповідачів із презентаціями результатів своїх досліджень. Для розгляду пропозиції необхідно надіслати матеріали (презентацію та/або статтю, резюме автора та бажану дату проведення презентації) до відділу досліджень Департаменту монетарної політики та економічного аналізу за такою електронною адресою: [email protected].