Перейти до вмісту

Важливість продовження співпраці з МВФ та вирішення проблеми неритмичних бюджетних витрат – у фокусі уваги Ради з фінансової стабільності

19 січня 2018 року відбулось чергове засідання Ради з фінансової стабільності за участі Міністра фінансів України Олександра Данилюка,в.о. Голови Національного банку України Якова Смолія, Голови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) ТимураХромаєва, голови Національної комісії що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг) Ігоря Пашка, директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Костянтина Ворушиліна, а також Першого заступника Міністра фінансів Оксани Маркарової та заступника Міністра фінансів Юрія Буци, заступників Голови НБУ Катерини Рожкової, Дмитра Сологуба та Романа Борисенка та інших представників зазначених установ.

Обговорюючи системні ризики, Рада підкреслила, що сьогодні зберігається сприятлива світова кон’юнктура для України, а прогнози міжнародних організацій та настрої інвесторів лишаються оптимістичними. В той же час, основним фактором ризику для фінансової стабільності на сьогодні є затримка із продовженням співпраці з Міжнародним валютним фондом та надходженням наступного траншу офіційного фінансування. Вона стає на заваді залученню коштів від інших міжнародних партнерів України, а також може спричинити зростання вартості запозичень на зовнішніх ринках. З огляду на необхідність повернення у 2018-2019 понад 10 млрд дол. США  в рамках виплат за зовнішнім державним боргом ризик подальшої затримки з реалізацією програми з МВФ на сьогодні лишається ключовим для України. Рада закликала усі зацікавлені державні органи сприяти продовженню співробітництва з МВФ та іншими міжнародними донорами.

Водночас, під час засідання учасники відзначили і позитивні зрушення в макроекономічній ситуації. У 2017 році економіка України продовжувала зростати на тлі пожвавлення внутрішнього споживання та сприятливої кон’юнктури на зовнішніх ринках, економіка продовжить зростати і в поточному році. У банківському секторі спостерігається подальший приплив депозитів фізичних та юридичних осіб, а також пожвавлення не лише споживчого, а й корпоративного кредитування.

Учасники засідання також обговорили питання співпраці Уряду та Національного банку, зокрема, в частині управління ліквідністю Уряду протягом року з метою пом'якшення впливу на стан валютного ринку і цінову стабільність.  

Дмитро Сологуб відзначив, що у 2017 році вже відбулося помітне покращення ситуації з відшкодуванням ПДВ. "Якщо раніше відшкодування ПДВ відбувалось таким чином, що 95-99% коштів сплачувались в останні дні місяця, то тепер це відбувається в середині місяця. В той же час, більша ритмічність таких виплат, так само як і більша рівномірність у здійсненні бюджетних витрат протягом року, дозволила б ще більше пом’якшити ефект на стан валютного ринку", - підкреслив він.

В свою чергу, в Міністерстві фінансів пояснили, що проведення значних виплат з Єдиного казначейського рахунку наприкінці року пов’язане перш за все з неритмічним витрачанням коштів протягом року розпорядниками бюджетних коштів. "Перехід на трирічне бюджетне планування має сприяти вирішенню цієї проблеми. Ми очікуємо, що зміни, які необхідно внести до вітчизняного законодавства для його запровадження на постійній основі будуть прийняті вже у першій половині 2018 року", - зауважив Юрій Буца.

Під час засідання також було розглянуто питання розробки оновленої версії стратегії державних банків. Як зазначила заступник Міністра фінансів Оксана Маркарова, вже найближчим часом документ буде фіналізовано та внесено на розгляд до Кабінету міністрів України. Реалізація цієї стратегії вимагатиме змін у системі корпоративного управління держбанків.  Тому Рада закликала залучені сторони сприяти ухваленню законопроекту про особливості корпоративного управління у державних банках та формуванню незалежних спостережних рад.

На засіданні Ради з фінансової стабільності також було розглянуто питання розвитку ринків капіталу і регульованих товарних ринків, та їх вплив на стабільність фінансової системи держави. Голова НКЦПФР Тимур Хромаєв розповів про законодавчі ініціативи в цій сфері, зокрема про проект Закону "Про ринки капіталу та регульовані ринки" (№7055), який імплементує в законодавче поле України норми європейських директив щодо фінансових інструментів і регульованих ринків.

Запровадження деривативів на товарних і фінансовому ринках дозволить знизити залежність виробників від цінових та валютних коливань, створить умови для прозорого ціноутворення на базові товари. Повноцінне впровадження деривативів в Україні лише на аграрну продукцію (зерно, кукурудза, соняшник) та енергоносії (газ, електроенергія) дозволить створити ринок обсягом близько $30 млрд на рік. Широке використання деривативів учасниками товарних ринків матиме колосальний соціальний ефект.

"Ми істотно покращимо якість процесів формування цін на ринках базових товарів, таких як пшениця, кукурудза, соняшник, природний газ, електроенергія, тощо. Це дозволить нам створити місцеві хаби як для природного газу і електроенергії, так і для аграрних культур, і зменшити залежність від цін в Чикаго, Роттердамі чи Баумгартені. Окрім зменшення цінової волатильності і залежності України від цінової динаміки інших країн, це дасть нам сукупне зменшення ризиків стабільності фінансової системи і сприятиме зростанню ВВП додатково до 2% щорічно", - зауважив Тимур Хромаев.

Рада підтримала запропоновані зміни та закликала ухвалити законопроект №7055, зважаючи на його значення для фінансової стабільності.

Під час засідання Ради з фінансової стабільності також було обговорено перспективи врегулювання ФГВФО заборгованості перед Державним бюджетом. Зокрема, для забезпечення можливості Фонду у подальшому ефективно обслуговувати борг за запозиченнями, що були використані для виплат вкладникам неплатоспроможних банків, ФГВФО запропонував надати йому можливість повертати кошти Міністерству фінансів достроково. За результатами обговорення було підтримано ініціативу щодо дострокового погашення та  прийнято рішення, що з метою ефективного врегулювання порушеного питання необхідним є прийняття акту КМУ.

"Для нас є важливим, що Рада фінстабільності підтримала нашу пропозицію щодо дострокового часткового погашення зобов’язань Фонду гарантування перед Мінфіном. Питання буде винесене на розгляд Кабінету Міністрів" - сказав Костянтин Ворушилін.

Довідково про Раду з фінансової стабільності

Раду з фінансової стабільності створено у березні 2015 року указом Президента України. До її складу входять за посадами Голова Національного банку України, Міністр фінансів України (співголови Ради), Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, директор-розпорядник ФГВФО, заступник Голови Національного банку України, заступник Міністра фінансів України.

Рада є форумом для фахового обговорення системних ризиків, що загрожують фінансовій стабільності держави. Наступне чергове засідання Ради заплановане на квітень поточного року.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини