19 червня 2018 року Правління Національного банку України на чолі з Головою Яковом Смолієм провело щоквартальну зустріч із керівниками сорока найбільших банків. Зустріч була присвячена питанням розвитку макроекономічної та фінансової ситуації, яка визначатиме умови роботи банківського сектору в найближчій перспективі, найбільш актуальним фінансовим законопроектам, а також стану та різним аспектам регулювання банківського сектору. Крім того, одним із питань зустрічі стало представлення оновленого складу Правління регулятора.
На початку зустрічі Голова Національного банку Яків Смолій представив банкірам першого заступника Голови Катерину Рожкову, яку за його поданням на позачерговому засіданні 15 червня призначила Рада Національного банку. Крім того, Голова Національного банку проінформував банкірів про затвердження Радою Національного банку нового заступника Голови Сергія Холода, який з 23 липня 2018 року керуватиме блоком "Платіжні системи та грошовий обіг". "Призначення цих професіоналів, а не представників тих чи інших політичних інтересів, є найбільш показовим свідченням незалежності Національного банку", - підкреслив Яків Смолій.
Очільник Національного банку у своєму виступі наголосив на важливості проведення структурних реформ, зокрема, передбачених програмою співпраці України з МВФ. Він наголосив, що подальший поступ у здійсненні цих реформ важливий не лише для збереження макрофінансової стабільності, а й для забезпечення довгострокового економічного зростання в Україні. "Подальша співпраця з МВФ є запорукою довіри інвесторів та впливає на вартість боргового капіталу для України, – пояснив Яків Смолій. – Обсяг міжнародних резервів України є достатнім, щоб пройти через період пікових платежів за державним боргом до кінця 2020 року і без зовнішнього фінансування, але подальші перспективи економічного зростання країни безпосередньо залежатимуть від поступу в проведенні структурних реформ".
Голова Національного банку також відзначив поступовий прогрес у розгляді Верховною Радою визначальних для фінансового сектору та економіки країни законопроектів. Національний банк вважає, що наразі пріоритетними для найближчого розгляду є:
- проект Закону України № 8331 про вдосконалення функціонування фінансового сектору, який удосконалить корпоративне управління в державних банках;
- проект Закону України № 6027-д про захист прав кредиторів, який сприятиме більш активному відновленню кредитування;
- проект Закону України № 8152 про валюту і валютні операції, який забезпечить перехід України до свободи проведення валютних операцій за європейським зразком.
Докладніше про поточну макроекономічну ситуацію в країні розповів заступник Голови Національного банку Дмитро Сологуб. Він повідомив, що економічна ситуація в цілому відповідає прогнозам та очікуванням регулятора. Зокрема в травні споживча інфляція навіть виявилася дещо нижчою, за очікування Національного банку. Вона продовжить поступово знижуватися до прогнозованих на кінець цього року 8,9% і повернеться до цільового діапазону в середині 2019 року. Уповільненню інфляції сприятимуть поступове вичерпання тимчасових факторів пропозиції, що діяли в минулому, а також жорстка монетарна політика. З початку березня облікова ставка залишається на рівні 17,0% річних, оскільки після чотирьох підвищень облікової ставки поспіль монетарні умови наразі є достатньо жорсткими, щоб забезпечити зниження інфляції до цільових показників у середньостроковій перспективі.
У виступі заступника Голови Національного банку Олега Чурія йшлося про поточний стан валютного ринку. Він зауважив, що попри послаблення інтересу інвесторів до країн, що розвиваються, ситуація на валютному ринку залишається досить стабільною. "Україна суттєво ізольована від міжнародних ринків капіталу, і тому приплив короткострокового капіталу до нашої країни, а відповідно і його відплив був незначним за обсягом. Відтак тенденції на світових ринках наразі не створюють ризиків для зовнішньої стійкості української економіки", – зауважив Олег Чурій.
У свою чергу, динаміку курсу гривні зараз визначає зовнішньоекономічна кон’юнктура, яка сприяє збільшенню пропозиції валюти з боку експортерів, а також попит на валюту з боку імпортерів та компаній, які здійснюють репатріацію дивідендів.
Зі свого боку, заступник Голови Національного банку Роман Борисенко розглянув актуальні питання бухгалтерського обліку та фінансової звітності банків України. По-перше, він нагадав присутнім, що Національний банк прийняв рішення до 30 червня 2018 року не застосовувати до банків заходи впливу за порушення ними вимог нормативно-правових актів Національного банку щодо подання статистичної звітності та нормативів діяльності, якщо такі порушення пов’язані із перекласифікацією і зміною оцінки фінансових інструментів відповідно до МСФЗ 9. У зв’язку з тим, що процес переходу на МСФЗ 9 триває у робочому режимі, регулятор не продовжуватиме цей термін.
По-друге, у банків залишилося півроку, щоб виключити з обліку балансові рахунки 2605, 2625, 2655, за якими відображалися операції клієнтів з використанням платіжних карток, та перейти до 1 січня 2019 року на облік таких операцій за рахунками 2600, 2620, 2650, за якими відображаються операції з коштами клієнтів на вимогу. По-третє, Роман Борисенко наголосив, що банки повинні здійснювати облік комісій, які є невід’ємною частиною ефективної ставки відсотка, відповідно до вимог МСФЗ 9.
Друга половина зустрічі була присвячена стану банківського сектору та питанням його регулювання. За словами першого заступника Голови Національного банку Катерини Рожкової, завдяки пожвавленню економічного зростання, відсутності шоків на валютному ринку та подальшому уповільненню інфляції перше півріччя 2018 року характеризується сприятливими умовами, у яких працював банківський сектор. "Ми побачили продовження поступового відновлення ефективної роботи банківського сектору, подальше зростання депозитної бази завдяки припливу вкладів у національній валюті, пожвавлення кредитування фізичних осіб, певне зростання іпотечного кредитування", – розповіла Катерина Рожкова.
Перший заступник Голови проінформувала банкірів про основні зміни, які Національний банк вже запровадив для посилення стійкості банківської системи. Серед останніх нововведень – затверджене регулятором Положення про організацію системи управління ризиками в банках України та банківських групах, вимоги якого ґрунтуються на принципах Базельського комітету з банківського нагляду та враховують кращу міжнародну практику. Для більш ефективної оцінки кредитного ризику банками це положення встановлює жорсткі вимоги до процесів оцінювання та контролю ризиків, їх фіксування та реагування на них, що вимагає від банків створення відповідних політик та процедур.
"Наша мета – бачити на українському ринку операційно прибуткові фінансові установи, які своєю діяльністю не створюють загроз для фінансової стабільності країни", – наголосила Катерина Рожкова.
Також увазі банкірів було запропоновано дві тематичні презентації. Перша – щодо питань фінансового моніторингу. Ігор Береза, директор Департаменту фінансового моніторингу Національного банку, констатував значне поліпшення процедур і внутрішньої політики банків у сфері протидії відмиванню коштів, а також ознайомив банкірів з прикладами "схемних" операцій, які Національний банк виявив під час перевірок банків. Також він анонсував проведення Національним банком у вересні цього року круглого столу для перших осіб банків, присвяченого вимогам регулятора до побудови ефективної системи фінансового моніторингу у фінансових установах.
Друга тематична презентація стосувалася плану заходів з удосконалення банківського нагляду, зокрема шляхом упровадження Основних Базельських принципів. Наталія Іваненко, директор Департаменту методології Національного банку, окреслила деталі плану, реалізація якого сприятиме стабільній, прозорій та ефективній банківській системі, а також підвищить її здатність протистояти майбутнім викликам.
Довідково
З 2014 року Національний банк України проводить регулярні наради з топ-менеджерами найбільших 40 банків, у яких зосереджено 96% всіх активів банківської системи. Наразі такі зустрічі відбуваються у щоквартальному форматі. Наступна зустріч з керівниками найбільших банків запланована на вересень 2018 року.