Голова Національного банку України Валерія Гонтарева 12 вересня 2016 року провела зустріч із керівниками найбільших банків. Від Національного банку також були присутні заступники Голови Національного банку Яків Смолій, Роман Борисенко, Катерина Рожкова, Дмитро Сологуб та Олег Чурій.
Голова НБУ нагадала, що 01 серпня цього року центральний банк залишив заступник Голови Владислав Рашкован.
«Хочу офіційно вам представити в.о. заступника Голови Романа Борисенка, який відтепер відповідає за роботу фінансово-адміністративного блоку центрального банку. До цього він керував Департаментом персоналу та брав активну участь у процесі внутрішньої трансформації НБУ. Як ви знаєте, нещодавно ми оголосили про початок другого етапу трансформації, який буде тривати три роки. За цей проект відповідатиме Роман Борисенко», - зазначила Валерія Гонтарева. Голова НБУ наголосила, що інформація про приватизацію Банкнотно-монетної фабрики в ході другого етапу трансформації не відповідає дійсності. «БМД залишиться в структурі Національного банку», - сказала Валерія Гонтарева.
Водночас Національний банк України працює над втіленням проекту cashless economy, який у багатьох країнах світу вже успішно реалізується. За попереднім прогнозом НБУ, у 2020 році рівень готівки в економіці (відношення М0 до ВВП) має становити 7,5%. Тоді як на кінець 2015 року цей показник становив 15,6%. Голова анонсувала, що планується спеціальна зустріч із банкірами для обговорення цього проекту та внесення до нього пропозицій від банків.
Правління Національного банку підкреслило ознаки макроекономічної стабілізації. «Сьогодні ситуація повністю відповідає макроекономічному прогнозному сценарію, який ми презентували у липні: економіка поступово відновлюється, а інфляція стрімко знизилася. Зокрема, волатильність на валютному ринку, яка спостерігалася на початку вересня, також збігається з нашими прогнозами, - зазначив заступник Голови НБУ Дмитро Сологуб. – Тож, ціль з інфляції на рівні 12% на кінець поточного року є цілком досяжною».
У свою чергу, заступник Голови НБУ Олег Чурій окреслив чинники, що впливатимуть на валютний ринок найближчим часом. Насамперед, очікуються надходження експортної виручки від продажу нового урожаю, що компенсуватиме падіння цін на зернові. Також тренд до зменшення коливань на валютному ринку підтримає поновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом, яке очікується вже цього тижня. «Разом із тим, у серпні ми поновили продаж валюти під час аукціонів і маємо намір за необхідності й надалі проводити ці інтервенції, щоб стримувати волатильність курсу, спричинену тимчасовими факторами», - зазначив Олег Чурій.
При цьому Голова НБУ наголосила, що для подальшої валютної лібералізації необхідні як макроекономічні передумови, так і наявність інших обмежень для непродуктивного відтоку капіталу через низькоподаткові юрисдикції. «За нашої підтримки Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики вже підготував для розгляду у парламенті низку законопроектів, які мають забезпечити в Україні протидію зменшенню податкової бази і переміщенню прибутків за кордон (BEPS) з урахуванням міжнародних ініціатив ОЕСР. Також вони передбачають приєднання України до механізму автоматичного обміну інформацією з фіскальними органами інших країн. За їх ефективного впровадження потреба в адміністративних валютних обмеженнях відпаде, і ми зможемо перейти до нової, більш ліберальної моделі валютного регулювання», - розповіла Валерія Гонтарева.
Заступник Голови НБУ Катерина Рожкова розповіла присутнім на зустрічі банкірам про хід докапіталізації топ-20 банків України. «На сьогодні п’ять банків повністю виконали програму докапіталізації, ще п’ять виконали програму на цей рік достроково, а чотири банки перебувають у стадії затвердження своїх програм докапіталізації. Я впевнена, що до кінця вересня 2016 року перша двадцятка банків, як і було заплановано, вийде на достатність капіталу в 5%", - зазначила Катерина Рожкова. Вона також повідомила, що продовжено строки виконання банками нормативів капіталу. Так, друга двадцятка банків має вийти на нульовий рівень достатності капіталу до кінця листопада 2016 року, а на 5% – до кінця лютого 2017 року.
Валерія Гонтарева зазначила, що банки у цьому році вже докапіталізувалися на суму понад 100 млрд. грн.
Висока ліквідність банків дозволила їм суттєво знизити заборгованість перед НБУ. Цей показник впав до рівня початку 2014 року. Тільки за вісім місяців 2016 року основна сума кредитів рефінансування зменшилась на 25 млрд. грн.
Катерина Рожкова зазначила, що в 2017 році банкам необхідно сконцентруватися на питанні прибутковості, бо ефективність діяльності банківської системи продовжує знижуватися, а наявні збитки негативно впливають на капітал.
«Підвищити ефективність діяльності банки в першу чергу можуть за рахунок відновлення кредитування. Для цього ми спільно з банківською асоціацією, банкірами, підприємцями проговорили багато різноманітних пропозицій і питань, вирішення яких дозволить відновити процес кредитування. На їх основі найближчим часом буде сформовано план дій, свого роду road map, який разом з вами будемо реалізовувати. Також минулого тижня правлінням НБУ була прийнята концепція кредитного реєстру. Ми сподіваємося, що впровадження цього реєстру дозволить банкірам при кредитуванні приймати більш зважені кредитні рішення», - зазначила заступник Голови НБУ.
Крім того, вона нагадала, що у вересні Національний банк вперше буде перевіряти звіти банків щодо величини кредитних ризиків, підготовлені відповідно до нового положення.
Нагадаємо, це положення вступає в силу з 01 січня 2017 року, а з 01 вересня 2016 року - почало діяти у тестовому режимі. Тому банкірам необхідно звернути увагу на можливі недоліки, які можуть виявитися у процесі перевірки звітів за новим положенням та разом із регулятором попрацювати над їх усуненням. «Ми сподіваємося, що після вступу у дію нового положення практика переоцінки банками фінансової спроможності позичальників і зволікання з визнанням активів проблемними піде у минуле», - наголосила Катерина Рожкова.
Довідково
Національний банк України проводить регулярні наради з топ-менеджерами найбільших 40 банків з 2014 року. Останній рік такі зустрічі проходять один раз на місяць (за винятком літніх місяців). Наразі у перших 40 банків зосереджено 96% всіх активів банківської системи. Наступна зустріч із банкірами відбудеться у жовтні.